Notariat pomaga dzieciom z Siedlec, Białegostoku, Białogardu i Kobylan
W październiku zakończyła się IV edycja Konkursu Grantowego Funduszu Społecznego Notariatu utworzonego przez Krajową Radę Notarialną i 11 Izb Notarialnych. Cztery organizacje otrzymały granty na realizację programów, których celem jest walka z wykluczeniem społecznym dzieci i młodzieży.
Znamy już zwycięskie projekty tegorocznej edycji Konkursu Grantowego Funduszu Społecznego Notariatu, choć uroczyste zamknięcie i podsumowanie działań zrealizowanych w roku 2014 nastąpi dopiero 26 listopada podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. W tegorocznej edycji FSN wzięło udział ponad ćwierć tysiąca organizacji pozarządowych. Spośród nadesłanych do Funduszu wniosków projektowych, cztery najciekawsze wybrała Kapituła Funduszu złożona z publicznych autorytetów pod przewodnictwem siostry Małgorzaty Chmielewskiej.
„W tym roku już po raz czwarty zasiadam w Kapitule Funduszu Społecznego Notariatu i po raz czwarty przekonuję się, jak ważne są inicjatywy, których celem jest pomoc najbardziej potrzebującym grupom społecznym. Powstały staraniem samorządu notarialnego Fundusz Społeczny Notariatu wspomagający projekty na rzecz dzieci i młodzieży jest inicjatywą ze wszech miar godną wparcia i propagowania. Jest świadectwem dojrzałości i odpowiedzialności społecznej polskich notariuszy. – powiedziała siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia”, a jednocześnie przewodnicząca Kapituły Funduszu.”
„Zakończenie czwartej edycji Konkursu Grantowego to moment, który pozwala już na pewne podsumowania. Dotychczas notariusze działając w ramach FSN, udzielili wsparcia 18 organizacjom. Przekazali na ten cel ponad pół miliona złotych. Ta kwota nadal jest tylko kroplą w morzu potrzeb. Finał kolejnej edycji Konkursu to okazja zarówno do radości, jak i chwili zadumy. Z jednej strony cieszy zaangażowanie całego środowiska notarialnego w pomoc dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym z racji choroby, pochodzenia czy środowiska, w jakim żyją. Z drugiej, pojawia się refleksja dotycząca zobowiązań, jakie wobec osób borykających się z problemem wykluczenia społecznego mają przedstawiciele zawodów cieszących się prestiżem i zaufaniem społeczeństwa. – powiedział Tomasz Janik, Prezes Krajowej Rady Notarialnej. W rozumieniu samorządu notarialnego wspieranie najsłabszych jest moralnym obowiązkiem. Ta właśnie konstatacja stała się, przed niemal pięcioma laty, punktem wyjścia do powołania Funduszu Społecznego Notariatu, którego celem jest pomoc w pomoc wyrównywaniu szans dzieci i młodzieży w dostępie do godnego życia i edukacji – dodał Prezes Janik.”
W tym roku granty powędrowały do:
1. Fundacji „Żółty Latawiec” z Siedlec na realizację projektu „Rozkład jazdy dla autysty”
2. Fundacji Edukacji i Twórczości z Białegostoku na realizację programu „Raz dwa trzy teraz my” – wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży cudzoziemskiej z Białegostoku
Część zaplanowanych działań będzie realizowana w białostockim Ośrodku dla Cudzoziemców „Budowlani”. W placówce przebywa aktualnie około 100 osób oczekujących na decyzję nadania jednej z form ochrony na terenie Polski. Większość z nich to dzieci w wieku szkolnym. Fundacja posiada oficjalną zgodę Urzędu ds. Cudzoziemców na przebywanie i prowadzenie działalności na terenie ośrodka. Kolejne miejsca realizacji projektu to białostockie publiczne szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie oraz wartościowe pod względem dziedzictwa kulturowego zakątki miasta i regionu.
Bezpośredni beneficjenci projektu to grupa 30 dzieci i młodzieży w wieku 8-18 lat zamieszkująca białostocki Ośrodek dla Cudzoziemców oraz grupa min. 15 uczniów w wieku 8-18 lat pochodzenia cudzoziemskiego mieszkająca poza ośrodkiem na terenie Białegostoku lub jego okolicach. Są to głównie osoby pochodzenia czeczeńskiego. To grupa bardzo zróżnicowaną pod względem umiejętności i wiedzy szkolnej, jak i kompetencji językowych. Niektórzy zamieszkują ośrodek od kilku lat, inni przyjechali niedawno. Czynnikami różnicującymi umiejętności dzieci jest wiek, indywidualne predyspozycje, osobowość, zainteresowania, jakość środowiska rodzinnego, doświadczenia przywiezione z kraju pochodzenia, ale także te zebrane już w Polsce. Trudności, jakie napotykają to w pierwszej kolejności bariera językowa i kulturowa. Drugą grupą beneficjentów są dzieci i młodzież, mieszkający poza Ośrodkiem dla Cudzoziemców na terenie miasta Białegostoku i jego okolic. Pochodzą z rodzin, które już uzyskały prawo pobytu na terenie Polski. Zazwyczaj operują językiem polskim na dosyć dobrym poziomie komunikacyjnym. Jednak nadal wymagają pomocy. Ich trudności w nauce wynikają z poziomu znajomości języka a także z zaległości, które skumulowały się w ciągu wcześniejszych lat.
Sprostanie potrzebom tej grupy w zakresie wyrównania szans edukacyjnych, wymaga zindywidualizowanego i kompleksowego podejścia. Zrealizujemy je poprzez powiększenie grona osób odpowiednio przeszkolonych i uwrażliwionych na sytuację dzieci. Postulat kompleksowości zostanie spełniony poprzez uwzględnienie w działaniach wszystkich osób, w gronie których funkcjonują dzieci i młodzież: rodziców, nauczycieli, wolontariuszy, rówieśników. Przeszkolonych zostanie 30 wolontariuszy. Przewidujemy włączenie do realizacji działań co najmniej 5 szkół podstawowych do których uczęszczają dzieci cudzoziemskie.
W ramach projektu zostaną zorganizowane specjalistyczne szkolenia dla wolontariuszy oraz zajęcia wyrównawcze z języka polskiego i pozostałych przedmiotów. Uczestnicy sześciu planowanych wycieczek będą mieli okazję do przekonania się, że wielokulturowość jest integralną częścią dziedzictwa kulturowego naszego regionu a także jego przyszłością. Tego typu doświadczenia są bardzo ważnym czynnikiem kształtowania się tożsamości otwartej na odmienność kulturową. Kolejną szansę pogłębienia integracji między dziećmi polskimi i cudzoziemskimi stworzą gry miejskie ukazujących wielokulturowy wymiar miasta. Weźmie w nich około 100 osób.
3. Alter Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży z ADHD i Specjalnej Troski w Białogardzie na realizację programu „Razem w Sztuce – Edukacji – Rehabilitacji i Terapii”
4. Stowarzyszenia Wiejskiego „Nasze Kobylany” na realizację programu „Z COOLturą na Ty – aktywizacja kulturalna”
Fundusz Społeczny Notariatu został utworzony w 2010 r., staraniem Krajowej Rady Notarialnej oraz poszczególnych Izb Notarialnych. Od 2011 r. wspiera w systemie grantów najciekawsze i najbardziej wartościowe inicjatywy społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe w Polsce. Dotychczas, w ramach konkursu grantowego Fundusz Społeczny Notariatu wyróżnił osiemnaście programów walczących z wykluczeniem społecznym dzieci i młodzieży.
Krajowa Rada Notarialna