Dodana: 4 październik 2014 11:36

Zmodyfikowana: 4 październik 2014 11:36

Noclegownie gotowe na przyjęcie potrzebujących

Od kilku dni temperatury spadają nocą poniżej zera. Ogrzewalnie i noclegownie przygotowują się do nowego sezonu.

W Białymstoku osoby bezdomne mogą skorzystać z ofert kilku placówek, które oprócz noclegu, najczęściej oferują też ciepły posiłek i odzież.
 
Niektóre dają możliwość skorzystania z łazienki, prysznica, pralni, inne - zapewniają też możliwość korzystania z porad specjalistów: psychologa, prawnika, lekarza, czy duszpasterza.

 Dom dla Bezdomnych mężczyzn Caritas Archidiecezji Białostockiej przy ul. Sienkiewicza 81 oferuje ponad 80 miejsc całodobowego pobytu z wyżywieniem dla osób bezdomnych, w tym kilka miejsc dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Noclegownia dla mężczyzn Caritas przy ul. Sienkiewicza dysponuje 40 miejscami noclegowymi.

Noclegownia dla kobiet Caritas przy ul. Raginisa 55 dysponuje 20 miejscami noclegowymi. Obie te placówki czynne są od października do marca między 18:00 a 8.00 rano.

 Działa też noclegownia dla mężczyzn w Izbie Wytrzeźwień w Białymstoku, przy ul. Zaściańskiej 84. Ta noclegownia funkcjonuje jedynie w czasie ostrych mrozów, posiada 20 miejsc.

 Schronisko Stowarzyszenia Penitencjarnego „Patronat” w Białymstoku przy ul. Świętojańskiej 2 A dysponuje 23 miejscami, to schronisko przeznaczone jest dla bezdomnych byłych więźniów.

 Ogrzewalnia Caritas przy ul. Kolejowej 26 A dla mężczyzn i kobiet ma 60 miejsc siedzących (10 miejsc dla kobiet, 50 miejsc dla mężczyzn),czynna jest całodobowo.

 Ogrzewalnia i Ośrodek Wychodzenia z Bezdomności - Stowarzyszenia „Ku Dobrej Nadziei” przy ul. Żelaznej 23 dysponuje ponad 30 miejscami dla kobiet i mężczyzn - czynna jest całodobowo.

 Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Białymstoku przy ul. Włókienniczej 7, ma 15 miejsc dla kobiet (także z dziećmi) będących w sytuacji kryzysowej spowodowanej przemocą w rodzinie.

A Dom Matki i Dziecka w Supraślu przy ul. 3 Maja 5B posiada 15 miejsc. Ta placówka zapewnia schronienie kobietom, które utraciły mieszkanie oraz samotnym matkom, których sytuacja materialna nie pozwala na godne życie i wychowywanie dzieci.

 W Łomży prawie połowa miejsc w jedynej noclegowni dla bezdomnych jest już zajęta. Pierwsze przymrozki spowodowały, że osoby bez dachu nad głową coraz częściej szukają tam pomocy.
 
Noclegownia i ogrzewalnia przy ulicy Dwornej czynne są od 15.30 do 8.00 rano. Osoby, które chcą skorzystać z noclegowni muszą być trzeźwe. Dla tych, którzy są pod wpływem alkoholu jest ogrzewalnia, gdzie zagwarantowane są tylko miejsca do siedzenia.

Przygotowane na przyjęcie potrzebujących są także suwalskie instytucje.

Jak zapewnia szef Noclegowni przy ulicy Sportowej Daniel Micielica, każdy bezdomny otrzyma pomoc i lóżko do spania. Miejsc jest 20 z czego 16 osób korzysta z noclegowni na stałe. W razie gdyby zabrakło miejsc do spania w noclegowni, kolejnych 20 osób może skorzystać z pomieszczeń Izby Wytrzeźwień. W zapasie są też materace i miejsce w świetlicy. Podstawowym warunkiem przebywania bezdomnych w noclegowni jest abstynencja.

Nowym miejscem gdzie potrzebujący znajdą pomoc jest ogrzewalnia przy ulicy Pułaskiego w Suwałkach. Powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Featon. Krzysztof Mucharski z tej organizacji zapewnia, że ogrzewalnia będzie czynna całodobowo od 1 listopada. Osoby bezdomne będą mogły zrobić sobie na miejscu ciepły posiłek oraz skorzystać m.in z internetu. Jednorazowo będzie tam mogło przebywać 20 osób.

Ciepłe posiłki i odzież zapewni Jadłodajnia przy parafii św. Aleksandra oraz Ośrodek "Monar-Markot" w Garbasie koło Filipowa.

Kobiety z dziećmi mogą znaleźć pomoc m.in. w Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej i Domu Samotnej Matki w Ełku.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach tradycyjnie zapewnia potrzebującym a także samotnym i niepełnosprawnym m.in odzież, posiłki i opał.

W listopadzie na ulice Suwałk wyruszą patrole służb mundurowych i studentów ratownictwa medycznego. Tradycyjnie sprawdzać będą m.in pustostany, altanki działkowe i klatki schodowe gdzie mogą przebywać bezdomni. Będą udzielać im doraźnej pomocy i namawiać na korzystanie z noclegowni i jadłodajni.

Na terenie Suwałk przebywa ponad 100 bezdomnych, ze stałej pomocy społecznej korzysta ok. 50 osób.

Jeśli zauważmy osobę bezdomną, potrzebującą pomocy najlepiej zgłosić to policji, straży miejskiej lub pracownikom socjalnym. Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych 800 444 989 (dla województwa podlaskiego). (og,pw,ik/koi)

Źródło: Radio Białystok
http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/117019

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook