Koalicja samorządowa „Razem przeciw autyzmowi”
W dniu 25 września br w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, odbyła się konwencja samorządów subregionu łomżyńskiego „Samorząd razem przeciw autyzmowi”. Organizatorem konwencji, której Patronem Honorowym był JE Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski i merytorycznym - ogólnopolska Fundacja SYNAPSIS, był regionalny oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu z siedzibą w Łomży.
Unikalne w skali kraju samorządowe spotkanie, posłużyło do zawarcia porozumienia w sprawie upowszechnienia na terenie samorządów subregionu łomżyńskiego, systemowych rozwiązań w zakresie upowszechniania wiedzy, kompetencji i dobrych praktyk samorządowych, dotyczących wspierania osób i ich rodzin dotkniętych spektrum autyzmu. Gośćmi przybyłymi na zaproszenie gospodarzy konwencji: Prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego i Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego, byli starostowie, burmistrzowie i wójtowie samorządów subregionu łomżyńskiego oraz kierownictwo podległych im placówek. Osobę JE Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego reprezentował Jego osobisty przedstawiciel, ks dr Waldemar Świątkowski. Zebrani wysłuchali prezentacji Anny Chwałek - szefowej stowarzyszenia „Wspólny Świat”, prowadzącego od 8 lat wiodący w Polsce Ośrodek terapeutyczno – edukacyjny w Białej Podlaskiej dla osób z autyzmem oraz wykładu eksperta Fundacji SYNAPSIS dr Agnieszki Rymsza na temat „Prawa i problemy osób z autyzmem oraz ich rodzin w świetle kompetencji i zadań samorządu terytorialnego”. W swoim wykładzie dr Agnieszka Rymsza przedstawiła również założenia do kodeksu dobrych praktyk samorządowych na rzecz wsparcia rozwoju dzieci, młodzieży, osób dorosłych dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Głównym punktem konwecji było podpisanie przez przedstawicieli kilkunastu samorządów Listu Intencyjnego, w sprawie porozumienia pn. - "Samorządowy Pakt na rzecz wczesnego rozpoznania i rozwiązywania problemów osób z autyzmem i ich rodzin z terenów subregionu łomżyńskiego". Samorządowy pakt oparty został na przyjętej w lipcu 2013r uchwałą Sejmu RP, Karcie Praw osób z autyzmem.
Porozumienie łączące liczną grupę samorządów subregionu łomżyńskiego, pozwoli na szerokie upowszechnienie w regionie dobrych praktyk samorządowych w zakresie edukacji, terapii oraz poprawy jakości życia i przeciwdziałania marginalizacji społecznej dla osób dotkniętych spektrum autyzmu. Wdrożenie w życie rozwiązań zawartych w Liście Intencyjnym stworzy również perspektywę wdrożenia innowacyjnych projektów edukacyjnych, szkoleniowych i terapeutycznych oraz związanych z funkcjonowaniem w regionie objętym porozumieniem, ośrodków terapeutyczno-oświatowych dla osób z autyzmem.
Przyjęty List Intencyjny określa ramy i pole współpracy samorządów, podlegających im placówek oraz organizacji pozarządowych, jak również przewiduje możliwość partnerskiej współpracy z sektorem organizacji pozarządowych i funkcjonujących na terenie objętym porozumieniem uczelni wyższych. Do organizatorów Konwencji wpłynęły już deklaracje udziału w porozumieniu od kolejnych przedstawicieli samorządów subregionu łomżyńskiego.
Zarząd Krajowego Towarzystwa Autyzmu
oddział regionalny w Łomży
Sygnatariuszami Listu Intencyjnego w sprawie porozumienia pn. - "Samorządowy Pakt na rzecz wczesnego rozpoznania i rozwiązywania problemów osób z autyzmem i ich rodzin z terenów subregionu łomżyńskiego" zostali m.innymi:
- Prezydent Miasta Łomży – Mieczysław Leon Czerniawski
- Starosta Łomżyński – Lech Marek Szabłowski
- Starosta Powiatu Grajewskiego - Jarosław Augustowski
- Wicestarosta Zambrowski – Stanisław Rykaczewski
- Gmina Śniadowo – Ewa Szeląg
- Z-ca Burmistrza Rajgrodu – Piotr Milewski
- Wójt Gminy Łomża – Jacek Albin Nowakowski
- Wójt Gminy Klukowo – Grzegorz Jerzy Sylwestrzuk
- Wójt Gminy Piątnica – Edward Łada
- Z-ca Wójta Gminy Nowe Piekuty – Ewa Pruszyńska
- JM Rektor PWSIiP w Łomży – Robert Charmas