Dodana: 30 grudzień 2014 11:50

Zmodyfikowana: 30 grudzień 2014 11:50

Fundacja OKNO NA WSCHÓD walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów

Przełom XX i XXI w. przyniósł rewolucyjną zmianę w relacjach międzypokoleniowych - wiek i związane z nim doświadczenie nie są postrzegane już za tak wielkie atuty, jak było to dotychczas. Od "wiedzy życiowej" ważniejsze stają się kompetencje informatyczne. Młodzi ludzie, wychowani przed monitorem komputera z klawiaturą i myszką w dłoni, mają większy wpływ na rozwój świata, niż starsi, którzy w kwestiach technologicznych pozostali daleko w tyle. W nowoczesnym społeczeństwie ma miejsce niespotykane w historii świata zjawisko – przekaz wiedzy zachodzi w odwrotnym kierunku, niż było to dotychczas – to młodsze pokolenie zaczyna uczyć starsze.

Grupa seniorów spotkała się i wspólnie spędza jesienny wieczór. Nie siedzą jednak przy ciepłej herbacie, z książką w dłoni, wspominając "dawne czasy". Postanowili podążać za najnowszymi trendami. Z radością, energią i uśmiechem na twarzy wchodzą do dobrze wyposażonej sali komputerowej, by przy wsparciu wykształconych trenerów poszerzać swoje kompetencje informatyczne w ramach projektu „Oswoić cyfrowy świat – czyli Senior w sieci”.

Czy ludzi powyżej 60 roku życia można zaciekawić poznawaniem tajników obsługi komputera i korzystania z Internetu? Fundacja OKNO NA WSCHÓD przekonała się, że jak najbardziej. Inicjatywa spotkała się z większym zainteresowaniem, niż się spodziewano – szeroki odzew przekroczył oczekiwania organizatorów. W efekcie ponad 130 seniorów w miesiącach maj-grudzień 2014 realizowało cykl zajęć informatycznych. W 13 grupach podjęto walkę z wykluczeniem cyfrowym osób starszych. Cykl spotkań odbywał się w miejscowościach: Białystok, Michałowo, Mońki, Goniądz, Łapy i Czarna Białostocka.

Seniorzy, którzy zgłosili się na zajęcia zgodnie twierdzą, że było warto. Dlaczego? Oprócz rezultatów takich jak poszerzenie wiedzy i kompetencji okazało się, że warsztaty przyniosły również efekty terapeutyczne. Uczestnicy nawiązywali nowe kontakty, otwierali się, stawali się bardziej pewni siebie. Przełamywali psychologiczną barierę strachu i nieufności przed rozpoczęciem posługiwania się nowoczesną technologią. Sprzyjał temu fakt, że pracowali w grupach rówieśników, otrzymali książki i materiały szkoleniowe dostosowane do ich potrzeb, a młodzi trenerzy przejawili zainteresowania ich rozwojem, poświęcając swój czas i energię.

Projekt rozbudził w seniorach także wewnętrzną motywację do e-edukacji. Żałują że się skończył i wyrażają chęć wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach. Ponadto sami proponują kolejne, przyszłe działania. Jednak to nie wszystko – sieć zainteresowania się rozrasta. Uczestnicy opowiadają o swoich doświadczeniach znajomym, którzy zarażeni ich pasją, pragną wziąć udział w podobnych przedsięwzięciach.

Projekt „Oswoić cyfrowy świat – czyli Senior w sieci" stał się dla biorących w nim udział seniorów pierwszym krokiem do przyszłej autoedukacji i poszerzania kompetencji informatycznych. To właśnie Fundacja OKNO NA WSCHÓD wprowadziła ich do realiów współczesnego świata, który nieodzownie związany jest z komputerem i Internetem. Projekt finansowany był z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS 2014-2020).


Beata Aleksiejuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook