850 tys. zł na testy wykrywające koronawirusa dla planowych pacjentów podlaskich szpitali
Na przeprowadzenie prawie 1500 testów na obecność koronawirusa pozwolą pieniądze przekazane przez Samorząd Województwa Podlaskiego. Zapewni to bezpieczeństwo planowym hospitalizacjom w czterech podlaskich szpitalach. Informacje na ten temat przekazał podczas wtorkowej (21.04) konferencji online Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
- Trzecia część Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego związana jest z tym, żeby poprawić bezpieczeństwo personelu medycznego, żeby mógł wszystkie zabiegi planowe realizować w pełnym komforcie, w przekonaniu, że pracują z osobami, które zostały przebadane i są zdrowe. Wykonywanie zaplanowanych zabiegów zapewni też szpitalom płynność finansową – zaznaczył marszałek.
Jednostki z potencjałem
Pieniądze na testy wykrywające koronawirusa przeznaczono dla czterech jednostek ochrony zdrowia, nadzorowanych przez Samorząd Województwa Podlaskiego. To Białostockie Centrum Onkologii, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku, Szpital Wojewódzki im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy.
- Są to cztery bardzo ważne placówki ochrony zdrowia działające na terenie naszego województwa. Jedne z największych i najbardziej wyspecjalizowanych – wyjaśnił marszałek Kosicki.
Uczestniczący w konferencji Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP), dodał, że dobór szpitali do projektu wynika głównie ze skali ich działalności oraz potencjału, który reprezentują.
- W tych czterech podmiotach leczniczych średnio rocznie hospitalizowanych jest ponad 80 tys. pacjentów - poinformował.
Ważnym aspektem jest fakt, iż placówki te nie zostały wskazane jako szpitale jednoimienne, a co za tym idzie, nie mają bezpośredniego refundowania kosztów w zakresie świadczeń związanych z koronawirusem.
Procedura z pełnym bezpieczeństwem
Jak wyjaśnił podczas konferencji Dominik Maślach, organizacja procedury realizacji badań leży po stronie poszczególnych szpitali. W przypadku BCO próbki do testów będą pobierane na dobę przed planowanym przyjęciem, w miejscu wskazanym przez pacjenta. Zajmować się tym będzie odpowiednio zabezpieczony zespół składający się z kierowcy i pielęgniarki. Pobrane próbki zostaną przekazane do laboratoriów, z którymi podpisane umowy mają poszczególne jednostki lecznicze.
Jeśli pacjent, ze względu na obawę przed stygmatyzacją, nie wyrazi zgody na pobranie próbki w miejscu zamieszkania – do jego dyspozycji jest pomieszczenie w Pododdziale Leczenia Bólu BCO.
- „Pacjent jest najważniejszy”. To motto, które obowiązuje nie tylko wtedy, gdy jesteśmy zdrowi, kiedy nie ma epidemii, ale przede wszystkim w tym momencie – powiedziała uczestnicząca w konferencji Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.
Zaznaczyła też, że pacjent onkologiczny, także w czasie epidemii, nie może czekać na leczenie, jednak jego organizacja musi być skoordynowana i bezpieczna.
- Nasi pacjenci nie mogą sobie pozwolić na ryzyko zachorowania – podkreśliła.
Wyasygnowane przez Zarząd Województwa Podlaskiego środki finansowe, pochodzące z budżetu samorządu, pozwolą na realizację zabiegów zaplanowanych na kolejne cztery tygodnie.
Małgorzata Sawicka, fot. Mateusz Duchnowski, UMWP w Białymstoku