Dodana: 23 październik 2014 07:25

Zmodyfikowana: 23 październik 2014 07:25

24 października Światowym Dniem Walki z Otyłością

Otyłość to obecnie jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych.

      Już ponad 10mln dorosłych Polaków zmaga się z nadwagą i otyłością. Problem ten dotyka również najmłodszych. Światowy Dzień Walki z Otyłością obchodzony jest po to, aby zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania  już we wczesnym dzieciństwie.

Jak pisze w swojej publikacji  Anna Łęska, ekspert ds. żywienia edukacyjnego programu  „ 1000pierwszych dni dla zdrowia”  bardzo duży wpływ na ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak otyłość i nadwaga ma sposób żywienia już w najwcześniejszym dzieciństwie. Okres ciąży i pierwsze lata życia to okres, kiedy kształtują się nawyki żywieniowe, metabolizm  i preferencje smakowe. W tym okresie, to rodzice mają wpływ na sposób żywienia dziecka. Prawidłowa dieta może zmniejszyć ryzyko wystąpienia  poważnych schorzeń cywilizacyjnych w przyszłości.
Najbardziej wartościowym pożywieniem  malucha jest oczywiście mleko mamy. Wyłączne  karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Chroni przed nadwagą, dostarcza niezbędnych i najbardziej wartościowych składników – podkreśla Łęska. Natomiast wzbogacanie diety należy rozpocząć od warzyw. Przyzwyczajenie dziecka do ich spożywania może spowodować nawyk jedzenia ich w przyszłości. Smaki potraw jakie podajemy maluchowi mają wpływ na to, jakie „skłonności smakowe” będzie miał w dorosłym życiu. Dziecko otrzymujące zbyt dużo cukru lub soli w przyszłości może mieć skłonność do słonych i słodkich przekąsek. 

Anna Łęska zwraca też uwagę na fakty związane z żywieniem dzieci:

-otrzymują zbyt wiele posiłków w ciągu dnia
-ponad połowa 12-miesięcznych dzieci otrzymuje potrawy przygotowywane dla dorosłych członków rodziny
-nie otrzymują wystarczającej ilości warzyw
-zawartość soli i cukru w posiłkach przekracza normy spożycia.

„1000 pierwszych dni życia dziecka to wyjątkowy czas na kształtowanie jego prawidłowych nawyków żywieniowych, które mają największą szansę na przetrwanie przez całe życie. Od prawidłowego żywienia już we wczesnym dzieciństwie zależy przyszłe zdrowie dziecka i jego szansa na zmniejszenie ryzyka poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, nadwaga i związane z nią poważne schorzenia: cukrzyca, choroby serca i układu krążenia. Dbajmy o zdrowe żywienie dziecka już od pierwszych chwil. Mamy na to 1000 dni!” – pisze Łęska

Poniżej pełny tekst publikacji:

"1000 pierwszych dni  dla zdrowia"

Źródło: Biuro prasowe Programu „ 1000 pierwszych dni dla zdrowia”.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook