Dodana: 5 wrzesień 2014 12:36

Zmodyfikowana: 5 wrzesień 2014 12:36

Cmentarz żydowski w Knyszynie odzyskuje swoją historię

Przez kilkadziesiąt lat zaniedbany, w końcu jest udostępniony zarówno turystom, jak i osobom, które szukają godnego miejsca na chwilę refleksji nad polsko-żydowską przeszłością naszego regionu. Cmentarz żydowski w Knyszynie, dzięki wysiłkowi lokalnych mieszkańców odzyskuje swój wyjątkowy charakter.

Niewiele osób o nim wie, a jeszcze mniej na nim było. A szkoda, bo knyszyński kirkut to nekropolia wyjątkowa: jedna z największych na Podlasiu (po Białymstoku, Krynkach i Sokółce), jedna z najstarszych, najlepiej zachowana i oprócz tego położona w niezwykłym miejscu. Powstała w połowie XVIII wieku przy sadzawkach króla Zygmunta Augusta. Usiane żydowskim nagrobkami groble są jedyną istniejącą do dziś pozostałością szesnastowiecznych dóbr ostatniego Jagiellona.

Użytkowany przez dwa wieki przez knyszyńskich Żydów cmentarz przez kilkadziesiąt lat popadł w zapomnienie. Nawet okoliczni mieszkańcy nie zawsze wiedzieli, gdzie się znajduje. Położony za miastem, na nietypowym terenie – między lasem a sadzawkami i łąkami – zdziczał.

Na początku tego roku grupa mieszkańców postanowiła ocalić od zapomnienia bezcenne miejsce. Przez kilkanaście dni, kilkanaście osób spotykało się, by wycinać krzaki, usuwać chwasty. Ustawiono wiele wywróconych macew. Działające w miasteczku Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta zdobyło również pieniądze, by utworzyć wygodny trakt prowadzący na kirkut. Droga piesza powstała w miejscu dawnego dojścia, które w ostatnich latach przypominało prawdziwe bagno. Kirkut został też oznakowany drogowskazami. Przy wejściu na nekropolię stanęła tablica informacyjna. Wydano również folder nt. cmentarza żydowskiego. Choć publikacja to niewielka, to dotychczas najobszerniejsza poświęcona knyszyńskim Żydom.

Knyszyn nie tylko próbuje chwalić się zabytkiem, który może przyciągnąć na Podlasie turystów z kraju i zagranicy (wyjątkowe położenie nekropolii można porównać do cmentarza w Lublinie założonego w miejscu średniowiecznej warowni, czy kirkutu w Beckov na Słowacji – pod murami zamku), ale również, po ostatnich rasistowskich incydentach w naszym województwie, stara się burzyć istniejący stereotyp ksenofobicznych Podlasian.

 

Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook