Dodana: 5 czerwiec 2017 09:33

Zmodyfikowana: 5 czerwiec 2017 09:33

XLIV Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin. Suwalczanie z medalami

W sobotę, 3 czerwca w Sosnowcu odbyły się XLIV Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin. Na starcie stanęło ponad stu zawodników z 47 klubów z całej Polski. Suwałki reprezentowali tym razem trzej bracia Biłbak. Najstarszy Sebastian oraz dwaj bracia bliźniacy Damian i Daniel. Złoto zdobył lżejszy Damian w kategorii do 65 kg, a Daniel zdobył brąz w kategorii do 70 kg.

Sebastian wystartował w kategorii do 80 kg, wygrał swój pierwszy pojedynek przez wskazanie sędziów. W drugiej walce – ćwierćfinałowej, uległ Mistrzowi Polski z poprzedniego roku zajmując miejsce w pierwszej ósemce. Za to dwaj młodsi bracia 19 latkowie Damian i Daniel spisali się powyżej przeciętnej i wrócili z medalami. Złoto zdobył lżejszy Damian w kategorii do 65 kg, a Daniel zdobył brąz w kategorii do 70 kg. Te medale są konsekwencją ciężkiej pracy na treningach w ostatnich latach. Niemniej są bardzo miłym, ale jednak zaskoczeniem dla samych zawodników i trenera. Dwaj bliźniacy wielokrotnie i konsekwentnie pokazywali, że są jednymi z najlepszych w kraju we wszystkich przedziałach wiekowych w których wcześniej startowali. Zdobywali wielokrotnie medale na Mistrzostwach Polski i Europy w kategorii kadetów, młodzików juniorów, młodzieżowców. Tym razem wystartowali po raz pierwszy na Mistrzostwach Polski Seniorów i jako nowicjusze od razu zdobyli medale. Tego nie można było się spodziewać. Damiana złoty medal spowodował skompletowanie przez niego, wszystkich tytułów Mistrza Polski, jakie można zdobyć w kraju. Jak na 19 letniego zawodnika, to ogromny sukces sportowy i potwierdzenie jego nieprzeciętnego talentu. Medale nie przyszły łatwo, Damian stoczył 4 walki, w tym finał, który wygrał przed czasem. Daniel walczył trzy razy, dwa pierwsze pojedynki wygrał, przed czasem, a w trzecim uległ koledze z Kadry Narodowej - Danielowi Sternikowi z Konstancina Jeziornej. Obaj bracia wygrali pojedynki z medalistami poprzednich Mistrzostw Polski. Warto jest tu wspomnieć, że bliźniacy są tegorocznymi maturzystami, czyli o wiele trudniej w tym roku było im się przygotować jednocześnie do egzaminu dojrzałości i startu w Mistrzostwach Polski najwyższej rangi. Medale z Mistrzostw już są, miejmy nadzieję, że wyniki z matury też będą zadawalające. Dwaj bracia chcą dalej kontynuować swoją karierę jako zawodnicy karate, ale chcą też pogłębić swoją wiedze na temat sportu, treningu i składają swoje dokumenty do Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Trzymamy kciuki za naszych zawodników, aby im się powiodło i żeby w przyszłości zdobyli medale w seniorach na Mistrzostwach Europie, a może nawet Świata.

Shihan Marek Krejpcio był sędzią na mistrzostwach.

Wyjazd został dofinansowany przez Urząd Miejski w Suwałkach i przez sponsora klubowego Reso Europa Service.