Dodana: 18 luty 2021 14:38

Zmodyfikowana: 18 luty 2021 14:38

Sukcesy podlaskich saneczkarzy w XX wieku

Mróz trzyma, więc szkolna dziatwa w pełni korzysta z uroków zimy. Popularna jest zwłaszcza jazda na sankach, która kojarzy się nam jako miłe spędzanie czasu przez młodzież na wolnym powietrzu. Jednak przed laty reprezentanci szkół z naszego regionu całkiem udanie radzili sobie w sportowej, saneczkarskiej rywalizacji.

Proporczyk wydany z okazji rozgrywania zawodów saneczkowych w ramach VII Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Geograficzne uwarunkowania

Odnotujmy, iż pierwsza wiadomość o ogólnopolskim sukcesie naszych zawodników startujących w saneczkarstwie pochodzi z 1954 roku. Wówczas to, na tzw. Igrzyskach Harcerskich w Krynicy, na wysokim – 4. miejscu uplasował się Borys Panow z Sokółki. Rok później, w kolejnej edycji tych zawodów rozegranych w Karpaczu – 2. lokatę w punktacji drużynowej zajęła reprezentacja Olecka, przygotowana do startu przez miejscowego nauczyciela wf – Władysława Żurowskiego.

Władysław Żurowski z Olecka był znanym w latach 50. propagatorem saneczkarstwa w ówczesnym województwie białostockim. Fot.: www.olecko.info

Wprawdzie Olecko obecnie znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, ale wówczas leżało ono jeszcze na geograficznym terenie województwa białostockiego. W jego granicach była także miejscowość Kowale Oleckie. Z dumą więc obwieszczała w 1966 roku „Gazeta Białostocka”  o sukcesie reprezentacji Szkoły Podstawowej z Kowal Oleckich, która zwyciężyła w punktacji drużynowej chłopców w rozegranych w 1966 roku w Zakopanem – Zimowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w saneczkarstwie. A w indywidualnej rywalizacji dziewcząt złoty medal w tych zawodach zdobyła, jak relacjonował reporter „GB” – brawurowo jeżdżąca Melania Jodłowska z Suwałk.

Pechowy ostatni ślizg

Natomiast w latach 70. czołowe miejsca w Zimowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej wywalczyli saneczkarze z ówczesnego województwa suwalskiego.  Najlepiej wypadli oni w tych prestiżowych zawodach w 1977 roku. W punktacji drużynowej szkół, 2. miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej Stare Juchy (obecnie ta miejscowość znajduje się także w woj. warmińsko-mazurskim).

Grupa saneczkarzy ze Szkoły Podstawowej w Starych Juchach, która udanie wystąpiła w Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w 1977 roku. Stoją od lewej - Marek Marcińczyk, Andrzej Jurkowski, Adam Lewicki, Andrzej Fiedorczyk, Andrzej Łobacz, Leszek Lisowski, Andrzej Krych. Fot.: ze zbiorów Adama Lewickiego.

Indywidualnie, bardzo blisko podium w ZIMS-1977 była Teresa Poświatowska. Przed końcowym ślizgiem „jedynek” znajdowała się jeszcze na 3. pozycji. Niestety pechowo wywróciła się i marzenia o medalu prysły. Z kolei 4. lokatę w ślizgach „dwójek” zajęli – Adam Lewicki i Marek Marcińczyk. A na ogólny znakomity drużynowy wynik szkoły ze Starych Juch złożyły się jeszcze punktowane miejsca – Ireny Węglińskiej, Ewy Walendzik, Andrzeja Jurkowskiego i Leszka Lisowskiego.

Akt powołania do reprezentacji województwa suwalskiego na VII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Fot. ze zbiorów Adama Lewickiego.

Olimpijczyk rodem z Augustowa

W sportowej historii naszego regionu doczekaliśmy się również saneczkarza, który zdobył olimpijskie szlify. Był nim pochodzący z Augustowa – Leszek Szarejko. Jako zawodnik klubu AZS-AWF Kraków, 2-krotnie bronił on „biało-czerwonych” barw na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich: w 1992 roku w Albertville oraz w 1994 w Lillehammer, gdzie w konkurencjach „dwójek” wraz ze swoim kolegą klubowym – Adrianem Przechewką zajął odpowiednio – 20. i 16. miejsce.

Warto jeszcze podkreślić, iż startując w parze z tym samym zawodnikiem, augustowianin w 1991 roku wywalczył brązowy medal w Mistrzostwach Świata juniorów. Ponadto w sezonach: 1992 – 1993, ta dwójka zdobyła tytuły Mistrzów Polski seniorów, zaś w 1993 roku Szarejko sięgnął także po złoty krążek mistrzostw kraju w konkurencji saneczkarskich „jedynek”.

tekst: Jerzy Górko

red.: Cezary Rutkowski

Miniatura: Proporczyk wydany z okazji rozgrywania zawodów saneczkowych w ramach VII Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Fot.: ze zbiorów Adama Lewickiego.

facebook