Dodana: 6 maj 2020 15:29

Zmodyfikowana: 6 maj 2020 15:29

Potrójna korona Motoru

W historii piłki nożnej w naszym regionie istniało wiele klubów, które dziś są zupełnie zapomniane. Jednym z nich był Motor Białystok, który w sezonie 1946 popisał się zdobyciem aż potrójnej, regionalnej futbolowej korony.

Ilustracja do artykułu Miniatura.jpg

Zwycięstwo w Mistrzostwach Okręgu

Motor Białystok powstał w czerwcu 1946 roku, przejmując sportowy potencjał Jagiellonii, która po zaledwie ośmiu miesiącach oficjalnego, powojennego istnienia, nieoczekiwanie została rozwiązana.

Najważniejszym sukcesem Motoru z 1946 roku było wywalczenie Mistrzostwa Okręgu Białostockiego. Te zmagania składały się z dwóch rund. Najpierw 15 drużyn rywalizowało w 3 grupach eliminacyjnych, których zwycięzcy awansowali do 3-zespołowego finału.

Motor w swojej grupie zajął 1. miejsce z dorobkiem 14 pkt., mając najgroźniejszego rywala w drużynie Wici Białystok, która uplasowała się na 2. pozycji z 12 pkt. Oba te kluby w bezpośrednich spotkaniach ze sobą odniosły zwycięstwa, najpierw Wici 2:1, następnie Motor 5:2. Jednak sensacyjna porażka Wici z Sokołem Sokółka aż 1:8 zadecydowała, iż do finału mistrzostw awansował Motor.

Mistrz Okręgu Białostockiego w sezonie 1946 – Motor Białystok przed jednym z meczów. Stoją od lewej – Tadeusz Mrowiec, Władysław Gałasiński, Józef Krywko, nierozpoznana osoba, Eugeniusz Burzyński, Józef Choroszucha, Stankiewicz, Ryszard Lachowski. Klęczą od lewej – Robert Cylwik, Stanisław Klemensowicz, Leon Łupaczyk.

Dodatkowy, finałowy mecz

Rywalami Motoru w grupie finałowej okazały się WKS (Wojskowy Klub Sportowy) Piechur Białystok i WKS (Wojskowy Klub Sportowy) Suwałki. Przy czym suwalczanie po pierwszym meczu z Motorem, zweryfikowanym jako walkower 0:3 na ich niekorzyść, wycofali się z dalszych gier, tak więc o wszystkim decydowały bezpośrednie pojedynki obu białostockich zespołów. W nich, Motor występując jako gospodarz pokonał Piechura 6:2, w rewanżu zaś wojskowi zwyciężyli 5:3. W związku z tym obie te drużyny miały tę samą ilość – 6 pkt.

Zgodnie z ówczesnym regulaminem Białostockiego OZPN, do wyłonienia mistrza okręgu przy takim samym dorobku punktowym dwóch klubów konieczne było rozegranie dodatkowego meczu. Po zaciętej i wyrównanej grze zwyciężył w nim 2:1 Motor, dla którego gole strzelili – Leon Wołoncewicz i Józef Choroszucha.

Kolejne triumfy „samochodziarzy”

Oprócz zwycięstwa w Mistrzostwach Okręgu, Motor triumfował także w 1946 roku w prestiżowych rozgrywkach o Puchar Prezydenta Białegostoku i Puchar Wojewody Białostockiego. W prezydenckim pucharze, Motor nie stracił nawet gola. W drodze do końcowego sukcesu pokonał bowiem kolejno – 2:0 Wici Białystok oraz po 3:0 WKS Tempo Białystok i WKS Piechur Białystok. Natomiast w turnieju o Puchar Wojewody, w 3-zespołowej grupie finałowej Motor wyprzedził bezpośrednio – 2. Wici Białystok i 3. TUR (Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego) Hajnówka.

Jako ciekawostkę odnotujmy fakt, iż piłkarska drużyna Motoru nosiła na koszulkach emblemat w postaci kierownicy samochodu, gdyż istniała przy białostockim oddziale PKS (Państwowej Komunikacji Samochodowej), stąd kibice nazywali popularnie ten zespół "samochodziarzami".

Jerzy Górko

Fot. ze zbiorów Władysława Gałasińskiego

facebook