Dodana: 6 maj 2020 15:29

Zmodyfikowana: 6 maj 2020 15:29

Potrójna korona Motoru

W historii piłki nożnej w naszym regionie istniało wiele klubów, które dziś są zupełnie zapomniane. Jednym z nich był Motor Białystok, który w sezonie 1946 popisał się zdobyciem aż potrójnej, regionalnej futbolowej korony.

Ilustracja do artykułu Miniatura.jpg

Zwycięstwo w Mistrzostwach Okręgu

Motor Białystok powstał w czerwcu 1946 roku, przejmując sportowy potencjał Jagiellonii, która po zaledwie ośmiu miesiącach oficjalnego, powojennego istnienia, nieoczekiwanie została rozwiązana.

Najważniejszym sukcesem Motoru z 1946 roku było wywalczenie Mistrzostwa Okręgu Białostockiego. Te zmagania składały się z dwóch rund. Najpierw 15 drużyn rywalizowało w 3 grupach eliminacyjnych, których zwycięzcy awansowali do 3-zespołowego finału.

Motor w swojej grupie zajął 1. miejsce z dorobkiem 14 pkt., mając najgroźniejszego rywala w drużynie Wici Białystok, która uplasowała się na 2. pozycji z 12 pkt. Oba te kluby w bezpośrednich spotkaniach ze sobą odniosły zwycięstwa, najpierw Wici 2:1, następnie Motor 5:2. Jednak sensacyjna porażka Wici z Sokołem Sokółka aż 1:8 zadecydowała, iż do finału mistrzostw awansował Motor.

Mistrz Okręgu Białostockiego w sezonie 1946 – Motor Białystok przed jednym z meczów. Stoją od lewej – Tadeusz Mrowiec, Władysław Gałasiński, Józef Krywko, nierozpoznana osoba, Eugeniusz Burzyński, Józef Choroszucha, Stankiewicz, Ryszard Lachowski. Klęczą od lewej – Robert Cylwik, Stanisław Klemensowicz, Leon Łupaczyk.

Dodatkowy, finałowy mecz

Rywalami Motoru w grupie finałowej okazały się WKS (Wojskowy Klub Sportowy) Piechur Białystok i WKS (Wojskowy Klub Sportowy) Suwałki. Przy czym suwalczanie po pierwszym meczu z Motorem, zweryfikowanym jako walkower 0:3 na ich niekorzyść, wycofali się z dalszych gier, tak więc o wszystkim decydowały bezpośrednie pojedynki obu białostockich zespołów. W nich, Motor występując jako gospodarz pokonał Piechura 6:2, w rewanżu zaś wojskowi zwyciężyli 5:3. W związku z tym obie te drużyny miały tę samą ilość – 6 pkt.

Zgodnie z ówczesnym regulaminem Białostockiego OZPN, do wyłonienia mistrza okręgu przy takim samym dorobku punktowym dwóch klubów konieczne było rozegranie dodatkowego meczu. Po zaciętej i wyrównanej grze zwyciężył w nim 2:1 Motor, dla którego gole strzelili – Leon Wołoncewicz i Józef Choroszucha.

Kolejne triumfy „samochodziarzy”

Oprócz zwycięstwa w Mistrzostwach Okręgu, Motor triumfował także w 1946 roku w prestiżowych rozgrywkach o Puchar Prezydenta Białegostoku i Puchar Wojewody Białostockiego. W prezydenckim pucharze, Motor nie stracił nawet gola. W drodze do końcowego sukcesu pokonał bowiem kolejno – 2:0 Wici Białystok oraz po 3:0 WKS Tempo Białystok i WKS Piechur Białystok. Natomiast w turnieju o Puchar Wojewody, w 3-zespołowej grupie finałowej Motor wyprzedził bezpośrednio – 2. Wici Białystok i 3. TUR (Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego) Hajnówka.

Jako ciekawostkę odnotujmy fakt, iż piłkarska drużyna Motoru nosiła na koszulkach emblemat w postaci kierownicy samochodu, gdyż istniała przy białostockim oddziale PKS (Państwowej Komunikacji Samochodowej), stąd kibice nazywali popularnie ten zespół "samochodziarzami".

Jerzy Górko

Fot. ze zbiorów Władysława Gałasińskiego

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook