Dodana: 14 wrzesień 2022 09:47

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2022 10:13

Podlaskie kajakarstwo ze wsparciem zarządu województwa

Łącznie 125 tys. zł za wybitne osiągnięcia sportowe trafiło do Sylwii Szczerbińskiej, Karoliny Bronowicz, Aleksandra Kitewskiego i Rafała Rosolskiego oraz ich trenerów. Symboliczne czeki wręczyli sportowcom w poniedziałek, 12 września, marszałek Artur Kosicki oraz członek zarządu Marek Malinowski.

Marszałek Kosicki i sportowcy na tle ścianki z logo województwa

– Jest to wielka duma i radość, że mamy Państwa w województwie podlaskim. Dzięki Państwu jesteśmy nie tylko potęgą lekkoatletyczną, ale też kajakarską. Dzięki Wam możemy przeżywać naprawdę wyjątkowe emocje. Jesteście wzorem dla młodego pokolenia – mówił Artur Kosicki, dziękując zawodnikom.

Najlepsza promocja

Marszałek podkreślił, że samorząd województwa jest przygotowany na wspieranie lokalnych sportowców, zwłaszcza że Podlaskie ma w tej dziedzinie ogromny potencjał. Docenił także rolę trenerów, którzy oprócz pracy z zawodowcami, zaszczepiają dobre wzorce wśród młodzieży.

W podobnym tonie wypowiadał się Marek Malinowski, odpowiedzialny w zarządzie województwa za kwestie sportu.

– Sport to jedna z najlepszych promocji naszego regionu. Wy robicie to bardzo dobrze i za to Wam dziękujemy. A tego typu wydatki, to są bardzo przyjemne wydatki w budżecie województwa podlaskiego – zaznaczył, zwracając się do nagrodzonych.

125 tys. zł na kajakarstwo

I tak 75 tys. zł trafiło do reprezentantów klubu sportowego SKS Cresovia Białystok. Po 30 tys. zł otrzymali Sylwia Szczerbińska i Aleksander Kitewski – tegoroczni Mistrzowie Świata w kajakarstwie, medaliści Mistrzostw Świata i Europy, członkowie drużyny #TeamPodlaskie. Michał Mróz, trener kajakarzy, został nagrodzony kwotą 15 tys. zł.

[12.09.2022] Wręczenie czeków kajakarzom-11.jpg

15 tys. zł przypadło także w udziale Rafałowi Rosolskiemu. Zawodnik UKS Dojlidy Białystok zajął III miejsce w kat. K1 na dystansie 5000 m na Mistrzostwach Europy. Jego trener Paweł Skowroński otrzymał od zarządu województwa 10 tys. zł.

Karolina Bronowicz z klubu Start Białystok to tegoroczna medalistka Mistrzostw Europy w parakajakarstwie. Za osiągnięcia sportowe, w tym III miejsce w kat. VL1 na dystansie 200 m, otrzymała 15 tys. zł. Czek w jej imieniu odebrał Jakub Tokarz, paraolimpijczyk, zdobywca złotego medalu w Rio 2016. Kwotą 10 tys. zł została nagrodzona jej trenerka Renata Klekotko.

Pomoc w drodze po sukces

– To jest ogromne wsparcie dla nas. Dzięki niemu będziemy już spokojnie trenować do następnego sezonu i nie będziemy się musieli martwić o nasze wydatki. Cieszymy się, że nasze województwo tak dba o sportowców – mówiła Sylwia Szczerbińska.

Jak zauważył Aleksander Kitewski, sport to nie tylko osiągnięcia, ale także ciężka praca, która wymaga nakładów finansowych. Przyznane przez zarząd wsparcie, to dla kajakarzy ogromna pomoc.

– Pieniądze są potrzebne przede wszystkim na fizjoterapię, sprzęt sportowy, wyjazdy, ale także utrzymanie specjalistycznej diety, która jest niezbędna w tej dziedzinie sportu – wyliczał kajakarz.

Trener mistrzowskiej pary – Michał Mróz – przyznał, że kajakarstwo to trudny sport, ale „dzięki samozaparciu i ciężkiej pracy można osiągnąć sukces”.

– Takie miłe sytuacje, jak dzisiejsza, bardzo nas cieszą i czujemy się wtedy docenieni – zaznaczył trener.

Wcześniej sportowcy uczestniczyli w uroczystym śniadaniu w towarzystwie marszałka Artura Kosickiego i członka zarządu Marka Malinowskiego. Podczas spotkania rozmawiano o osiągnięciach sportowych, przyszłości i perspektywach rozwoju podlaskiego sportu.

[12.09.2022] Spotkanie podlaskiej kadry kajakarskiej z marszałkiem-3.jpg

Anna Augustynowicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook