Dodana: 18 czerwiec 2019 15:01

Zmodyfikowana: 18 czerwiec 2019 15:36

Osiem milionów na wzbogacenie ścieżki „Opowieści Turtula”

Suwalski Park Krajobrazowy zyska nowe oblicze. Na jego terenie powstanie m.in. nowy młyn, oczko wodne oraz tarasy do obserwacji siedlisk przyrodniczych. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał w poniedziałek (17 czerwca br.) na ten cel dofinansowanie w wysokości ośmiu milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Suwalski Park Krajobrazowy

Opowieści Turtula – to nazwa ścieżki edukacyjnej Suwalskiego Parku Krajobrazowego, która zostanie uzupełniona o dodatkowe atrakcje dla zwiedzających. Budynek będący pozostałością po starym młynie zostanie zastąpiony nowym obiektem muzealnym pn. Młyn w Turtulu. Jego wnętrza będą odpowiednio zaaranżowane i wyposażone tak, aby spełniał funkcje edukacyjne.

Ponadto ścieżka zyska oczko wodne, tarasy do obserwacji siedlisk przyrodniczych i głazy narzutowe. Środki RPO posłużą także modernizacji oczyszczalni ścieków, zainstalowaniu energii odnawialnej na budynku muzeum, w planie jest również promocja projektu.

Głównym celem przedsięwzięcia jest ochrona dziedzictwa przyrodniczego Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz zapewnienie jego atrakcyjności przyrodniczej i krajobrazowej. Projekt jest wart 11 milionów złotych, z czego osiem milionów pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

kg/red.art

fot: https://www.spk.org.pl/

 

 

facebook