Dodana: 9 wrzesień 2022 17:19

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2022 09:58

Orlen Wyścig Narodów. Wielkie kolarstwo ponownie w Podlaskiem

25 drużyn, 80 kolarzy z 10 krajów bierze udział w 4. edycji wyścigu rozgrywanego w ramach Pucharu Narodów. Wyścig rozpoczął się w piątek, 9 września. Kolarze mieli do pokonania prawie 160 km trasy z Supraśla do stolicy województwa m.in.: przez Choroszcz, Tykocin, Sokółkę. Najlepszy pomimo trudnych warunków pogodowych, przy opadach deszczu i silnym wietrze, pierwszy był Morten Aalling Nørtoft z Danii. Na mecie usytuowanej przy Al. Józefa Piłsudskiego w Białymstoku sportowców przywitał m.in. marszałek Artur Kosicki.

Mężczyzna stoi na podium, obok stoi mężczyzna i kobieta

– Cieszę się, że są to zawody sportowe na bardzo wysokim poziomie. Wielu czołowych kolarzy przyjechało do województwa podlaskiego, żeby rywalizować w Orlen Wyścigu Narodów. Ale to przede wszystkim też dobra promocja naszego regionu. Osoby z różnych stron świata będą mogły zobaczyć przecież te wspaniałe miejscowości, takie jak Supraśl, Augustów, Tykocin, ale też te tereny, z których słynie województwo, czyli augustowskie jeziora, Puszczę Knyszyńską – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Jak podkreślał Czesław Lang, dyrektor generalny Orlen Wyścig Narodów: jest to wyścig wyjątkowy, ponieważ organizowany jest dla kolarzy, którzy nie ukończyli jeszcze 23 roku życia, ale są kolarzami zawodowymi i reprezentują swoje państwa, a nie drużyny.

W piątek jako pierwszy do mety dojechał Duńczyk Morten Aalling Nørtoft (3.27.12), drugi był Leslie Luehrs z Niemiec i trzeci  Gleb Karpenko z Estonii.

Kacper Gieryk uplasował się na 6. pozycji, a na 8. miejscu Michał Pomorski.

Drugiego dnia wyścigu, w sobotę (10.09) o godz. 8. na Rynku Kościuszki nastąpi tzw. start honorowy drugiego etapu. A o 8.15 na ulicy Rolnej w Fastach kolarze rozpoczną drugi etap. Będą mieli do pokonania ponad 136 km. Finiszować będą na ulicy Mostowej w Augustowie około południa. Druga trasa przebiegać będzie m.in. przez Knyszyn, Suchowolę, Dąbrowę Białostocką i Lipsk.

Po zakończeniu rywalizacji zawodowców o 12:30 w Augustowie rozpoczną się wyścigi amatorów z cyklu Orlen Lang Team Race. Do wyboru zawodnicy mają trasy o długości 65 i 85 km.

W tym roku w wyścigu startuje około 80 zawodników z reprezentacji narodowych takich krajów jak Włochy, Niemcy, Dania czy Polska.

Partnerem sportowej rywalizacji jest Samorząd Województwa Podlaskiego.

 

ORLEN Wyścig Narodów to impreza należąca do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23. Startują w niej najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata. Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Blisko 80 kolarzy z dziesięciu krajów wystartuje w Orlen Wyścigu Narodów, który przed 2 dni będzie jechać po drogach województwa podlaskiego.

Aneta Kursa/Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Półtorak
fot.: Paweł Krukowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook