Dodana: 4 listopad 2019 15:09

Zmodyfikowana: 5 listopad 2019 14:06

O igrzyskach wiedzą niemal wszystko. Poznaliśmy laureatów Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej

Monika Urbańska, Jakub Morawiec i Roman Strzałkowski - to oni wykazali się największą wiedzą o igrzyskach i zajęli najwyższe lokaty w finale Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, który odbył się w poniedziałek (04.11) w Białymstoku. Zawody zorganizowano z okazji 100-lecia istnienia Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). Nagrody zwycięzcom wręczał m.in członek zarządu województwa odpowiedzialny za sport, Marek Malinowski.

Ilustracja do artykułu Finał Wiedzy Olimpijskiej 3.jpg
  • Do ścisłego finału przystąpiło 18 zawodników.
  • Konkurs podzielono na trzy kategorie wiekowe: uczniowie szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowch oraz kategorię dorosłych – Open.   
  • Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego i wsparte finansowo przez urząd marszałkowski.

- Dzisiejszy konkurs ma na celu nie tylko uczczenie jubileuszu 100 lat działania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ale przede wszystkim promowanie edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu oraz upowszechnianie wiedzy historycznej o dokonaniach olimpijczyków. Gratuluję tej inicjatywy - podkreślał w rozmowie z portalem Wrota Podlasia Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Dwa etapy finału

Zmagania rozpoczęły się od części pisemnej, w której zawodnicy musięli odpowiedzieć na 20 pytań. Ten etap pozwolił na wyłonienie po 6 najlepszych uczestników konkursu w poszczególnych kategoriach. Następnie 18 finalistów przystąpiło do części ustnej. Tu zawodnicy musieli wykazać się m.in. znajomością wyglądu czy życiorysów olimpijczyków oraz wiedzą nt. konkurencji olimpijskich na igrzyskach w Rio de Janeiro.

W kategorii szkół podstawowych najlepsza okazała się Monika Urbańska ze SP nr 32 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal" w Białymstoku. Jakub Morawiec z Wielkopolski zwyciężył w kategorii 
szkół ponadpodstawowych. Natomiast Roman Strzałkowski z Darłowa okazał się bezkonkurencyjny w kategorii Open. - Z dzisiejszego wyróżnienia jestem bardzo dumny, bo sportem interesuję się od lat. Informacje czerpię głównie z książek czy prasy, a w konkursach wiedzy startuję od pół wieku - przyznaje.

Zmaganiom finalistów przyglądali się olimpijczycy: Wojciech Fortuna (złoto w 1972 r. w Sapporo), Piotr Markiewicz (brąz w 1996 r. w Atlancie), Marian Sypniewski (brąz w drużynie 1980 r. w Moskwie oraz brąz w drużynie w 1992 r. w Barcelonie) czy Mieczysław Nowicki (brąz w 1976 r. w Montrealu).

Finał Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej zorganizowany został przez Podlaską Radę Olimpijską Polskiego Komitetu Olimpijskiego wspólnie z Podlaskim Kuratorium Oświaty. 


(aa)

facebook