Dodana: 5 maj 2019 19:22

Zmodyfikowana: 5 maj 2019 19:22

Młodzi piłkarze i piłkarki z województwa podlaskiego wśród najlepszych w Polsce

Rozgrywany 2 maja na PGE Narodowym Wielki Finał XIX edycji największego w Europie Turnieju piłki nożnej dziecięcej wyłonił najlepsze polskie drużyny chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12. Tytuł mistrzów zgarnęli chłopcy z SP 78 Poznań (kategoria U-10) i SP 4 Kostrzyn nad Odrą (U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (U-10) oraz UKS-u SMS Łódź (U-12). W Finale Ogólnopolskim dzielnie walczyli reprezentanci Podlasia, spośród których najlepiej zaprezentowały się dziewczynki z KS-u Włókniarz Białystok, zajmując 6. miejsce w kategorii do lat 10.

Ilustracja do artykułu kswlokniarz-Bialystok.jpeg

Mistrzowie regionów zjechali do Warszawy, by wziąć udział w Finale Ogólnopolskim, który odbywał się w dniach 29 kwietnia – 2 maja. Pierwszego dnia piłkarze i piłkarki wzięli udział w uroczystej ceremonii otwarcia przed PGE Narodowym, drugiego i trzeciego rywalizowali w fazie grupowej i pucharowej na obiektach Legii i Agrykoli, a w czwartek najlepsi z najlepszych zagrali w Wielkim Finale na najważniejszym polskim stadionie piłkarskim.

Decydujące spotkania odbyły się w oprawie godnej największych wydarzeń sportowych – na najważniejszym polskim obiekcie, sędziowane przez czołowych arbitrów (m.in. Szymon Marciniak i Monika Mularczyk) i z transmisją telewizyjną w stacji Polsat Sport, gdzie zmagania komentowali Mateusz Borek i Tomasz Smokowski. Na trybunach PGE Narodowego zasiadło wielu kibiców, w tym m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezes PZPN Zbigniew Boniek, Prezes Zarządu Maspex Krzysztof Pawiński czy selekcjoner Jerzy Brzęczek. Mecze zostały rozegrane na kilka godzin przed finałem Totolotek Pucharu Polski.

Piłkarze z regionu wśród najlepszych

Podlasie reprezentowały drużyny dziewczynek z KS-u Włókniarz Białystok (U-10) i SP Poświętne (U-12) oraz chłopców z SP 11 Suwałki (U-10) i ZSP 2 Czerwonych Białystok.

Najlepiej zaprezentowały się dziewczynki do lat 10, które zajęły 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. W meczu o 5. lokatę reprezentantki Podlasia musiały uznać wyższość Beniaminka Krosno, przegrywając 1:3. Chłopcy z ZSP 2 Czerwonych Białystok dzięki wygranej z SP 64 Bydgoszcz 3:0 zajęli 7. miejsce w tabeli końcowej kategorii U-12. Piłkarze z SP 11 Suwałki uplasowali się na 11. pozycji, a piłkarki SP Poświętne – na 12. lokacie.

- Poziom sportowy jest coraz wyższy, a mecze coraz bardziej wyrównane. Widać po zawodnikach emocje, kiedy mogą spotkać znane osoby ze świata polskiej piłki. Samo wyobrażenie o szansie gry na PGE Narodowym było dla nich czymś wielkim. Wszyscy bardzo czekaliśmy na piłkarską majówkę podsumował Rafał Moczyński, trener drużyny ZSP 2 Czerwoni Białystok.

- Mimo dużego doświadczenia w lokalnych rozgrywkach, dziewczynki były bardzo podekscytowane wyjazdem na tak duży Turniej do Warszawy. Wizyty na obiektach Agrykoli, Legii i PGE Narodowym były dużym przeżyciem zarówno dla zawodniczek, jak i dla mnie. Widzę niesamowity postęp w tej kategorii wiekowej u dziewcząt. Mieliśmy przyjemność wystąpienia w Finale Ogólnopolskim 5 lat temu i jestem zaskoczony, jak duża jest różnica poziomów. Z tego powodu musiałem tonować nastroje moich podopiecznych tłumacząc, że przyjdzie nam się mierzyć z najlepszymi rywalkami z możliwych mówił Krzysztof Warakomski, prowadzący dziewczynki z SP Poświętne.

W nagrodę poznają idoli

Zwycięzcy XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” już wkrótce ponownie odwiedzą PGE Narodowy. 10 czerwca, wspólnie ze swoimi trenerami i opiekunami zasiądą na trybunach najważniejszego polskiego stadionu, by kibicować naszej reprezentacji w starciu eliminacji do Euro 2020 z Izraelem. Wyjazd na mecz, połączony ze spotkaniem z piłkarzami kadry selekcjonera Jerzego Brzęczka, będzie nagrodą główną za triumf w XIX edycji rozgrywek.

Dodatkową nagrodą dla najlepszych młodych piłkarzy i piłkarek XIX edycji Turnieju będzie wyjazd na Letnią Akademię Młodych Orłów, gdzie spotkają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

facebook