Dodana: 6 listopad 2019 10:40

Zmodyfikowana: 6 listopad 2019 10:40

Konie widma na szlaku

Są już znane miejsca, w których staną wybrane do realizacji prace w ramach projektu prowadzonego przez LGD „Puszcza Knyszyńska”. W Supraślu nieopodal bulwarów pojawi się biała, kubistyczna konstrukcja, w której będzie można odpocząć, a w puszczy na Szlaku Powstańców Styczniowych z mgieł wyłaniać się będą naturalnej wielkości rzeźby koni, niepełnych, rozwianych, jakby powidoków powstańczego patrolu.

Ilustracja do artykułu spotkanieLGDPuszcza3.jpg

 

Konie widma na szlaku

Są już znane miejsca, w których staną wybrane do realizacji prace w ramach projektu prowadzonego przez LGD „Puszcza Knyszyńska”. W Supraślu nieopodal bulwarów pojawi się biała, kubistyczna konstrukcja, w której będzie można odpocząć, a w puszczy na Szlaku Powstańców Styczniowych z mgieł wyłaniać się będą naturalnej wielkości rzeźby koni, niepełnych, rozwianych, jakby powidoków powstańczego patrolu.

W poniedziałek (4 listopada 2019 r.) w Supraślu na podsumowaniu etapu twórczego projektu realizowanego przez LGD Puszcza Knyszyńska ( przy dofinansowaniu w ramach PROW 2014-2020) z wicemarszałkiem Stanisławem Derehajło spotkali się organizatorzy, partnerzy, opiekunowie twórców i inicjatorzy przedsięwzięcia pn: „Wyobraźmy sobie nietypowe przystanie w lesie”.

Samotnie w Puszczy

- To projekt międzynarodowy realizowany wspólnie z Lokalną Grupą Działania Haute Lande Armagnac we Francji – opowiadała Joanna Sokólska, wiceprezes LGD „Puszcza Knyszyńska” podczas spotkania w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. – Zainspirowani istniejącym tam „Lasem sztuki współczesnej”, postanowiliśmy wspólnie stworzyć coś podobnego u nas w Puszczy Knyszyńskiej. Tak, aby w przyszłości te rzeźby i obiekty stały się kolejną marką naszej puszczy.

Partnerami projektu po stronie francuskiej są: GAL Haut Lande d’Armagnac, Parc Naturel Regional Lande de Gascogne oraz Stowarzyszenie „La Foret d’Art Contemporain”. LGD Puszcza Knyszyńska realizuje ten projekt we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, Liceum Plastycznym w Supraślu, Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku i Nadleśnictwami Puszczy Knyszyńskiej.

- Pierwszym etapem był konkurs dla studentów architektury pod hasłem „Cocon - etno-kapsuła” na przestrzenie będące jednocześnie obiektami sztuki, ale też pełniące funkcję użytkową – wyjaśniała Joanna Sokólska. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu na jednej z trzech przedłożonych, wybranych lokalizacji położonych w Supraślu, Rudej i Raduninie, samotni-obserwatorium w formie eko-etno kapsuły. – Wernisaż i wyróżnione projekty zaprezentowaliśmy na wystawie na wydziale architektury w Białymstoku w kwietniu tego roku [o szczegółach konkursu czytaj tutaj - dop. red.].

Praca laureatki konkursu Karoliny Sobolewskiej – biała, kubistyczna w formie konstrukcja została wybrana do realizacji w Supraślu. Jak zapowiedział przedstawiciel supraskiego ratusza Marek Skrypko praca stanie za bulwarami, w sąsiedztwie rzeki z widokiem na klasztor. Pozostałe nagrodzone prace znajdą swoje miejsce w okolicach wsi Ruda i Radunin (gm. Gródek).

Rzeźby na szlaku

Z kolei w Puszczy Knyszyńskiej swoje miejsce znajdą zwycięskie prace uczniów supraskiego liceum plastycznego. – To drugi konkurs w ramach projektu, w którym wzięli udział uczniowie z naszego liceum, a dotyczył rzeźby współczesnej w lesie – mówi Marta Mariańska z Liceum Plastycznego im. A. Grottgera w Supraślu, komisarz artystyczny projektu. – Zadaniem młodzieży było stworzenie makiety wraz z obiektem rzeźbiarskim zaprojektowanym pod konkretne, wybrane przez siebie miejsce. Wernisaż wybranych przez jury prac miał miejsce we wrześniu w supraskiej siedzibie liceum i Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej – relacja fotograficzna - link do strony.

Zwycięska praca Wiktorii Wielgat pn. „Konie widmo” stanie na Szlaku Powstańców Styczniowych na Wzgórzu Świętojańskim (teren nadleśnictwa Żednia), z kolei rzeźba nawiązująca do kolejki wąskotorowej pt. „Pociąg” dedykowana terenom związanym z koleją w nadleśnictwie Czarna Białostocka.

Jak podkreślał obecny na spotkaniu podsumowującym wicemarszałek Stanisław Derehajło nietypowe połączenie natury, historii i sztuki to niezwykłe przedsięwzięcie.

-  Cieszy mnie to, że projekt tak się rozwinął, że oprócz obiektów mieszkalnych pojawiły się także rzeźby zaprojektowane przez młodzież. Mam też nadzieję, że zainspirujemy tym działaniem także inne podmioty, by tego rodzaju instalacje pojawiły się także w kolejnych miejscach – mówił podczas spotkania.

Wystawę nagrodzonych prac do końca listopada można oglądać w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu (ul. M. Chodakowskiego 9).

Szczegóły projektu: https://sztuka.puszczaknyszynska.org/o-projekcie-3/

facebook