Dodana: 7 marzec 2020 18:02

Zmodyfikowana: 9 marzec 2020 08:17

14-letni bokser ambasadorem podlaskiego sportu

Maciej Marchel jest utalentowanym, 14-letnim bokserem, który mimo młodego wieku ma na swoim koncie znaczące sukcesy w kategoriach juniorskich. Podczas czwartkowej (5.03) konferencji prasowej, poświęconej wsparciu podlaskiego sportu przez Zarząd Województwa, marszałek Artur Kosicki podpisał umowę z Piotrem Jankowskim, trenerem zawodnika oraz członkiem zarządu Fundacji Marchel Boxing Team Białystok. Jest to pierwsza tegoroczna umowa z ambasadorem podlaskiego sportu.

Ilustracja do artykułu Młody bokser-09.jpg

Maciej Marchel stał się prekursorem projektu "Ambasador Podlaskiego Sportu". Inicjatywa będzie polegała na wsparciu klubów oraz sportowców, którzy mogą promować region nie tylko na arenie krajowej, ale także międzynarodowej. - Maciek jest młodą, perspektywiczną osobą, która ma przed sobą jeszcze wiele do zdobycia. My przede wszystkim chcemy stawiać na właśnie takich sportowców, którzy w przyszłości mogą udowodnić swoje umiejętności - podkreślał marszałek Artur Kosicki.

Młody bokser stoczył 43 pojedynki, w tym 35 zwycięskie, a jego największym osiągnięciem jest brązowy medal na Mistrzostwach Europy Młodzików 2019 w Tbilisi. Był to pierwszy medal zdobyty przez podlaskiego zawodnika w tej grupie wiekowej, a czwarty dla Polski. W tegorocznej edycji tych zawodów głównym celem zawodnika będzie zdobycie złotego medalu. Turniej odbędzie się na przełomie czerwca i lipca.

Trenerem młodego pięściarza jest Piotr Jankowski, który walczył na ringach w latach 1994-2004.  Stoczył 124 walki amatorskie, oraz był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski.

- Wsparcie, który otrzymaliśmy pomogą nam w przygotowaniach, zgrupowaniach czy odnowie zawodnika. Wydaję się, że przy jednym sportowcu pracy jest mało, ale musimy mieć odpowiednie dane, aby forma Maćka była jak najwyższa - mówił podczas konferencji opiekun Macieja Marchela.

Ubiegły rok był dla białostockiego boksera bardzo aktywny, gdyż  wziął udział w 11 turniejach: Białystok, Warszawa, Mińsk (Białoruś), Charków (Ukraina), Tbilisi (Gruzja), Toruń, Daugavpils (Łotwa), Łuck (Ukraina), Szczecin, Białystok, Brześć (Białoruś). Podczas zawodów stoczył walki m.in. z mistrzami Polski i Niemiec, a także młodymi bokserami z wielu krajów.

W opublikowanym na początku stycznia rankingu młodzików Polskiego Związku Bokserskiego za 2019 r. Maciej Marchel zajął pierwsze w miejsce w kategorii do 40 kg.

- Trenuję od poniedziałku do piątku, a w sobotę jest sparing. Treningi nie przeszkadzają mi w nauce, potrafię to połączyć. Rodzice pomagają mi w diecie, co jest bardzo ważne - zaznaczył 14-letni Maciej Marchel, który w szkole ma średnią ocen ok. 4,8.  - Maciek to nie tylko zdolny zawodnik, ale także bardzo ułożony i jak na swój wiek dojrzały chłopak - dodał marszałek Kosicki.

Kwota dofinansowania Fundacji Marchel Boxing Team Białystok w ramach promocji województwa podlaskiego wyniesie łącznie  24 tys. zł. Dzięki wsparciu Maciej Marchel weźmie udział w 8 turniejach międzynarodowych m.in. w Niemczech czy Irlandii Północnej. Zawodnik będzie promować Województwo Podlaskie podczas wszystkich turniejów i walk, a także w mediach społecznościowych.

 

Bartłomiej Modzelewski

facebook