Dodana: 6 styczeń 2009 14:16

Zmodyfikowana: 30 listopad 2020 15:12

Gmina Wiżajny

 Herb Gminy Wiżajny   Wójt Gminy Wiżajny - Stanisław Jacek Pietrukiewicz

    Urząd Gminy Wiżajny

    ul. Szkolna 11, 16-407 Wiżajny

    tel. 87 568 80 49, fax: 87 568 80 49

    e-mail: wizajny@su.home.pl

    link do strony internetowej gminy

Gmina Wiżajny jest najdalej wysuniętą na północny  wschód częścią powiatu suwalskiego w województwie podlaskim o powierzchni 111,536 km2, zamieszkuje ją 2421 osób w 36 wsiach. Od wschodu graniczy z gminą Rutka – Tartak, od południa z gminami Przerośl i Jeleniewo, od zachodu z gminą Dubeninki, a od północy z Litwą. W pobliżu granicy gminy znajduje się styk trzech granic państwowych: Polski, Litwy i Rosji.

Panorama Wiżajn

Obszar gminy obfituje w liczne źródła, dające początek wielu rzekom. Przebiega tu dział wodny pomiędzy dorzeczem Niemna i Pregoły. Na terenie Gminy występuje 27 jezior o powierzchni powyżej 1 ha. Największe jezioro Wiżajny o pow. 298 ha leży na wysokości 241,9 m n.p.m.

Gmina położona jest w obszarze chronionego krajobrazu Pojezierze Północnej Suwalszczyzny na terenie której występują obszary objęte Europejską Siecią Ochrony Przyrody Natura 2000, są to: Ostoja Suwalska obejmująca teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz Torfowiska Gór Sudawskich.

Na terenie gminy znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych serwujących turystom tradycyjny wypoczynek i kuchnię regionalną. Tu można posmakować słynnych serów wiżajeńskich, tradycyjnych wędlin, jagnięciny i innych miejscowych smakołyków. Tu dla turystów są organizowane: ogniska, biesiady, kuligi, jazda na koniach, pobyt w saunie i inne atrakcje turystyczne.

Aby poznać jak piękna jest gmina Wiżajny można przekonać się wyruszając w trasę Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo.

Miejsca warte zobaczenia:

  • Murowany zabytkowy klasycystyczny kościół parafialny pod wezwaniem Św. Teresy z Avila. 
    z 1825 roku oraz chrzcielnica z XIX wieku w Wiżajnach.
  • Zabytkowa drewniana dzwonnica stojąca obok kościoła w Wiżajnach z 1862 roku.
  • XVII-wieczny zabytkowy układ urbanistyczny Wiżajn z prostokątnym górnym i dolnym rynkiem i wylotowymi ulicami w różnych kierunkach.
  • Trójstyk granic Polski, Litwy Rosji (Obwód Kaliningradzki) w miejscowości Bolcie.
  • Ruiny dawnego dworu w Starej Hańczy z końca XVIII wieku, wokół ruin zdziczały park malowniczo położony na brzegiem jeziora Hańcza.
  • Drewniany młyn wodny we wsi Jaczne z XIX w. usytuowany na strudze łączącej jeziora Jaczno i Kameduł.
  • Pozostałość dawnego folwarku Sudawskie, zachowały się resztki rozległego parku, położonego przepięknie nad jeziorem Sudawskie oraz fragmenty alei.

Kościół w Wiżajnach

źródło/fot.: Urząd Gminy Wiżajny

oprac. Władysław Tokarski  

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook