Dodana: 9 styczeń 2009 12:51

Zmodyfikowana: 24 listopad 2020 14:25

Gmina Dobrzyniewo Duże

Herb Gminy Dobrzyniewo Duże   Wójt Gminy Dobrzyniewo Duże – Wojciech Cybulski

   Urząd Gminy Dobrzyniewo Duże

   ul. Białostocka 25, 16-002 Dobrzyniewo Duże

   tel. 85 742 81 55, fax:  85 719 71 47

   e-mail: kancelaria@dobrzyniewo.pl

   link do strony internetowej gminy

                         

Gmina Dobrzyniewo Duże, zajmująca powierzchnię 161 km2, położona jest w centralnej części województwa podlaskiego, w powiecie białostockim. W 26 wsiach mieszka 9 385 osób, są to rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, drobni i średni przedsiębiorcy oraz w ostatnich latach coraz więcej osób osiedlających się w naszej gminie i dojeżdżających do pracy w Białymstoku. Gminna infrastruktura społeczna to trzy zespoły szkolno-przedszkolne, w Dobrzyniewie Dużym, Fastach i Nowym Aleksandrowie, dwie szkoły podstawowe, w Pogorzałkach i Obrubnikach oraz Gminna Biblioteka Publiczna i Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym zarządzające licznymi wiejskimi świetlicami.

 Kościół w Dobrzyniewie Kościelnym

Gmina Dobrzyniewo Duże to aktywni mieszkańcy działający w kołach gospodyń wiejskich, ochotniczych strażach pożarnych, w Dobrzyniewie Dużym, Pogorzałkach, Kozińcach, Letnikach oraz licznych stowarzyszeniach takich jak: Towarzystwo Przyjaciół Gminy Dobrzyniewo, Stowarzyszenie Mieszkańców Ziemi Podlaskiej - Młodzi z Dobrzyniewa, Stowarzyszenie na Rzecz Budowy Kościoła p.w. św. Franciszka z Asyżu w Fastach, Stowarzyszenie Królewski Gościniec Podlasia, Klub Sportowy „KORONA”, UKS „PŁOMIEŃ”, UKS „OKAMI”, Podlaska Fundacja Jeździecka, Klub Jeździecki Ostoja.

Na terenie gminy znajdują się szlaki turystyczne: pieszy Królowej Bony; rowerowe: Kresowe Wędrówki, Pielgrzymi, Rowerowa Obwodnica Gminy Knyszyn; konne: Kresowe Wędrówki, Doliny Górnej Narwi; kajakowe: Supraśli i Narwi.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Neogotycki kościół p.w. Najświętszej Marii Panny w Dobrzyniewie Kościelnym, z lat 1905-1910, w pobliżu znajduje się zabytkowy cmentarz. Katolicka parafia dobrzyniewska została założona przez Mikołaja II Radziwiłła w 1519 roku.
  • Kaplica katolicka w Pogorzałkach, z 1863 r., wystawiona na pamiątkę Powstania Styczniowego.
  • Cerkiew p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Fastach, z 1875 r.,
  • Prawosławna kaplica cmentarna p.w. św. Michała Archanioła w Fastach, z lat 1893-1895.
  • Drewniany kościół pw. Matki Bożej w Kopisku, z 1960 r. Położony w malowniczym zakątku Puszczy Knyszyńskiej, który często odwiedzają śpiewacy operowi. Jest ważnym miejscem dla tych, którzy potrafią połączyć modlitwę z radością, jakiej dostarcza muzyka poważna i kontakt z przyrodą.
  • Pozostałości fabryki włókienniczej w Dobrzyniewie Fabrycznym, z XIX w.
  • Pomnik w Jaworówce, ufundowany na pamiątkę pacyfikacji wsi i zesłania wszystkich jej mieszkańców na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym.
  • Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej (2 962 ha na terenie gminy), którego najcenniejszym elementem są drzewostany ze wspaniałą sosną masztową.
  • Rezerwat Przyrody Kulikówka, który chroni fragment doliny rzeki Kulikówka z bogatym stanowiskiem paproci – pióropusznika strusiego.
  • Rezerwat Przyrody Krzemianka, który chroni ekosystem leśny charakterystyczny dla Puszczy Knyszyńskiej w dolinie rzeki Krzemianki.

Kościół w Kopisku

 źródło/fot.: Urząd Gminy Dobrzyniewo Duże

 fot. Anna Augustynowicz

 oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook