Dodana: 18 grudzień 2003 11:20

Zmodyfikowana: 18 grudzień 2003 11:20

Produkt regionalny

W krajach Unii Europejskiej jednym z priorytetów jest kultywowanie lokalnych tradycji i obyczajów. Systemem ochrony objęte są oryginalne produkty rolne oraz żywność lokalna, charakterystyczna ze względu na miejsce powstania i tradycyjny sposób wytworzenia.

Wytwarzanie, ochrona i promocja żywności wysokiej jakości odgrywają w państwach Unii Europejskiej coraz bardziej znaczącą rolę. Jednym z podstawowych sposobów realizacji polityki jakości we Wspólnocie (ang. - Quality Policy) jest wyróżnianie znakami potwierdzającymi wysoką jakość wyrobów rolno-spożywczych pochodzących z konkretnych regionów, jak też charakteryzujących się tradycyjną metodą produkcji.
System ochrony i promocji wyrobów regionalnych i tradycyjnych jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i realizację założeń II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Przyczynia się on do zróżnicowania zatrudnienia na obszarach wiejskich tworząc na wsi pozarolnicze źródła utrzymania oraz zwiększa dochody producentów rolnych. Ma to ogromne znaczenie, w szczególności dla obszarów odległych lub obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) gdyż zapobiega wyludnianiu się tych terenów. Za sprawą systemu ochrony i promocji produktów regionalnych i tradycyjnych chroni się także dziedzictwo kulturowe wsi, co w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności terenów wiejskich i rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej.
Realizowana w Unii Europejskiej polityka jakości daje także pewność konsumentom, że kupują oni żywność bardzo wysokiej jakości, która jednocześnie charakteryzuje się wyjątkową, tradycyjną metodą produkcji. Ze względu na dużą różnorodność produktów wprowadzanych na rynek konsumenci oczekują ponadto jasnych i wyczerpujących informacji na temat jakości i pochodzenia produktu rolnego lub artykułu spożywczego. Identyfikację i wybór poszczególnych wyrobów ułatwiają oznaczenia geograficzne, nazwy pochodzenia oraz gwarantowane tradycyjne specjalności.

   

Z terenu województwa podlaskiego został dotychczas zarejestrowany pierekaczewnik. Produkt ten uzyskał unijną ochronę jako „Gwarantowana Tradycyjna Specjalność”. Oznacza to, iż każdy kto zechce posługiwać się chronioną nazwą produktu, przy jego wytworzeniu musi ściśle stosować się do określonej specyfikacji. Ponadto należy pamiętać, iż każdy producent musi poddać się dobrowolnej kontroli, która potwierdzi zgodność stosowanego procesu produkcyjnego z zarejestrowaną specyfikacją.

Specyfikacja - pobierz

Więcej informacji o systemie nazw i oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności znajduje się na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook