Dodana: 7 lipiec 2016 10:27

Zmodyfikowana: 7 lipiec 2016 10:27

Pielgrzymka do Matki Bożej w Ostrej Bramie

Czy dam radę? Czy podołam? Czy wytrwam? Czy to dla mnie? Czy warto? Bardzo wielu z nas stawia powyższe pytania, kiedy podejmujemy decyzję wyruszenia na pątniczy szlak.

Ilustracja do artykułu pielgrzymka.jpg

W sierpniu pielgrzymi z Białegostoku ponownie wyruszą do Matki Bożej Ostrobramskiej. To już dwudziesta czwarta odsłona Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki
do Wilna. W tym roku odbędzie się ona między 16 a 25 sierpnia. Zapisy ruszają 18 lipca.
Przez dziewięć dni pielgrzymi przejdą w sumie niemal 300 kilometrów. Zwieńczeniem ich wyprawy będzie uroczysta Eucharystia, odprawiona 24 sierpnia w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej - jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na terenie Wileńszczyzny. Organizatorem pielgrzymki jest Archidiecezja Białostocka. Od czterech lat pątnikom przewodzi ks. dr Łukasz Żuk.
Współcześni młodzi ludzie, którzy można powiedzieć wychowani są w pewnym „luksusie”, którzy przyzwyczajeni się do wygodnego trybu życia, często stawiają pytanie. Po co iść pieszo 300 km do Matki Bożej Ostrobramskiej, przecież można pojechać samochodem, autobusem, pociągiem, a nawet polecieć samolotem? Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że można. Jednak tu chodzi o coś więcej, niż zwykła niekiedy codzienna podróż, którą można pokonać używając współczesnych środków transportu. Tu chodzi o spotkanie z samym sobą, z drugim człowiekiem i jeszcze Kimś – z Bogiem. Pielgrzymka jest dla tych, którzy czegoś szukają. Tych, którzy chcą czegoś więcej. Tych, którzy nie zdążyli się jeszcze przyzwyczaić do wygodnego fotela lub pilota telewizyjnego - mówi ks. Łukasz Żuk.
W pielgrzymce co roku bierze udział kilkuset wiernych. Nie tylko z diecezji białostockiej, ale także z innych części kraju. Wędrówka ma charakter międzynarodowy. Pątnicy przemierzają  Polskę, Białoruś oraz Litwę.
- Cieszy nas to, że każdego roku wzrasta wyraźne zainteresowanie naszą pielgrzymką. Przyłączają się do niej także goście z zagranicy. Nasze pielgrzymowanie do Matki Bożej Ostrobramskiej jest wyjątkowe. To, co każdy z nas przeżywa podczas tych dziewięciodniowych rekolekcji w drodze, nie da się opisać za pomocą słów. To trzeba przeżyć. Po drodze spotykamy się z wielką uprzejmością ludzi, którzy dzielą się również swoim świadectwem wiary. Do kilkusetosobowej grupy dołączają pątnicy z Grodna. Dla nas jest to niesamowity dar - dodaje ks. Łukasz Żuk.
Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Miłosierni bądźcie”. Jest to hasło, które doskonale wpisuje się przeżywany Rok Miłosierdzia. Każdego dnia, pątnicy będą wspólnie przemierzać drogę, modląc się, śpiewając, a także uczestnicząc
w mszach świętych. Podróż to także czas wyciszenia oraz osobistych refleksji.
Mam nadzieję, że wielu pośród Was, znajdzie czas i siły, aby w tym wydarzeniu uczestniczyć. Te kilka dni to doskonała okazja na odnowienie naszych relacji z Jezusem. Pamiętajmy, że nie idziemy przez życie sami, ciągle towarzyszy nam Jezus. Tegoroczne pielgrzymowanie do także okazja, aby lepiej przeżyć Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia Bożego, który w kościele został ogłoszonych przez papieża Franciszka. W tym roku duchowo z nami pielgrzymować będzie bł. Michał Sopoćko, którego relikwie będą niesione. Ks. bł. Michał Sopoćko całe swoje życie poświęcił Bogu i Kościołowi. Wyróżniał się nadzwyczajną gorliwością o chwałę Bożą, wyrażającą się w niezwykłej aktywności, osadzonej w głębokim życiu duchowym. Jemu to bez wątpienia przysługuje obok św. Faustyny Kowalskiej zaszczytny tytuł Apostoła Miłosierdzia Bożego. W czasie pątniczego szklaku będzie wiele możliwości, aby jeszcze raz na nowo odkryć czym dla nas jest to Miłosierdzie Boże. Pomoże nam w tym ks. Krzysztof Kralka SAC, który w tym roku przygotowuje konferencje pielgrzymkowe - zachęca ks. Żuk.
Zapisy do udziału w pielgrzymce rozpoczną się 18 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Chętni powinni zgłosić się osobiście w Biurze Pielgrzyma przy parafii Ducha Świętego
(ul. Sybiraków 2) w godz. 16:00 – 19:00. Zgłoszenia można wysyłać także pocztą na adres: Piesza Pielgrzymka do Wilna, ul. Sybiraków 2, 15-204 Białystok. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.wilenska.bialystok.pl lub pod numerem telefonu 788 920 208. Uroczyste zakończenie pielgrzymki odbędzie się 25 sierpnia w bazylice katedralnej w Wilnie.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook