Dodana: 22 kwiecień 2016 10:52

Zmodyfikowana: 22 kwiecień 2016 11:51

Marszałek Województwa Podlaskiego rozpoczyna procedurę powołania Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego na III kadencję.

12 kwietnia Zarząd Województwa Podlaskiego przyjął nowy Regulamin organizacji, powoływania i trybu pracy Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Ilustracja do artykułu logotyp Rady (1).jpg

Regulamin zakłada, że Rada składać się będzie z 17 członków, z czego:

7 przedstawicieli administracji publicznej:

1 przedstawiciela Wojewody Podlaskiego,

2 przedstawicieli Sejmiku Województwa,

4 przedstawicieli Urzędu,

10 przedstawicieli organizacji pozarządowych:

4 przedstawicieli Podlaskiej Sieci Pozarządowej,

1 przedstawiciela Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok,

1 przedstawiciela Suwalskiej Federacji Organizacji Pozarządowych RAZEM,

1 Przedstawiciela Federacji dla Łomży,

1 przedstawiciela Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych,

1 przedstawiciela Podlaskiej Federacji Sportu,

1 przedstawiciela Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Marszałek Województwa wystąpi do wskazanych instytucji, sieci, zrzeszeń i federacji organizacji pozarządowych aby wskazały ze swojego grona reprezentantów. Będą one miały na to termin 14 dni roboczych. W tym czasie Urząd wytypuje swoich przedstawicieli.

Następnie po wpłynięciu wszystkich zgłoszeń Marszałek wyda Zarządzenie powołujące skład całej Rady.

Na pierwszym, inauguracyjnym posiedzeniu Rada wybierze swoje prezydium, tj. przewodniczącego i 2 wiceprzewodniczących.

Rada powołana zostanie na 3 letnią kadencję. Podejmować będzie stanowiska, opinie w drodze konsensusu. Jej opinia w sprawie Programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi będzie obowiązkowo dołączana do projektu uchwały w tej sprawie. Posiedzenia Rady będą otwarte, tzn. uczestniczyć w nich będą mogły także osoby spoza składu, które uprzednio zgłoszą taką chęć do Prezydium. Posiedzenia zwoływane będą w razie potrzeby, ale nie rzadziej niż raz na kwartał. Dwie nieobecności na posiedzeniach będą warunkiem odwołania członka Rady z jego funkcji. Koszty dojazdów członków Rady zostaną zrefundowane ze środków samorządu.

Radzie przysługuje prawo zlecania ekspertyz i analiz dotyczących dziedzin objętych jej konsultacjami.

Uzasadnienie do przyjętych rozwiązań:

Przyjęty w regulaminie tryb powoływania Rady jest wynikiem szerokich konsultacji prowadzonych przez ostatnie miesiące. Treść regulaminu została wypracowana przez ustępującą Radę na bazie jej doświadczeń, następnie konsultowana była podczas ubiegłorocznych forów rad i spotkań z organizacjami pozarządowymi. Jednocześnie Zarząd Województwa ogłosił konsultacje drogą elektroniczną. Opinie, które wpłynęły w konsultacjach sprowadzają się do wniosku, że środowisko organizacji pozarządowych jest podzielone na dwa obozy, z których nie można za pomocą trybu głosowania bezpośredniego wybrać jednej, wspólnej reprezentacji trzeciego sektora w regionie. Należy też wyciągnąć wnioski z wyborów do Rady II kadencji, gdzie doszło do naruszeń zasad demokratycznego głosowania. Nie ma też zgody środowiska na organizację spotkania wyborczego w Białymstoku, gdzie pełnomocnicy-delegaci głosowali by na kandydatów z listy. Zaproponowane przez Urząd propozycje ww. rozwiązań odrzucone w konsultacjach są standardami wypracowanymi w ogólnopolskim projekcie „Dobre Rady”, w którym uczestniczył Urząd Marszałkowski. Okazuje się, że nie sprawdzą się w środowisku podlaskich ngo’s.

Intencją Zarządu Województwa jest to, aby Podlaska Rada zachowała swój charakter regionalny i przedstawiciele organizacji pozarządowych reprezentowali wszystkie 4 subregiony województwa, tj. łomżyński, suwalski, bielski i białostocki oraz środowiska miejskie i wiejskie. Najbardziej reprezentatywnym zrzeszeniem w tym zakresie jest Podlaska Sieć Pozarządowa, która składa się z delegatów organizacji wszystkich powiatów województwa podlaskiego. Dlatego PSP będzie mogła wytypować 4 przedstawicieli środowisk wiejskich subregionów. Natomiast federacje będą typowały środowiska miejskie.

Ponadto Zarząd Województwa Podlaskiego rozpatrzył pozytywnie wnioski Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych o uwzględnienie stałego przedstawiciela w Radzie. Organizacja ta tworzy nową sieć organizacji pozarządowych i czynnie uczestniczy w 2 komitetach monitorujących programy operacyjne na szczeblu krajowym.

Aby zapewnić jak największą fachowość i efektywność Rady w jej składzie nie może zabraknąć przedstawicieli organizacji sportowych i ochotniczych straży pożarnych.

Zarząd Województwa Podlaskiego dołoży wszelkich starań aby środowisko organizacji pozarządowych z obszaru całego województwa, miało możliwość uczestniczyć w procesie rozwoju regionu. Posiedzenia Rady będą otwarte na przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy chcą wyrazić swoją opinię w dyskusji, czy zgłosić problem do debaty. Do Zespołu roboczego, który opracowuje roczny Program Współpracy będą zaproszone wszystkie organizacje pozarządowe. Od 2 lat cyklicznie organizowane są fora organizacji pozarządowych, na których wypracowywane są rozwiązania w zakresie współpracy. Organizowane są też wyjazdowe spotkania Pełnomocnika Zarządu Województwa Podlaskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi
w poszczególnych subregionach. Te praktyki będą kontynuowane i rozwijane.

Szczegółowych informacji nt. Regulaminu Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego udziela P. Eliza Szadkowska – Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. współpracy
z organizacjami pozarządowymi, tel. (85) 66 54 103, rada.podlaskie@wrotapodlasia.pl

 W załączeniu regulamin Rady

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook