Dodana: 18 grudzień 2017 10:13

Zmodyfikowana: 18 grudzień 2017 10:13

Gala wolontariatu – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W tym roku po raz kolejny podlaskie organizacje pozarządowe wspólnie będą świętować międzynarodowy dzień wolontariusza. Z tej okazji podziękują osobom pracującym społecznie na ich rzecz, wręczając okolicznościowe medale i dyplomy. Uroczystość będzie miała miejsce 18 grudnia o godzinie 12:00 w Białostockim Teatrze Lalek w Białymstoku. W Gali weźmie udział Szymon Hołownia z wystąpieniem „Jak robić dobrze - co jest ważniejsze w pomaganiu: rozwaga czy intuicja?"

Ilustracja do artykułu 2017-12-04 10.44.03.jpg

Gala wolontariatu została poprzedzona działaniami edukacyjnymi i promującymi ideę wolontariatu. W szkołach i na uczelniach na terenie Białegostoku odbywały się warsztaty pogłębiające wiedzę uczniów – młodych liderów na temat wolontariatu i działalności społecznej, promując również aktywność białostockich organizacji. 17 grudnia 2017 najbardziej aktywni uczniowie i nauczyciele współpracujący z organizacjami pozarządowymi będą brali udział w całodniowych warsztatach z zakresu komunikacji społecznej, budowania zespołu i organizowania akcji społecznych. Działania edukacyjne zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok w projekcie „W drodze do wolontariatu”.

Praca, wykonywana za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna i warta szczególnego docenienia. W celu okazania szacunku dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To świetna okazja, by pokazać społeczności lokalnej ogrom wysiłku, jaki wkładają organizacje społeczne w niesienie pomocy innym ludziom, w szczególności na poziomie lokalnym. Taką okazją będą wspólne obchody dnia wolontariusza.

 

Gala Wolontariatu jest organizowana w Białymstoku już po raz kolejny.  Tym razem będzie miała ona szerszy charakter, bo w jej przygotowanie zaangażowały się organizacje z całego regionu. Co roku udaje się przy tej okazji zgromadzić całą rzeszę zaangażowanych i aktywnych osób. Jest to także okazja do podziękowań, na co w normalnych warunkach pozostaje niewiele czasu. Dlatego też na Gali zostanie rozstrzygnięty wojewódzki konkurs „Barwy Wolontariatu 2017”, który od lat promuje Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat w Suwałkach, zostaną też wręczone medale dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy.

Jak wskazują miejscy społecznicy, warto o tym pamiętać, szczególnie ze względu na fakt, że poziom zaangażowania w wolontariat wśród Polaków jest dość niski i wynosi około 18%. – Jest on bardzo istotny dla organizacji pozarządowych – zauważa Marcin Kruhlej, prezes Federacji Organizacji Pozarządowych – Ponad 61% organizacji pozarządowych korzysta ze wsparcia wolontariuszy w swoich działaniach – podkreśla.

 

Wolontariusze to równie często kobiety, jak i mężczyźni , zdecydowanie częściej osoby młode (odsetek wolontariuszy wśród osób do 26 roku życia to 26%), dobrze wykształcone (z wykształceniem wyższym - 30%) oraz lepiej zarabiające (z gospodarstw domowych, których dochód przekracza 4000 złotych miesięcznie - 24%). wśród wykonywanych w ramach wolontariatu aktywności dominuje bezpośrednia pomoc, wsparcie lub działanie na rzecz innych ludzi – angażuje się w ten sposób 54% osób. Połowa (51%) osób zaangażowanych społecznie wyjaśnia to chęcią bycia przydatnym, a 46% po prostu uważa, „że w życiu trzeba pomagać”. Ponad jedna czwarta (28%) sądzi też, że warto współdziałać, a 23% deklaruje, że nie są im obojętne problemy i ważne kwestie społeczne. Aż 46% deklaruje, że takie działania sprawiają im po prostu przyjemność.

 

W tym roku w organizację Gali Wolontariatu zaangażowały się organizacje z różnych obszarów – zarówno Stowarzyszenie "Ku Dobrej Nadziei", jak i Stowarzyszenie „My dla innych”, Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, Fundacja Dialog, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Stowarzyszenie Szukamy Polski,  Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat z Suwałk, Stowarzyszenie Barka z Sokółki oraz pracująca społecznie redakcja portalu Senior Białystok. Do wspólnego świętowania organizatorzy zapraszają także inne zainteresowane instytucje, pracujące z osobami zaangażowanymi społecznie. Miejsca na pewno nie zabraknie dla nikogo.

 

Gala organizowana jest we współpracy Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

 

Konkurs „Barwy Wolontariatu” organizowany jest przez Stowarzyszenie Pryzmat z Suwałk.

facebook