Dodana: 16 czerwiec 2015 13:49

Zmodyfikowana: 16 czerwiec 2015 13:50

Białystok. Rusza festiwal "Metamorfozy Lalek"

8 dni, ponad 25 wydarzeń, 17 grup teatralnych z kraju i ze świata. Znamy program I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”. Pierwsza edycja Festiwalu rusza już 17 czerwca.

Idea, która przyświeca twórcom festiwalu to przełamać stereotypy dotyczące postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. 


Dlatego przez 8 dni białostockie sceny teatralne opanują profesjonalne teatry lalek, które zaprezentują najbardziej wartościowe zjawiska i najświeższe trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.  

- Festiwal będzie miał formę przeglądu najciekawszych przedstawień teatru formy. Zaprosiliśmy artystów z całego świata w tym z Hiszpanii , Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy Białorusi  i  oczywiście z Polski – mówił dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski.

Po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje się guru teatru lalek w Japonii – Miyako Kurotani z Theatre Genre: Gray, która po spektaklu opowie publiczności o współczesnym japońskim teatrze formy. Białostocka publiczność będzie miała też okazję zobaczyć wielokrotnie nagradzany spektakl „The Table” w wykonaniu Blind Summit Theatre.

Z dalekiej Hiszpanii odwiedzi nas El Patio Teatro, a z Niemiec przyjadą: Theater Des Lachens oraz zaprzyjaźniona z Białostockim Teatrem Lalek grupa Figurentheater Wilde & Vogel. Na Festiwalu nie zbraknie też naszych sąsiadów z Grodna (Teatr Lalek w Grodnie) i Wilna (Teatr LELE).

Spektakle będą grane w językach ojczystych, co wydawałoby się, może sprawiać pewną trudność w odbiorze. Organizatorzy zapewniają jednak, że będą zrozumiałe dla widza, chociażby ze względu na swoją formę, a też  niektórzy artyści jak np. teatr z Japonii w swoich  przedstawieniach nie używają słów.
- Są to spektakle przede wszystkim wizualne, opierające się na znanych motywach literackich. Z całą pewnością będą zrozumiałe dla publiczności – przekonywał Jacek Malinowski – Uważam też, że ustawianie ekranów z tłumaczeniem tekstu zakłóciło odbiór widowiska.

Wśród artystów występujących podczas Festiwalu nie zabraknie absolwentów białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Swój udział potwierdzili m.in. Robert Drobniuch z Teatrem „Kubuś” z Kielc czy Konrad Dworakowski z Teatrem „Pinokio” w Łodzii. 

Ze swoimi spektaklami przyjadą: Wrocławski Teatr Lalek, Teatr „Baj Pomorski” z Torunia” oraz Teatr „Maska” z Rzeszowa.

Białystok reprezentować będą: Grupa Coincidentia, Teatr Papahema, Teatr Figur Widmak, studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz gospodarz Festiwalu - Białostocki Teatr Lalek, w wykonaniu którego zobaczymy spektakle: „Biegun”, Texas Jim”, „Jaśniepanienka” oraz „Montecchi i Capuleti”.

Festiwalowi będzie towarzyszyła Galeria BTL, gdzie zobaczymy prace artystów fotografujących spektakle teatrów lalek dla dorosłych.

Wydarzenie będzie okazją do promocji najnowszego wydawnictwa „Nasz BTL. Festiwale”, poświęconego wszystkim festiwalom lalkowym zrealizowanym w Białymstoku.

Podsumowaniem Festiwalu będzie debata na temat ewolucji teatru lalkowego „Metamorfozy Teatru Lalek. Teatr Lalek dla Dorosłych” z udziałem uznanych krytyków teatralnych. Wydawnictwo będzie bezpłatne.
 
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na www.metamorfozy-lalek.eu.


ZDOBĄDŹ WEJŚCIÓWKI!
Festiwal „METAMORFOZY LALEK” jest niekomercyjnym projektem i wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Wejściówki mozna było rezerwować od 1 do 7 czerwca, a odebrać je nalezy od 8 do 12 czerwca. 
Wejście na spektakl z wejściówką będzie możliwe do 15 minut przed rozpoczęciem przedstawienia.
Później  tracą swą ważność.


Więcej informacji na www.metamorfozy-lalek.eu oraz pod numerem telefonu: 85 742 50 33 oraz 85 742 50 31 wew. 112, 115.

UWAGA! Na spektakl "Moral insanity. Tragedia ludzi głupich" Teatru PAPAHEMA (impreza towarzysząca Festiwalowi) obowiązują odpłatne bilety, które można zakupić w Kasie Teatru Dramatycznego lub TUTAJ.

O FESTIWALU

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "METAMORFOZY LALEK" odbędzie się w dniach 17 - 24 czerwca 2015 r. w Białymstoku.
Ideą jest stworzenie Festiwalu, który przełamie stereotypy dotyczące postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Podczas imprezy prezentowane będą najbardziej wartościowe zjawiska, oryginalne środki ekspresji artystycznej oraz trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. "METAMORFOZY LALEK" to jedyny w Białymstoku - teatralnej stolicy północno-wschodniej Polski - festiwal teatralny o zasięgu międzynarodowym, prezentujący profesjonalnych twórców teatralnych.

Na realizację Festiwalu pozyskano środki z Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook