Dodana: 2 lipiec 2019 15:43

Zmodyfikowana: 3 lipiec 2019 09:44

Zapraszamy na spotkania z kulturą i sztuką w tempie SLOW

Przez 31 dni w Supraślu i okolicach będą odbywać się kameralne koncerty muzyki slow, leniwe pokazy filmowe, spektakle teatralne, wystawy, spotkania z twórcami, różnorodne warsztaty, dzienne i nocne wypady do lasu z podglądaniem przyrody. Podczas wtorkowej (2 lipca) konferencji do udziału w III edycji Podlasie SlowFest zapraszali jego współorganizatorzy, w tym Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Cztery osoby za stołem z jedzeniem. Od lewej: Łukasz Lubicz Łapiński, dyrektor CKiR w Supraślu, Piotr Domagała, dyrektor Festiwalu, marszałek Artur Kosicki i burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.
  • 3 lipca – 3 sierpnia – termin Festiwalu;
  • 60 – tyle wydarzeń z różnych dziedzin sztuki z udziałem artystów z Polski i Europy składa się na III edycję Podlasie SlowFest.

Marszałek Kosicki podkreślił, że Samorząd Województwa Podlaskiego stara się wspierać inicjatywy takie jak supraski Festiwal, które w wyjątkowy sposób prezentują bogactwo regionu.

– Podlasie SlowFest to jest bardzo dobra promocja województwa podlaskiego i niezwykła forma zaproszenia turystów z całej Polski do naszego regionu, żeby pochwalić się jego pięknem – dodał. – To ciekawe przedsięwzięcie, na które składa się szeroki wachlarz artystycznych inicjatyw, co, mam nadzieję, skłoni mieszkańców naszego kraju do przyjazdu tutaj.

Zwolnijmy tempa, zajrzyjmy w głąb siebie

Do zwolnienia tempa i skorzystania z ponad 60 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki z udziałem artystów z Polski i Europy zachęcał Piotr Domagała, dyrektor Festiwalu.

– Wybór Supraśla jako miejsca skupiającego festiwalowe wydarzenia jest absolutnie naturalnym ze względu na jego potencjał, z którego chcemy korzystać, ale jednocześnie wzmacniać – zaznaczył.

Ten potencjał to m.in. granica między cywilizacją miasta, a naturą Puszczy Knyszyńskiej, którą wydarzenia festiwalowe mają symbolicznie zacierać. Natomiast proponowana w ramach Festiwalu sztuka wysoka, nie może być bez kontaktu z naturą w pełni zrozumiana.

– Czasem trzeba zwolnić, zająć się swoim wnętrzem, a ten Festiwal na to pozwala: na zadumanie się nad przyrodą, sztuką, a Supraśl jest idealnym miejscem do tego – podkreślał Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. – O Podlasiu SlowFest wie cała Polska, o tym się dużo mówi, to świetna promocja Supraśla i całego województwa podlaskiego.

Niezwykle bogaty program

Ważnym partnerem festiwalu jest Teatr Wierszalin, który w ramach III Podlasie SlowFest zaprezentuje swoje najnowsze spektakle: premierowy „Teatr, którego nie było” na podstawie tekstów Stanisława Wyspiańskiego oraz oparty na poemacie Goethego „Faust. Nowa historia”. Na zakończenie cyklu będzie można zobaczyć jeden z najgłośniejszych spektakli  Teatru Wierszalin, osadzone w lokalności „Wziołowstąpienie”.

– „Teatr mój widzę ogromny” – powiedział Wyspiański. Czasem ten teatr ogromny może być w Supraślu. Bo Wierszalin jest teatrem ogromnym. Jest znakiem kultury wysokiej w miejscu kultury czystej i szlachetnej – mówił Piotr Tomaszuk, dyrektor Wierszalina.

Na warsztaty pisania ikon podczas konferencji zapraszał ks. Jarosław Jóźwik z Akademii Supraskiej wraz z prowadzącym je od kilku lat Jakubem Sobczakiem.

Wziął w niej udział także Łukasz Lubicz Łapiński, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, który wspiera Festiwal instytucjonalnie. We wnętrzach Domu Ludowego odbędą się liczne projekcje filmowe (m.in. 7-mio godzinne arcydzieło slowcinema – „Szatańskie Tango” Beli Tarra, czy filmu poświęconego Jerzemu Maksymiukowi – „Maksymiuk. Koncert na dwoje, które poprzedzi spotkanie z samym Maestro), czy koncerty (m.in. solowy recital jednego z najważniejszych współczesnych pianistów, twórcy gatunku określanego jako zen funk – Nika Bärtscha).

Organizatorzy zapraszają też do kontaktu natury poprzez udział chociażby w warsztatach jogi, nordic walking, tańca, kąpieli leśnych.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Dalapenia. Współorganizatorami: Województwo Podlaskie, Miasto Supraśl, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

ms

 

Szczegółowy program Podlasie SlowFest jest dostępny na stronie Festiwalu -

link do strony.

 

 

 

facebook