Dodana: 21 październik 2016 09:37

Zmodyfikowana: 21 październik 2016 09:37

Zakup wyposażenia do pracowni konserwatorskiej w Muzeum Rolnictwa

12 lipca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawarł umowę z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w sprawie dofinansowania zadania "Zakup wyposażenia do pracowni konserwatorskiej w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu" w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytet Wspierania działań muzealnych.

Ilustracja do artykułu _DSC0844 (Kopiowanie).JPG

Projekt został dofinansowany kwotą 34 250,00 zł ze środków finansowych MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, co stanowi 58,54 % całkowitego kosztu zadania. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w wysokości 24 258,92 zł. W ramach zadania Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zakupiło wyposażenie do pracowni konserwatorskiej o profilu ogólnym, do której trafiają eksponaty z drewna, metalu, skóry, gipsu, słomy, wikliny, itp.

Zakupiony sprzęt usprawni prace w zakresie konserwacji (mikropiaskarka, urządzenie wielofunkcyjne Dremel, pilarka ukośnica, myjka ciśnieniowa, odkurzacz przemysłowy, dłuta), dokumentacji (laptop, dysk zewnętrzny, aparat fotograficzny) oraz zwiększy bezpieczeństwo i higienę pracy (pochłaniacz oparów i rozpuszczalników, lampy emitujące światło dzienne).

Już w trakcie wakacji z nowych urządzeń skorzystali studenci ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Wydziału Technologii Drewna, członkowie Koła Naukowego Ochrony i Konserwacji Drewna, którego opiekunem jest dziekan prof. dr hab. Krzysztof Krajewski odbywający w naszym Muzeum praktyki letnie. Pod czujnym okiem dr. Piotra Mańkowskiego i doktorantów mgr inż. Agnieszki Mielnik, mgr inż. Ewy Lisieckiej, mgr inż. Bartłomieja Rębkowskiego, wykonali konserwacje trzech eksponatów: drewnianej lodówki, narożnego kredensu, ula kłodowego oraz jego repliki.

Adepci sztuki konserwatorskiej rozpoczęli swoje działania od zrobienia dokładnej dokumentacji fotograficznej, technicznej i opisowej stanu zachowania eksponatów, wypracowania zakresu działań.

Muzealia zostały oczyszczone z malatury, zabezpieczone chemicznie preparatami owadobójczymi i grzybobójczymi. Uzupełniono i zrekonstruowano brakujące elementy mebli. Oczyszczono i zabezpieczono elementy metalowe, oraz przywrócono meblom pierwotną barwę. Ul kłodowy został zabezpieczony środkami chemicznymi i przykryty nowym daszkiem, tak by można go było wyeksponować w ogrodzie roślin miododajnych.

W ramach tego samego projektu „Dziedzictwo Kulturowe, priorytet Wspierania działań muzealnych” w ostatnich dniach września w pracowni konserwatorskiej odbyła się lekcja muzealna o pracy konserwatora, w której udział wzięła młodzież Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Ciechanowcu. Uczniowie zapoznali się z pojęciami „dobro kultury”, „dziedzictwo kulturowe”, „zabytek”, „pomnik pamięci”, „konserwacja”, „restauracja” w kontekście pracy konserwatora, która dla ucznia szkoły artystycznej jest jedną z wielu możliwych ścieżek zawodowych. Uczestnicy lekcji dowiedzieli się o szerokim zakresie specjalności, który może wybrać przyszły konserwator poczynając od architektury, rzeźby, malarstwa, tkaniny czy papieru.

Została też omówiona specyfika pracy konserwatora w skansenie połączona z pokazem wybarwiania drewna i zabezpieczania metalowych eksponatów

 Źródło: Muzeum Rolnictwa/ (oprac.ak)

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook