Dodana: 6 maj 2019 10:10

Zmodyfikowana: 6 maj 2019 10:10

XVI Międzynarodowe Podlasko-Poleskie Spotkania w Tradycji "Tam po majowuj rosi"

Jeszcze dziś (6 maja br.) w Daszach, gm. Kleszczele i Koszkach, gm. Orla i jutro (7 maja br.) w Gregorowcach , gm. Orla można świętować majówkę z tradcyją. Trwa festiwal obrzędów wiosennych, weselnych i żniwnych Podlaszuków i Poleszuków.

Ilustracja do artykułu Tam po majowuoj rosie 1 (1).jpg

Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach", które pozyskało na to niezwykłe przedsięwzięcie dotacje od Zarządu Województwa Podlaskiego.  Idea festiwalu Podlasko-Poleskiego zrodziła się przede wszystkim z zachwytu nad tradycyjnym folklorem wiosennym. jedna z tradycyjnych pieśni podlaskich Białorusinów pt.: „Tam po majowuj rosi” dała nazwę Spotkaniom z Folklorem Wiosennym, które z czasem przerodziły się w festiwal „Tam po majowuj rosi”.

Pierwszą edycję festiwalu zorganizowano w 2004 r. Wystąpili wówczas wykonawcy folkloru tradycyjnego z Podlasia, Białorusi oraz Łotwy. Od 2005 r., oprócz wiosennej, organizowana jest letnia część festiwalu. Integralnymi wydarzeniami festiwalowymi są wystawy (dotychczas sześć indywidualnych i zbiorowych) oraz wydawane w związku z tym katalogi. Z zapisów festiwalowych powstają także płyty. Każdej edycji festiwalu towarzyszą zajęcia warsztatowe ze śpiewu tradycyjnego.

mat. org

facebook