Dodana: 15 czerwiec 2019 12:28

Zmodyfikowana: 15 czerwiec 2019 12:28

XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk”

Na białostockim rynku przy Ratuszu już w najbliższą niedzielę rozpocznie się 12. Festiwal Kultury Żydowskiej. Jak co roku będzie muzyka, śpiew, tańce, akcje plastyczne i kulinaria a także poezja - w tym roku w wykonaniu wybitnego aktora Jerzego Treli. Honorowym Patronatem objął to wydarzenie Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Zachor 2019 2.jpg

W niedzielne popołudnie (godz.15.00) przy Ratuszu zabrzmią melodie żydowskie (Sekcja Muzyczna Teatru bez Nazwy) i pieśni Żydów Sefarydyjskich (wykona je Urszula Makosz), ale także popularne utwory o tematyce żydowskiej: „Shalom aleichem” czy „Rebeka” w interpretacji Izabeli Szafrańskiej z zespołem.

Na publiczność czekać też będą rozmaite atrakcje: od nauki tańców żydowskich i izraelskich (grupa Sunit z Warszawy), przez konkursy plastyczne dla dzieci, a także warsztaty kuchni z prezentacją i degustacją koszernych potraw (przygotuje je Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz).

 Z kolei w poniedziałek w auli Pałacu Branickich będzie można obejrzeć koncert piosenek żydowskich po polsku i w jidisz w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa IZRAEL - WCZORAJ I DZIŚ (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael) - hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1).
Festiwal zakończy się wtorkowym koncertem finałowym w Kinie Forum, gdzie wystapią:

- SEFARAD MODERNA / Pieśni sefardyjskie  - Anna Riveiro (śpiew) z Trio Jazzowym Miłosza Olenieckiego (Miłosz Oleniecki: fortepian, aranżacje utworów, Paweł Zwierzyński - Pióro: kontrabas, Rafał Dutkiewicz: perkusja);

- a także wybitny aktor Jerzy Trela, Wojeciech Trela i małgorzata Westrych oraz Ewa Warta Śmietana (śpiew) w koncercie Koncert Muzyki i Poezji Żydowskiej pn.: "Ostatniemu Klezmerowi". Koncert dedykowany Leopoldowi Kozłowskiemu - Kleinmanowi, wybitnemu kompozytorowi, pianiście, dyrygentowi, ostatniemu przedstawicielowi przedwojennych klezmerów w Polsce, zwanemu ostatnim klezmerem Galicji.

Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.
Bezpłatne wejściówki obowiązują -  na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2019 r.)

Szczegółowy program w załączniku oraz na wydarzeniu na FB - link do strony.  

art

 

 

Pliki do pobrania

facebook