Dodana: 26 kwiecień 2017 14:08

Zmodyfikowana: 26 kwiecień 2017 14:08

Wystawa grodzieńskich fotografików w Wojewódzkim Osrodku Animacji Kultury w Białymstoku

Mniszka kropiąca ludzi wodą święconą, pola uprawne tuż obok wielkiego blokowiska czy niewielki mural na ceglanej ścianie – to tylko niektóre z fotografii składających się na wystawę „Grodzieńskie uroki”, przedstawiającej piękno grodzieńskich zakątków, obyczajów, wydarzeń i ludzi z Grodna i okolic. Jej wernisaż odbył się wczoraj -– we wtorek, 25 kwietnia, w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Grodzieńskie_pięknosci (3).JPG

Wystawa prezentuje prace 41 białoruskich fotografików, dzięki czemu ukazuje różnorodność podejścia do fotografii artystycznej i reportażowej.  Jest efektem współpracy WOAK-u z Białostockim Towarzystwem Fotograficznym, Centrum Kulturalnym Republiki Białoruś w Polsce oraz Fotoklubem Grodno. Jak wyjaśnia Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych WOAK: Wystawę zorganizowaliśmy w ramach współpracy i wymiany kulturalnej Białegostoku i Grodna: w kwietniu w Grodnie  odbyła się wystawa zbiorowa z okazji 60-lecia Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, a obecnie w naszym mieście prezentujemy prace z okazji 45-lecia Fotoklubu Grodno.

Fotoklub Grodno jest bardzo uznany na Białorusi – przez 15 lat nosił określenie „ludowy” – a to szczególne wyróżnienie wśród związków artystycznych. Pod koniec 2016 roku minister kultury nadał klubowi honorowy tytuł Zasłużonego amatorskiego zespołu Republiki Białorusi. Klub w czasie swojego istnienia zorganizował ponad 400 wystaw fotografii artystycznej w wielu krajach Europy, przygotował ponad 50 wydawnictw ilustrowanych: przewodników, albumów fotograficznych, broszur, pocztówek.

Obecna na wystawie konsul Generalna Republiki Białoruś w Białymstoku Alla Fedorova podkreślała, że wystawa jest doskonałym przykładem współpracy, gdyż grodzieński fotoklub z Białostockim Towarzystwem Fotograficznym pozostają w przyjaźni od 30 lat i dzięki temu wydarzeniu Grodno, jako sąsiad, zbliża się jeszcze bardziej do Białegostoku. 

Dzięki niedużej odległości – 80 kilometrów – nasze miasta mogą współpracować i organizować wspaniałe rzeczy. Bo nic nie łączy tak, jak kultura – dodał podczas wernisażu Cezary Mielko, dyrektor WOAK.

Wystawę można bezpłatnie oglądać w siedzibie WOAK przy ul. Kilińskiego 8. Czynna będzie do 20 maja.

 

Zdjęcia z wystawy można zobaczyć też TUTAJ 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook