Dodana: 13 czerwiec 2016 13:45

Zmodyfikowana: 13 czerwiec 2016 13:45

„Wilki” w Teatrze Dramatycznym

Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” zaprasza na spektakl „Wilki” z udziałem osób niesłyszących, inspirowany losami Żołnierzy Wyklętych. Spektakl zostanie zaprezentowany w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku 28 i 29 czerwca o godz. 18:30. Wstęp wolny.

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

„Wilki” to projekt edukacyjno - kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku, Zarządu Województwa Podlaskiego i Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Przedsięwzięciu patronuje Muzeum Wojska w Białymstoku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus", Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostockie Muzeum Wsi Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

 

 

W efekcie kilkumiesięcznych warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów – Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące, powstał pokaz finałowy inspirowany losami Żołnierzy Wyklętych i powojennej konspiracji niepodległościowej. Tytuł projektu inspirowany jest słowami wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta, który w swoim wierszu pn. „Wilki” poświęconym Żołnierzom Wyklętym pisał:  „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy…”

 

Spektakl został przygotowany według autorskiego scenariusza, a jego fabuła inspirowana jest losami bohaterów powojennej konspiracji walczących o wolność ojczyzny w latach 1944-1956. Spektakl ukaże najważniejsze wydarzenia z okresu działalności Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W spektaklu usłyszymy m.in. dawne polskie pieśni patriotyczne przełożone na język migowy. Pamięć i wiedzę o Armii Wyklętej ukaże on w sposób wyjątkowy, w zupełnej ciszy, z wykorzystaniem języka migowego jako niezwykłej formy teatralnej.  Chcielibyśmy pokazać, że o tej części historii można opowiadać także w języku migowym, w sposób ciekawy, nowoczesny, zrozumiały dla osób słyszących i atrakcyjny dla młodego pokolenia. Przygotowany w ramach warsztatów spektakl będzie przejmującą historią o miłości do Ojczyzny, przyjaźni i marzeniach w obliczu skrajnych doświadczeń.

 

Będzie to znaczące innowacyjne przedsięwzięcie kulturalne, w którym aktorami będą uczestnicy zadania - osoby z niepełnosprawnością słuchu.

 

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali  muzycy zespołu ILO&friends. 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook