Dodana: 30 kwiecień 2019 09:04

Zmodyfikowana: 30 kwiecień 2019 14:31

Wielkanocne kolędowanie z Konopielką w Knyszynie

W niedzielę, 28 kwietnia w Knyszynie odbyły się XVIII Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z Konopielką. Festiwal ma na celu kultywowaniu dawnych tradycji kolędowania w okresie świąt wielkanocnych, które jeszcze w połowie XX wieku były żywe na terenach między Biebrzą i Narwią oraz w pasie przygranicznym polsko-litewsko-białoruskim, a także na Litwie i Białorusi.

Ilustracja do artykułu Knyszyn Konopielka (4).JPG

Zadaniem zespołów biorących udział w wydarzeniu było  przygotowanie „Konopielki”, osadzonej w tradycji lokalnej wraz z życzeniami dla gospodarza, panienki i paniczyka…
Od godz. 10.00 przybyłe zespoły kolędowały po knyszyńskich domach a następnie o godz. 11:00 – wzięły udział w mszy św. w Kościele Parafialnym w Knyszynie.  Uroczyste otwarcie spotkań i Koncert Galowy rozpoczęły się w południe, a wzięło w nim udział aż 19 zespołów folklorystycznych i kompanii wołoczebnych, w tym dwa z Białorusi. Dyrektor Knyszyńskiego Ośrodka Kultury - organizatora imprezy, Jadwiga Konopko odczytała list gratulacyjny od Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego skierowany do organizatorów i uczestników. Następnie wystąpili z życzeniami udanych prezentacji m.in.: Joanna Kitlas - Wicestarosta Moniecki, Jarosław Antoni Chmielewski – Burmistrz Knyszyna i inni zaproszeni goście.  Na zakończenie prezentacji na scenie pojawił się jubileuszowy tort, który pokrojony został przez „ojca chrzestnego” Spotkań z Konopielką - etnografa i animatora kultury pan Zygmunt Ciesielski.

 

Kolejność występów zespołów: 

 1. Matulina Pieśnia - Białoruś
 2. Wasiloczki – Białoruś
 3. Łupinianki
 4. Klepaczanki
 5. Wrzosy
 6. Barwianki
 7. Pogodna Jesień
 8. Tęcza
 9. Płonkowianki
 10. Przebojowe Babki
 11. Biebrzanie
 12. Hetmanki  
 1. Folwarczanki
 2. Kądzielnice
 3. Dobrzyniacy
 4. Trzciannianki
 5. Wędrowna Kompania Wołoczebna
 6. Knyszynianki
 7. Kompania Męska

 

Zadanie realizowane jest przy wsparciu finansowym:

- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

- Starostwa Powiatowego w Mońkach

- Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego im. Zygmunta Augusta

- Knyszyńskiego Ośrodka Kultury

 

 źródło: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP

 

 

facebook