Dodana: 4 grudzień 2016 12:33

Zmodyfikowana: 4 grudzień 2016 21:29

W Ciechanowcu grały bazuny, trombity, ligawki…

W sobotę, 3 grudnia już po raz 36. w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka odbywał się Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. W przesłuchaniach udział wzięło blisko 150 muzyków ludowych z kraju i ze świata. W niedzielę odbyły się uroczystości podsumowujące 36.edycję konkursu i gala finałowa. Udział w nich wzięli m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Stefan Krajewski

Ilustracja do artykułu _DSC0611.JPG

Konkurs odbywał się w kilku kategoriach wiekowych i instrumentalnych. Laureatem pierwszej nagrody za grę na ligawce w kategorii „dorośli”  otrzymał Teodor Niemyjski z Ciechanowca. Wśród seniorów najlepszy okazał się Piotr Bondarczuk z Wieski. Pierwszą nagrodę w kategorii „dzieci starsze” otrzymał Przemysław Tartaczuk z Kanabrodu, a laur pierwszeństwa wśród najmłodszych Rafał Radziszewski z Boguszy Starych

Wśród dorosłych grających na bazunach jury najwyższe noty  przyznało Grzegorzowi Choszczowi ze Sznurek. W kategorii dzieci najlepszy okazał się Andrzej Galiński z Borkowa.
Spośród dorosłych w kategorii trombit pierwszą nagrodę otrzymał Tadeusz Rucki z Koniakowa, a w kategorii dziecięcej Mikołaj Tokarczyk z miejscowości Szczawnica Jaworki.
Jarosławowi Jaroszewskiemu z Nowego Miasta Lubawskiego (dorośli) i Lubomirowi Ziółkowi z Krężnicy Jarej (dzieci) otrzymali główne nagrody za grę na rogu myśliwskim.
W kategorii inne instrumenty pierwszą nagrodę zdobył Myroslav Gutsul z Putiły na Ukrainie. Wśród dzieci starszych Rimas Rekus i Gabriel Pik ze Szlinokiemi, a spośród tych do 10. roku życia Virginija Rekus ze Szlinokiemi.
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody pieniężne

Szczegółowe wyniki konkursu znajdują się TUTAJ

Historia Konkursu sięga 1975 roku, kiedy to Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztowa Kluka w Ciechanowcu rozpoczęło działania nad reaktywacją tradycji gry na ligawce. Uczestnicy wykonują melodie charakterystyczne dla danego instrumentu pasterskiego oraz regionu, z którego pochodzą. Dodatkowego charakteru nadają też regionalne stroje ludowe, w których występują instrumentaliści.

O jednym z najstarszych instrumentów w Polsce - ligawce - pierwsze wzmianki pojawiły się w 1778 r. Pisali o niej w swoich pracach m. in. Oskar Kolberg, Zygmunt Gloger. Zwyczaj ten trwał na wsi południowego Podlasia i północno-wschodniego Mazowsza do II wojny światowej. W czasie okupacji Niemcy zakazali posiadania i grania na ligawkach, obawiając się przekazywania umownych sygnałów przez podziemie. Po wojnie obyczaj grania na ligawkach zanikł prawie całkowicie. Początkowo Konkurs o zasięgu regionalnym został w 1980 roku przekształcony w Ogólnopolskie wydarzenie oraz rozszerzony o konkurencje innych trąb pasterskich.

W konkursie uczestniczą instrumentaliści grający na mazowiecko-podlaskich ligawkach, góralskich trombitach, kaszubskich bazunach oraz na innych instrumentach pasterskich. Każdego roku w Konkursie bierze udział ponad 150 instrumentalistów, z których około 70 to dzieci w wieku do 16 lat. W Konkursie, oprócz wykonawców z Polski, występowali już instrumentaliści z Finlandii, Meksyku, Australii, Hiszpanii, Bułgarii, Irlandii, Szkocji, Niemiec, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Węgier. Uczestnicy reprezentują różne regiony Polski - Podlasie, Mazowsze, Kurpie, Lubelszczyznę, Podhale, Beskid Śląski, Kaszuby, Wielkopolskę, Małopolskę.

Wydarzenie realizowane jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

oprac.ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook