Dodana: 28 maj 2015 14:55

Zmodyfikowana: 28 maj 2015 14:55

Uniwersytecki wkład w Dni Sztuki Współczesnej

W Białymstoku trwa jubileuszowa, 30. edycja festiwalu Dni Sztuki Współczesnej – jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Swój wkład w realizację kilku festiwalowych przedsięwzięć ma także Uniwersytet w Białymstoku.

W Białymstoku trwa jubileuszowa, 30. edycja festiwalu Dni Sztuki Współczesnej – jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Swój wkład w realizację kilku festiwalowych przedsięwzięć ma także Uniwersytet w Białymstoku.  

Już w najbliższą sobotę,30 maja,  o godzinie 16.00 oraz 18:15 – spektakl „Odzyskane” Ludomira Franczaka w budynku dawnej szkoły żydowskiej – Tarbutu przy ul. Lipowa 41D.
Jak można przeczytać na stronie organizatora: „Spektakl rozwija się w formie instalacji, w której dokumenty, slajdy, fotografie, dźwięki oraz wypowiadane fragmenty tekstów, przywołują wspomnienia lub inicjują nowe fantazmatyczne narracje. „Odzyskane” to również przekonanie, że kształtują nas miejsca, w których mieszkamy – siatka ulic, budynki, miejska infrastruktura.
Historie ludzi i miejsc przeplatają się ze sobą, zadając pytanie o naszą tożsamość i o to, jaki wpływ ma na nas codzienne życie wśród śladów ludzi, których już nie ma.”I właśnie w poszukiwaniach informacji o białostockim Tarbucie i związanych z nim ludziach twórcom spektaklu pomagali studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Historyków UwB.
Jak relacjonuje Monika Kozłowska z SKNH, studenci szukali na wiele sposobów: w bibliotekach, Archiwum Państwowym w Białymstoku, rozmawiali z wykładowcami zajmującymi się historią Białegostoku i historią Żydów. Przeczesywali też internet, głównie strony prowadzone przez osoby, które po wojnie wyjechały z Białegostoku i Polski lub też przez ich potomków, także te w języku hebrajskim i angielskim. Próbowali dotrzeć do ludzi, którzy mogli uczyć się w Tarbucie.
Oprócz Moniki Kozłowskiej w projekt zaangażowali się szczególnie Jakub Grodzki, Joanna Shmidt, Urszula Rombel i Mateusz Szyc.Spotkanie z Ludomirem Franczakiem po drugim, późniejszym spektaklu poprowadzi dr Katarzyna Niziołek – pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Socjologii UwB, prezes Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

 W programie Dni Sztuki Współczesnej znalazł się także jeden z projektów  Fundacji UwB. Chodzi o Metodę Ustawień Narodowych - performatywną grę w reżyserii Michała Stankiewicza przygotowaną w ramach fundacyjnej Pracowni Sztuki Społecznej. Pierwsze pokazy odbyły się w listopadzie.

Podczas Dni Sztuki Współczesnej będzie można wziąć w nich udział w piątek, 5 czerwca.
Zaplanowane są trzy spektakle: o godz. 17.00, 19.00 oraz 21.00. Podobnie jak rok temu,  festiwalowe wydarzenia zagoszczą też w murach Uniwersytetu w Białymstoku. 30 maja o godz. 20.30 oraz 31 maja o godz. 20.00 w Auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii przy ul. Świerkowej 20 można będzie zobaczyć najnowszy spektakl Grupy Coincidentia „Made in Heaven”.
Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy! Harmonogram DSW pod adresem:http://bok.bialystok.pl/pliki/Program-DSW_2015_long.pdf
Za: rzecznik UwB

budeynek Tarbutu; fot. Tomasz Pienicki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook