Dodana: 6 marzec 2020 12:29

Zmodyfikowana: 6 marzec 2020 12:29

„Umarł i Zmartwychwstał” – wystawa na czas Wielkiego Postu

„Umarł i Zmartwychwstał”- to wystawa, na którą składa się zbiór dzieł sztuki z katolickich i prawosławnych świątyń z całego województwa. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się w czwartek (6.03) w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, a od piątku (7.03) prace można oglądać w Bazylice Mniejszej pw. Św. Rocha w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu w6.jpg

Wystawa - to obrazy ukazujące mękę pańską: pojmanie, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa. To dzieła sakralne z katolickich świątyń i prawosławnych cerkwi z Białegostoku, Łomży, Drohiczyna, Bielska Podlaskiego, Jałówki, Supraśla czy Suwałk. 

Otwierając wystawę prof. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreśliła, że ma nadzieję, że wystawa zachęci osoby, które będą wystawę oglądały; do odwiedzenia miejsc, gdzie znajdują się oryginały dzieł przedstawionych na wystawie. - Kluczem był rejestr zabytków, są to wybitne dzieła sztuki, które finalnie są wpisane do rejestru zabytków. – powiedziała prod. Dajnowicz.

Na ręce prof. Dajnowicz, list skierował Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego. List został odczytany podczas uroczystego wernisażu. Marszałek pogratulował organizacji wystawy i podkreślił, że prezentowane dzieła skłaniają do szczególnej refleksji duchowej podczas trwającego Wielkiego Postu.

- Z uznaniem  przyjmuję fakt, że wystawa jest również przykładem, tak bardzo pozytywnie charakteryzującego nasz region – ekumenizmu. Przedstawione eksponaty, odzwierciedlają  bowiem artystyczną wizję zwycięskiej walki Dobra nad Złem, zarówno w tradycji Kościoła Rzymskokatolickiego, jak i w tradycji Cerkwi Prawosławnej -  napisał marszałek.

Wystawa przedstawia w większości obrazy olejne, wykonane na płótnie, pochodzące z różnych okresów, głównie z XVIII i XIX wieku. Najstarszy obraz „Ukrzyżowanie” został namalowany na przełomie XVI i XVII wieku i obecnie przechowywany jest w Muzeum Diecezjalnym im. Jana Pawła II w Drohiczynie. Wystawa kierowana jest do szerokiej grupy odbiorców – od młodzieży wczesnoszkolnej do seniorów.

Małgorzata Półtorak

facebook