Trwają przesłuchania I Międzynarodowego Konkursu Organowego
Przesłuchania konkursowe I Międzynarodowego Konkursu Organowego rozpoczęły się w niedzielę, 18 czerwca i potrwają do środy, 21 czerwca. Odbywają się na Dużej Scenie Opery I Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1. Uczestnicy rywalizują w dwóch etapach, otwartych dla publiczności.
– Wyjątkowość I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku polega na tym, że obok ogólnie formułowanych umiejętności uczestników, takich jak: bezbłędna gra, opanowanie prawidłowych relacji tempa, wpływanie na akustykę i instrument, oddanie brzmienia fizycznych i muzycznych granic przy jednoczesnym spełnieniu harmonii między wszystkimi komponentami, zawodnicy będą musieli wykazać się także talentem wykonania muzyki przeznaczonej na inny instrument, tak jak wcześniej dokonali tego wielcy mistrzowie wieków przeszłych – powiedział podczas ceremonii otwarcia Konkursu profesor Bernhard Gfrerer, przewodniczący Jury. – Żaden inny instrument muzyczny nie wymaga od wykonawcy tak szybkiej zdolności pojmowania i adaptacji, jak organy. W tych ekstremalnie trudnych zmaganiach o bycie najlepszym życzę – przede wszystkim wysoce zmotywowanym i utalentowanym uczestnikom konkursu – powodzenia! Jury i wszystkim Państwu – żywego zainteresowania tym, co się zdarzy podczas tego niezwykłego konkursu, podniosłych, inspirujących chwil i muzycznych przeżyć na najwyższym poziomie!
Uczestników oceniać będzie Jury pod przewodnictwem prof. Bernharda Gfrerera (Salzburg) w składzie: prof. Jan Bokszczanin (Białystok), prof. Andrzej Chorosiński (Warszawa), prof. Leopoldas Digrys (Wilno), prof. Roman Perucki (Gdańsk) oraz prof. Daniel Zaretsky (St. Petersburg).
Przesłuchania I etapu Konkursu odbędą się w niedzielę 18 czerwca i w poniedziałek 19 czerwca. Wstęp wolny! Każdy z uczestników wykona 4 utwory wybrane z poniższych:
1. Johann Sebastian Bach - Koncert a- moll (BWV 593) lub d-moll (BWV 596)
2. Felix Mendelssohn-Bartholdy - I Sonata f -moll op. 65/1 lub IV Sonata B- dur op. 65/4
3. Mieczysław Surzyński – Capriccio (obowiązkowy)
4. dowolnie wybrany utwór lub część cyklu autorstwa Alexandre’a Guilmanta, Louisa Vierne’a, Charlesa-Marie Widora.
Czas trwania programu maksymalnie 50 minut.
W niedzielę 18 czerwca wystąpią:
godz. 15.00 – Damian Sorota
godz. 15.50 – Jakub Stefek
godz. 16.40 – Vojtěch Trubač
przerwa
godz. 18.30 – Karolina Juodelyte
godz. 19.20 – Adam Krukiewicz.
W poniedziałek 19 czerwca wystąpią:
godz. 15.00 – Paweł Opala
godz. 15.50 – Karolina Opałka
godz. 16.40 – Patryk Podwojski
przerwa
godz. 18.30 – Mateusz Rzewuski
godz. 19.20 – Liubov Nosova.
W poniedziałek 19 czerwca ok. godz. 21.00 poznamy nazwiska uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu.
Finałowe przesłuchania konkursowe odbędą się we wtorek 21 czerwca (godz. 18.00, 19.15, 20.30) i w środę 22 czerwca (godz. 18.00, 19.15, 20.30). Wyniki konkursu Jury ogłosi w środę 21 czerwca ok. godz. 22.30.
Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu i Uroczysty Koncert Laureatów Konkursu odbędzie się w czwartek 22 czerwca 2017 r. o godz. 19.00 na Dużej Scenie Opery I Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1.
Uczestnicy Konkursu:
KAROLINA JUODELYTĖ
Urodzona w Wilnie (1990). W latach 2008–2012 studiowała muzykę organową pod kierunkiem dra G. Kviklysa oraz muzykologię na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej pod kierunkiem prof. R. Summeredera i w Akademii Sibeliusa w Helsinkach pod kierunkiem prof. K. Jussili. W latach 2012–2014 uczęszczała na studia magisterskie z zakresu muzyki organowej w Akademii Muzycznej w Detmold (Niemcy) pod kierunkiem prof. dra M. Sandera i w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru u prof. V. Survilaitė. W 2016 ukończyła studia solistyczne (Konzertexamen) u prof. dra M. Sandera, obecnie studiuje muzykę kościelną. W 2006 r. zdobyła trzecią nagrodę w Krajowym Konkursie Młodych Organistów imienia J. Žukasa; w 2011 zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie dla Młodych Organistów im. J. Naujalisa. W tym samym roku wygrała odbywający się w Wilnie Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. M.K. Čiurlionisa, gdzie uzyskała jeszcze pięć nagród specjalnych. W 2012 r. zdobyła trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. L. Janáčka w Brnie (Czechy). W 2014 została laureatem w konkursie interpretacji muzycznej dla absolwentów AStA (Allgemeiner Studierendenausschuss) Akademii Muzycznej w Detmold. W tym samym roku otrzymała nagrodę specjalną za najlepszą drugą rundę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. P. Ebena w Opawie (Czechy). We wrześniu 2015 zdobyła drugą nagrodę i wyróżnienie za najlepszą muzyczną interpretację kompozycji J.P. Sweelincka w IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Uczęszczała na kursy mistrzowskie, które prowadzili m.in.: G. Bovet, J. Tůma, H. Lucke, D. Tagliente, T. Jellema, S. Cherepanov, H.O. Ericson, D. Roth i M. Radulescu. Występuje regularnie jako solistka na koncertach i festiwalach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych na Litwie, w Austrii, Polsce, Finlandii, Niemczech, Rosji, we Włoszech i w Czechach. Jest także solistką w orkiestrach i zespołach kameralnych. W latach 2012, 2013 oraz 2016 otrzymała prestiżowe wyróżnienia od prezydent Litwy – D. Grybauskaitė.
ADAM KRUKIEWICZ
Urodzony w Hajnówce (1989). Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Białymstoku w klasie organów mgr M. Terleckiej. Grę na organach oraz kameralistykę studiował następnie pod kierunkiem prof. A. Chorosińskiego i dra B. Jakubczaka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Studia magisterskie w zakresie gry na organach kontynuował na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, równocześnie rozpoczynając studia w klasie fortepianu dra hab. M. Szczepańskiego. Obecnie studiuje w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie organów prof. dra L. Lohmanna i improwizacji J. Mayra. Uczestniczył z powodzeniem w wielu ogólnopolskich konkursach organowych, zdobywając liczne laury, do których należą m.in.: II nagroda na IV Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie (2009), II miejsce na II Krakowskim Konkursie Młodych Organistów (2009), tytuł laureata Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Organów Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku (2010), Nagroda Specjalna na I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. F. Karpińskiego w Białymstoku (2010) oraz III Nagroda na II edycji tegoż Konkursu (2011), Złoty Laur Młodego Organisty na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Giżycku (2011). Został również uhonorowany stypendium w dziedzinie twórczości artystycznej przez Marszałka Województwa Podlaskiego w 2011 r. Swoje umiejętności doskonalił, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych wirtuozów, takich jak O. Latry, T. Escaich, G. Bovet, L. Lohmann, D. Miklavčič. Koncertuje jako solista w Polsce i Niemczech. Wystąpił również z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej UMFC oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej „Camerata de l’arte”. Jako śpiewak Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego (edycje 2013–2014) koncertował w Polsce i Czechach.
LIUBOV NOSOVA
Urodzona w Norylsku w Kraju Krasnojarskim w Rosji (1993). Naukę muzyki rozpoczęła w wieku 4 lat, a w wieku 7 lat zaczęła brać udział w różnorodnych konkursach gry na fortepianie. W 2010 r. ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. E. Muriny w Konserwatorium im. N.A. Rimskiego-Korsakowa. Tam również rozpoczęła naukę gry na organach i z powodzeniem zdała egzamin dyrygowania chórem. W 2010 r. dołączyła do konserwatorium w klasie fortepianu prof. E. Muriny. Studia gry na organach kontynuowała najpierw z prof. T.M. Chausovą, później z prof. D.F. Zaretskim, natomiast gry na klawesynie uczyła się od prof. I.V. Rozanova. W 2015 r. ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu w macierzystym Konserwatorium oraz podjęła się specjalizacji w drugim instrumencie, klawesynie. Obecnie kontynuuje studia organistowskie w konserwatorium, a od listopada do czerwca w Conservatorio di Musica S. Giacomantionio w mieście Cosenza, we Włoszech. Tam uczy się gry na organach (prof. E. Cardi), gry na klawesynie (R. Posarelli), improwizacji organowej i basso continuo (C. Brizi). Aktualnie artystka jest w trakcie edukacji na kierunku Master Performance w Szwajcarii w Hochschulefür Musik w Bazylei pod okiem M. Sandera oraz w Schola Cantorum Basiliensis pod okiem J.A. Böttichera (klawesyn). Aktywnie uczestniczy w koncertach, konkursach i kursach prowadzonych przez wybitnych europejskich profesorów. Jest zwyciężczynią sześciu międzynarodowych konkursów organowych – im. Stanisława Ormiańskiego w Rumii (Gdańsk-Rumia, Polska, 2013, pierwsze miejsce), w Gatczynie-Petersburgu (Petersburg, 2013, pierwsze miejsce), Duetów Organowych w Petrozawodzku-Kondopodze (2013, trzecie miejsce), II Międzynarodowego Konkursu Braudo (2014, drugie miejsce), posiada dyplom Konkursu Muffat (Schlägl, Austria), jest finalistką Międzynarodowego Konkursu im. J.P. Sweelincka w Gdańsku (Gdańsk, Polska 2015), zdobyła pierwsze miejsce na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej „Tisia” (Palermo, Włochy, 2016) oraz pierwsze miejsce i nagrodę publiczności na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej „Premio Elvira di Renna” (Salerno, Włochy, 2016), nagrodę specjalną na XX Międzynarodowym Festiwalu Organowym Bacha (Lipsk, Niemcy, 2016). Uczestniczyła również w Międzynarodowym Tygodniu Konserwatorium w Petersburgu (2013, 2014). Regularnie koncertuje w Rosji, Niemczech, Włoszech oraz Szwajcarii.
PAWEŁ OPALA
Urodzony w Sandomierzu (1993). Pierwsze lekcje gry pobierał w klasie fortepianu M. Jazgiera. Kolejnym etapem było Diecezjalne Studium Organistowskie w Sandomierzu, gdzie zdobywał umiejętności gry na organach w klasie M. Rysia. Po ukończeniu studium pobierał lekcje u krakowskiego organisty dra hab. M. Stefańskiego. Obecnie jest studentem III roku na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Z osiągnięć artystycznych warto wymienić udział w IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, którego został półfinalistą. Jest jednym z wykonawców corocznych prezentacji wielkich organów Bazyliki Licheńskiej. Koncertuje też w ramach Sandomierskich Wieczorów Organowych.
KAROLINA OPAŁKA
Urodzona we Wrocławiu (1992). W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, a w wieku 13 – na organach. W latach 2011–2016 studiowała w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów dra hab. P. Rojka. W 2013 r. została stypendystką programu Erasmus i wyjechała do Włoch, by rozwijać swoje umiejętności muzyczne pod okiem mistrzów: U. Forniego (organy), M. Raschiettiego (organy), M. Vincenziego (improwizacja, klawesyn, basso continuo). Od 2015 r. współpracuje z Barokową Orkiestrą Akademicką. Uczestniczyła w kursach interpretacji muzyki organowej, które prowadzili m.in.: prof. O. Latry, prof. T. Escaich, prof. M. Sander, prof. B. Klapprott, prof. J. Hermans, prof. M. Toporowski, dr hab. K. Urbaniak. W 2016 r. wygrała konkurs o Złoty Laur Młodego Organisty podczas XXXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku.
PATRYK PODWOJSKI
Urodził się w Elmshorn w Niemczech (1992). Ukończył Szkołę Muzyczną I st. w Starogardzie Gdańskim. Następnie rozpoczął naukę gry na organach w Diecezjalnej Szkole Muzycznej II st. w Pelpinie. Kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie organów mgra B. Musiałczyka, którą ukończył z wyróżnieniem. Z wyróżnieniem ukończył studia I st. w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. R. Peruckiego, dr H. Dys i mgra M. Zakrzewskiego. Obecnie jest studentem I roku studiów II st. Brał udział w licznych konkursach organowych, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. F. Karpińskiego w Białymstoku oraz Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, którego został laureatem. W 2013 r. zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie, a w 2014 r. I miejsce na konkursie organowym w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego w Rumi. W 2015 r. został finalistą IX Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 r. zajął II miejsce na konkursie organowym Vox Polonica Petropolis w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej i Organowo-Kameralnej w Mielcu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych organistów, jak prof. W. Zerer, prof. J. Serafin, prof. J. Gembalski, prof. P. Pincemaille, prof. A. Macinati, S. Rostetter, prof. T.A. Nowak, prof. L. Lohman, prof. P. van Dijk, dr T. Orlow, dr M. Markuszewski, prof. T. Escaich. Pełni funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku-Oliwie, jest prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. F. Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej. Jest również dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie.
MATEUSZ RZEWUSKI
Urodzony w Łukowie (1991). Ukończył z wyróżnieniem i najwyższą oceną studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie organów prof. A. Chorosińskiego oraz studia magisterskie – Master of Music w Musikhochschule w Lubece (Niemcy) w klasie organów prof. F. Danksagmüllera. Następnie kontynuował studia z gry na organach oraz improwizacji w Conservatoire à Rayonnement Régional w Paryżu w ramach podyplomowych studiów koncertowych „La cycle concertiste” w klasie solistycznej prof. Ch. Mantouxa, które ukończył Dyplomem „Concertiste” w 2016 r. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez G. Boveta, P. van Dijka, H. Fagiusa, G. Gnanna, O. Latry, L. Lohmanna, Ch. Mantouxa, M. Radulescu, D. Rotha, W. Zerera i innych. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, na Słowacji i Litwie. W 2011 r. został finalistą konkursu organowego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego w Rumi. Rok później uczestniczył w nagraniach dla Telewizji Polskiej. W 2013 r. został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Nowej Europy” w Bardzie. Uczestniczył w programie stypendialnym „Erasmus” w Musikhochschule w Lubece, gdzie studiował organy w klasie prof. F. Danksagmüllera. W 2015 r. otrzymał II nagrodę oraz nagrodę specjalną na VII Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M.K. Čiurlionisa w Wilnie. Jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne.
DAMIAN SOROTA
Urodzony w Warszawie (1994). Edukację w zakresie gry na organach rozpoczął w klasie mgr E. Karpowicz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, którą ukończył z wyróżnieniem w 2013 r. W 2016 r. ukończył studia licencjackie w klasie organów dra hab. J. Bokszczanina, prof. UMFC, na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Jest laureatem organizowanych w Białymstoku konkursów organowych: IV Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów im. F. Karpińskiego (2013; II miejsce i wyróżnienie za wykonanie utworu „Kolędowa suita” M. Sawy) oraz IX Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów (2012; II miejsce). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, które prowadzili wybitni organiści: prof. T. Trotter, prof. L. Ghielmi, prof. U. Böhme, prof. E. Oganessian, prof. P. van Dijk, prof. K. Bowyer, prof. A. Schmitov, dr M. Dąbrowski. Brał także udział w licznych koncertach. Wystąpił m.in. podczas Międzynarodowego Seminarium Naukowego „Marian Sawa in Memoriam” w Białymstoku, 7. Praskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Katedrze Warszawsko-Praskiej, VII Zambrowskiego Festiwalu Organowego, VII Edycji Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej czy festiwalu Cztery Pory Muzyki w Siemiatyczach.
JAKUB STEFEK
Urodzony w Szczecinie (1991). W 2010 r. ukończył z wyróżnieniem Salezjańską Szkołę Organową w klasie organów mgr A. Kirschke-Valcarcel. W 2015 r. ukończył z oceną celującą studia gry na organach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. W ramach programu Erasmus studiował w Kunstuniversität Graz w klasie prof. G. Rosta. Występował z recitalami organowymi w Polsce, Austrii, Niemczech, Czechach i Szwecji, m.in. w ramach Eimsbüttler Orgelsommer w Hamburgu oraz Międzynarodowego Forum Organowego w Warszawie. W 2011 r. zdobył drugą nagrodę na konkursie organowym w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego w Rumi oraz był finalistą VIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Brał udział w wielu mistrzowskich kursach muzycznych, prowadzonych m.in. przez N. Hakima, B. Gfrerera, W. Zerera, T.A. Nowaka, M. Toporowskiego. Był gościem wielu konferencji dotyczących kultury i innowacji, w tym również TEDx Warsaw, gdzie jego wystąpienie na temat historii organów oglądało na żywo kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jego szczególnym zainteresowaniem jest marketing kultury. Sprawował funkcję Przewodniczącego Samorządu Studentów Uczelni. Obronił pracę magisterską na temat „Odbiorca nieprofesjonalny wobec muzyki organowej – analiza oczekiwań”, promotor – prof. J. Dankowska. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie. Obecnie prowadzi zajęcia z zakresu marketingu w kulturze na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
VOJTĚCH TRUBAČ
Urodzony w Nowym Jiczynie, Czechy (1997). Jest organistą i studentem Konserwatorium im. L. Janáčka w Ostrawie. Poza solowymi występami organowymi, koncertuje także jako kameralista. Występuje regularnie zarówno w Czechach, jak i za granicą. Jako pianista oraz organista brał udział w wielu konkursach muzycznych. Jest laureatem konkursu Organum Regium (2012) oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. P. Ebena w Opawie.
Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku.
Sponsorzy: Promotech oraz PlusBus.