Dodana: 8 kwiecień 2016 09:16

Zmodyfikowana: 8 kwiecień 2016 09:16

Trio fortepianowe „Lontano” z utworami Ludomira Różyckiego i Grzegorza Fitelberga

- Chcielibyśmy spopularyzować w Białymstoku muzykę kameralną – mówią Anna Kamińska, Paweł Polak i Grzegorz Vytlacil, muzycy tria fortepianowego „Lontano”. Pochodzą z południa Polski, zostali białostoczanami z wyboru zawodowego.

Ilustracja do artykułu 04_opera_04072016.jpg

W piątek 8 kwietnia zagrają utwory wykonywane niezwykle rzadko. Sięgną przy tym do repertuaru polskich, nieco zapomnianych kompozytorów: usłyszymy Rapsodię d-mol na skrzypce, fortepian i wiolonczelę op. 33 Ludomira Różyckiego oraz Trio fortepianowe f-moll op. 10 Grzegorza Fitelberga.

 

- Rapsodia Różyckiego ma w sobie dużo duszy polskiej, to muzyka dojrzałego romantyzmu, piękna i warta grania – mówi Paweł Polak. – Rapsodia bywa wykonywana, ale bardzo rzadko, trudno zdobyć jej partyturę - od lat nie wznawianą.

 

Ludomir Różycki wraz z Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem oraz Apolinarym Szelutą założył w 1905 roku Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, co przyczyniło się do podniesienia poziomu artystycznego muzyki polskiej. O pozycji Różyckiego w międzywojennym środowisku muzycznym świadczy fakt, że powierzono mu oprawę muzyczną pierwszego polskiego filmu dźwiękowego – „Moralność Pani Dulskiej” (1930, reżyseria Bolesław Niewolin). Wybuch Powstania Warszawskiego zastał Różyckiego pod Krakowem. Żona Stefania, która została w Warszawie, w ogrodzie przydomowym zakopała dokumenty i rękopisy. Niestety, spora ich część zaginęła, a dom spłonął. Możliwe, że odnajdą się jeszcze zaginione partytury kompozytora lub zostaną zrekonstruowane te, których sam nie zdążył dokończyć albo odtworzyć. Tak się stało z „Koncertem skrzypcowym”, skomponowanym w 1944 roku, a wykonanym po raz pierwszy w 2001 roku.

 

- Grzegorz Fitelberg powszechnie kojarzony jest jako dyrygent, przede wszystkim dzięki konkursowi jego imienia, a przecież do 1914 roku bardziej pociągała go kompozycja i w tej dziedzinie zaczął odnosić większe sukcesy – opowiada Paweł Polak. - Zapowiadał się na bardzo dobrego kompozytora, zdobywał nagrody na konkursach. Jego Trio fortepianowe wyróżnia się finezją, zmiennością.

 

Koncert zakończy Trio fortepianowe nr 2 e-moll op. 67 Dymitra Szostakowicza, wybitnego rosyjskiego kompozytora, który – podobnie jak Strawiński – miał polskie korzenie. Utwór skomponowany został w Leningradzie, po przełamaniu ponad trzyletniej blokady miasta, pełen jest niepokoju, kontrastów, cieni.

 

Trio fortepianowe „Lontano” powstało w 2009 roku. Pomysłodawcami założenia zespołu byli muzycy pochodzący z południa Polski, ale rodzinnie i zawodowo związani z Białymstokiem: Anna Kamińska (fortepian), Paweł Polak (skrzypce) oraz Grzegorz Vytlacil (wiolonczela). Kształcili się pod kierunkiem wybitnych pedagogów: prof. J. Skramlika, prof. W. Raczkiewicza, prof. A. Zielińskiego. Muzycy doskonalili swoje umiejętności na studiach podyplomowych, kursach muzycznych i stypendiach naukowych u takich artystów, jak: R. Baldini, M. Keser, A. Grudzień, R. Szreder, B. Bryła, Ch. Wyneken, S. Yaroshevich, M. Catania. Członkowie tria poza wspólną grą prowadzą też ożywioną działalność artystyczną i pedagogiczną. Koncertują jako soliści i kameraliści wraz z innymi zespołami w kraju i za granicą, m.in. w Kijowie na Chamber Music Session, współpracując z takimi artystami jak K. Kenner czy podczas cyklu koncertów kameralnych w Białymstoku i Bielsku-Białej z L. Stawarz, a także na Festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu oraz Rzeszowie. Trio fortepianowe „Lontano” posiada w repertuarze utwory kompozytorów różnych epok i krajów, jednak szczególnym zainteresowaniem darzą literaturę polskich kompozytorów muzyki kameralnej – L. Różyckiego, G. Fitelberga, F. Chopina.

 

KONCERT KAMERALNY

8 KWIETNIA 2016

SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | godz. 19.00

Ludomir Różycki (1883–1953)

Rapsodia d-moll na skrzypce, fortepian i wiolonczelę op. 33

Grzegorz Fitelberg (1879–1953)

Trio fortepianowe f-moll op. 10

***

Dymitr Szostakowicz (1906–1975)

Trio fortepianowe nr 2 e-moll op. 67

Trio fortepianowe LONTANO

Anna Kamińska – fortepian

Paweł Polak – skrzypce

Grzegorz Vytlacil – wiolonczela

fot.: M.Heller

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook