Dodana: 7 lipiec 2021 14:39

Zmodyfikowana: 17 listopad 2021 12:46

Wyczekiwany remont Teatru Dramatycznego w końcu się ziści

Budynek Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki przy ul. Elektrycznej 12 w Białymstoku po blisko 70 latach przejdzie gruntowny remont. W środę, 7 lipca, Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego oraz Andrzej Sowa, dyrektor rejonu firmy Budimex SA podpisali umowę na modernizację budynku. W wydarzeniu wziął udział marszałek Artur Kosicki.

Podpisanie umowy na remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Trzy osoby pozują do zdjęcia z umowami

- Mieszkańcy Białegostoku i województwa czekali na ten remont prawie 70 lat. Podczas kampanii samorządowej w 2018 roku mówiliśmy, że będziemy chcieli tę inwestycje wykonać. Powtarzaliśmy, że rozbudowa Teatru jest bardzo ważna. I dziś spotykamy się na podpisaniu umowy z wykonawcą, czyli słowa dotrzymujemy - powiedział marszałek Artur Kosicki.

Dodał, że ta przebudowa jest ważna nie tylko dla mieszkańców - widzów tej instytucji, ale również dla pracowników.

- Inwestycja poprawi komfort pracy i jakość spektakli. Pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tej instytucji - podkreślił marszałek. - Siłą tego teatru są pracownicy: aktorzy, administracja. Trzeba im tylko stworzyć odpowiednie warunki, co jako zarząd województwa obiecaliśmy i robimy.

Martyna Faustyna Zaniewska, marszałek Artur Kosicki i Andrzej Sowa

Za dwa lata pierwsze spektakle

- To wyjątkowa chwila w historii Teatru Dramatycznego. Wyczekiwany od wielu lat remont w końcu się ziści. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Panie marszałku, chciałabym w imieniu własnym i całego zespołu podziękować za zainteresowanie, zaangażowanie i skuteczność w pozyskaniu środków na realizację naszej inwestycji - powiedziała Martyna Faustyna Zaniewska.

Podziękowała również wszystkim pracownikom Teatru, którzy włączyli się w prace związane z przygotowaniem obiektu do modernizacji.

- Za nami ogrom pracy: logistycznej, administracyjnej, związanej z przygotowywaniem przetargów, poszukiwaniem miejsc do grania., do pracy, magazynowania kostiumów, scenografii, rekwizytów. Dziękuję wam, ludziom teatru za zaangażowanie. Jestem pełna szacunku i podziwu dla waszej pracy - zwróciła się do pracowników Martyna Faustyna Zaniewska. - Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i na początku 2023 roku firma Budimex przekaże nam w pełni zmodernizowany budynek. Będziemy mogli zaprosić naszych widzów do nowych odrestaurowanych wnętrz Teatru Dramatycznego i wspólnie cieszyć się z realizacji tej niezwykle ważnej inwestycji - zapowiedziała.

Wykonawca - firma Budimex została wyłoniony w przetargu. Przeprowadzi remont w ciągu 1,5 roku, a gwarancję na prace zapewni na 7 lat. Koszt robót budowlanych wyceniła na blisko 32 mln zł.

- Nasza firma ma bardzo duże doświadczenie w podobnych inwestycjach. Obecnie realizujemy rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie i modernizację Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Myślę więc, że bez problemu poradzimy sobie i z tym zadaniem - ocenił Andrzej Sowa, dyrektor rejonu firmy Budimex SA.

Nowe elewacje, okna, fotele

Zabytkowy budynek przy ul. Elektrycznej 12 zostanie przebudowany, rozbudowany, wyremontowany i docieplony. Planowana jest też wymiana instalacji, stolarki oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku. Modernizacja obejmie również wymianę foteli na widowni oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także do wymogów przeciwpożarowych.

W III kwartale br. Teatr Dramatyczny zamierza ogłosić przetargi na dostawę techniki scenicznej.

Pieniądze na modernizację Teatru pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (26 mln zł) i z budżetu województwa (32 mln zł).

W trakcie remontu Teatr skorzysta ze scen gościnnych, m.in.: w kinie Ton, Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury, Uniwersyteckim Centrum Kultury.

******

Budynek Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został wybudowany w 1938 roku - jako Teatr Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. 27 grudnia 1938 roku odbyło się jego uroczyste otwarcie. Na scenie występował Wojewódzki Teatr Objazdowy, gościli tu także Eugeniusz Bodo, Mira Zimińska, Hanka Ordonówna. W 1940 roku do Teatru dołączył wybitny reżyser i aktor - Aleksander Węgierko, który stworzył liczący ok. 140 osób zespół.

Teatr, jako placówka wojewódzka, rozpoczął działalność w 1944 roku. Pierwszym dyrektorem Teatru był Marian Meller, a spektaklem „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego. Premiera odbyła się jednak w siedzibie dawnego kina „Ton”, gdyż jeszcze przez kilka lat trwała odbudowa spalonego w czasie wojny gmachu Teatru. Pierwszy spektakl w budynku przy ul. Elektrycznej – sztukę „Świętoszek” Moliera – zagrano 23 września 1948 roku.

Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku jest instytucją samorządu województwa podlaskiego.

Barbara Likowska-Matys
red.: Aneta Kursa

fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook