Dodana: 16 październik 2019 10:38

Zmodyfikowana: 16 październik 2019 10:38

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają próby do „Samobójcy” Nikołaja Erdmana

„Samobójca” to gorzka satyra na życie w rzeczywistości Rosji Radzieckiej. Ten prześmiewczy tekst został wydrukowany w ZSRR dopiero w połowie lat osiemdziesiątych. W tym samym czasie pojawił się na polskich scenach, m.in. w inscenizacji Jerzego Jarockiego i telewizyjnym przedstawieniu Kazimierza Kutza. W białostockim Teatrze Dramatycznym sztukę o niedoszłym samobójcy Siemionie Podsiekalnikowie reżyseruje Katarzyna Deszcz. Przedstawienie jest realizowane z okazji jubileuszu 75-lecia instytucji

Ilustracja do artykułu samobojca_proba czytana__fot. Emilia Rogalska-39.JPG

- „Samobójca” to zabawna, ale jednocześnie smutna opowieść. Nikołaj Erdman napisał ten tekst pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Ta tragikomedia nie spodobała się Stalinowi, który zabronił jej wystawiania. Mimo to „Samobójca” obrósł legendą. Cieszę się, że Katarzyna Deszcz, znana naszym widzom z reżyserii takich spektakli, jak: „Romeo i Julia” oraz „Balladyna” przyjęła moje zaproszenie i pracuje nad naszym jubileuszowym spektaklem – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

 

Katarzyna Deszcz odpowiada także za adaptację i opracowanie muzyczne. Scenografię i kostiumy projektuje Andrzej Sadowski .Na scenie będzie można obejrzeć cały zespół Teatru Dramatycznego: Danutę Bach, Jolantę Borowską, Beatę Chyczewską, Justynę Godlewską-Kruczkowską, Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Ewę Palińską, Katarzynę Siergiej, Jolantę Skorochodzką, Urszulę Szmidt, Monikę Zaborską, Bernarda Banię, Marka Cichuckiego, Krzysztofa Ławniczaka, Dawida Malca, Rafała Olszewskiego, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego, Piotra Szekowskiego, Marka Tyszkiewicza oraz gościnnie Franciszka Utko.

 

Przedstawienie powstaje z okazji 75-lecia Teatru Dramatycznego. Teatr Miejski im. Józefa Piłsudskiego został wybudowany 81 lat temu. W grudniu 1938 roku odbył się tam pierwszy spektakl: „Cudzik i S-ka” Teatru Objazdowego. Oficjalnie data powstania Teatru liczona jest jednak od okresu powojennego. 22 września 1944 roku odbyła się inauguracja działalności Wojewódzkiego Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Artyści – pod kierunkiem Gustawy Błońskiej – przygotowali premierę spektaklu „Uciekła mi przepióreczka” na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego.

 

Premiera „Samobójcy” połączona z uroczystościami jubileuszowymi odbędzie się 16 listopada o godz. 18.00. Przedstawienie będzie można obejrzeć także 17 listopada o godz. 16.00, 20 listopada o godz. 20.00 oraz 23 i 24 listopada o godz. 16.00. Kolejne okazje pojawią się: 13 grudnia o godz. 20.00, a także 14 i 15 grudnia o godz. 16.00

 

Bilety na spektakl w cenie: 70 zł – premiera, 55 – normalny, 45 zł – ulgowy, 30 zł – studencki, 20 zł – szkolny i 5 zł – bilet dla osób bezrobotnych, dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: biety.dramatyczny.pl.

 

W sprzedaży internetowej oraz w kasie dostępne są już także bilety na inne spektakle, które widzowie będą mogli obejrzeć w listopadzie oraz w grudniu, a wśród nich m.in. „Kogut w rosole”, „Hobbit”, „Wszystko w rodzinie”, „Gałązka rozmarynu”, „Motyle są wolne”, „Błoto”, czy „Autostrada”.

 

źródło: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku 
oprac.ak

facebook