Dodana: 21 marzec 2019 10:47

Zmodyfikowana: 21 marzec 2019 10:47

Polska prapremiera „Hobbita” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, jako jedyny w kraju uzyskał prawa do wystawienia sztuki na podstawie powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Starania trwały rok, ale premiera odbędzie się już 11 maja br.!

Dyrektor teatru, marszałek województwa, reżyser spektaklu Hobbit siedzą przy stole podczas konferencji prasowej

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, jako jedyny w kraju uzyskał prawa do wystawienia sztuki na podstawie powieści  J. R. R. Tolkiena. „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Starania trwały rok, ale premiera odbędzie się już 11 maja br.!

- Kiedy Grzegorz Suski zgłosił się do mnie z propozycją wyreżyserowania spektaklu "Hobbit", zgodziłem się od razu – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor teatru Piotr Półtorak. - Pomysł wydał mi się niezwykle odważny i nie miałem pewności, czy uda nam się pozyskać prawa do wystawienia tej sztuki. Jednak po niemal roku starań i negocjacji z hollywoodzką agencją - udało się!

Obecny na konferencji prasowej Artur Kosicki , Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał, że spektakl zapowiada się niezwykle ciekawie i zadeklarował swoją obecność na premierze.

- Przedstawienie powstaje z dużym rozmachem scenograficznym i kostiumowym. Dzięki teatrowi wszyscy będziemy mogli cofnąć się do czasów naszego dzieciństwa – mówił marszałek. -   Zarząd Województwa szczególnie cieszy również to, że do pracy nad spektaklem został zaangażowany niemal cały zespół aktorski.

- Nie wiemy co finalnie przekonało Amerykanów do pozwolenia na wystawienie spektaklu, ale podejrzewamy, że szalę przechyliła wierność autorowi w adaptacji scenicznej książki. Wierność, która polega na braku kompromisów w inscenizacji, widowiskowości, dbałości o kostiumy, ciekawej warstwie muzycznej, adaptacji oddającej ducha powieści i obsadzie spektaklu – podkreślał  reżyser przedstawienia Grzegorz Suski. Podkreślił też, że w Białymstoku znalazł obsadę  zdolną udźwignąć barwne spektrum postaci pojawiających się na kartach książki.
Piotr Szekowski – odtwórca roli Thorina – opowiedział o zadaniach, jakie postawił mu reżyser.

- Mam ciekawe wyzwanie, zbudować z ciała, umysłu i emocji postać Krasnoluda. Kim i jaki jest Thorin? Szukam odpowiedzi na te pytania w literaturze, ale inspiruje się też innymi źródłami , choć filmu jeszcze nie oglądałem – zastrzegł Szekowski. -  Największa trudność tej roli to znalezienie fizyczności i emocjonalności krasnoludzkiej.

Rolę Bilbo Bagginsa reżyser powierzył Markowi Cichuckiemu.

- Mój bohater miał szczęście znaleźć się u boku wspaniałych nauczycieli, którzy pomogli mu być odważnym, prawym, postępującym w zgodzie ze swoim sumieniem. Co ważne, gdy nauczyciele Bilba postępowali wbrew głoszonym przez siebie zasadom nie zmuszali go, aby postępował jak oni. Pozostał w zgodzie z własnym sumieniem – powiedział aktor.

Wrażeniami z pierwszych prób podzieliła się także Monika Zaborska – odtwórczyni roli Elfa.

- Oprócz ogromnej pasji, którą ma w sobie Grzegorz, do pracy nad rolę natchnęło mnie jedno z naszych pierwszych spotkań. Grzegorz poprosił wtedy, abyśmy wrócili myślami do czasów naszego dzieciństwa, do mitów i baśni. Abyśmy właśnie na bazie własnego dzieciństwa spróbowali zbudować postaci i świat sceniczny, z którym mamy się zmierzyć  – powiedziała aktora.

źródło i fot. : Teatr Dramatyczny
oprac.ak 

Już 24 marca o godz. 10.30  – z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena - Teatr Dramatyczny wraz z Pijalnią Czekolady E. Wedel zaprasza na czytanie książki „Hobbit”. Z fragmentami powieści zapoznają młodych czytelników aktorzy: Jolanta Borowska, Arleta Godziszewska i Marek Cichucki. Wstęp na spotkanie jest wolny.

31 marca o godz. 12.00 - w ramach dnia otwartego organizowanego pod hasłem „Niech żyje teatr!”, widzowie także będą mogli spotkać się z aktorami przygotowującymi spektakl „Hobbit”. Na ten dzień przygotowane zostaną niespodzianki związane z powstającym przedstawieniem.

 

Spektakl „Hobbit” oparty jest na literaturze J.R.R.Tolkiena. Wystawiony za zgodą i na podstawie licencji The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises, zaadoptowany dla potrzeb scenicznych przez Grzegorza Suskiego. Hobbit oraz postaci, przedmioty, wydarzenia i miejsca zawarte w sztuce są znakami towarowymi oraz zarejestrowanymi znakami towarowymi The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterpises.

Bilety dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl

fot. Teatr Dramatyczny

facebook