Polska prapremiera „Hobbita” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, jako jedyny w kraju uzyskał prawa do wystawienia sztuki na podstawie powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Starania trwały rok, ale premiera odbędzie się już 11 maja br.!
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, jako jedyny w kraju uzyskał prawa do wystawienia sztuki na podstawie powieści J. R. R. Tolkiena. „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Starania trwały rok, ale premiera odbędzie się już 11 maja br.!
- Kiedy Grzegorz Suski zgłosił się do mnie z propozycją wyreżyserowania spektaklu "Hobbit", zgodziłem się od razu – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor teatru Piotr Półtorak. - Pomysł wydał mi się niezwykle odważny i nie miałem pewności, czy uda nam się pozyskać prawa do wystawienia tej sztuki. Jednak po niemal roku starań i negocjacji z hollywoodzką agencją - udało się!
Obecny na konferencji prasowej Artur Kosicki , Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał, że spektakl zapowiada się niezwykle ciekawie i zadeklarował swoją obecność na premierze.
- Przedstawienie powstaje z dużym rozmachem scenograficznym i kostiumowym. Dzięki teatrowi wszyscy będziemy mogli cofnąć się do czasów naszego dzieciństwa – mówił marszałek. - Zarząd Województwa szczególnie cieszy również to, że do pracy nad spektaklem został zaangażowany niemal cały zespół aktorski.
- Nie wiemy co finalnie przekonało Amerykanów do pozwolenia na wystawienie spektaklu, ale podejrzewamy, że szalę przechyliła wierność autorowi w adaptacji scenicznej książki. Wierność, która polega na braku kompromisów w inscenizacji, widowiskowości, dbałości o kostiumy, ciekawej warstwie muzycznej, adaptacji oddającej ducha powieści i obsadzie spektaklu – podkreślał reżyser przedstawienia Grzegorz Suski. Podkreślił też, że w Białymstoku znalazł obsadę zdolną udźwignąć barwne spektrum postaci pojawiających się na kartach książki.
Piotr Szekowski – odtwórca roli Thorina – opowiedział o zadaniach, jakie postawił mu reżyser.
- Mam ciekawe wyzwanie, zbudować z ciała, umysłu i emocji postać Krasnoluda. Kim i jaki jest Thorin? Szukam odpowiedzi na te pytania w literaturze, ale inspiruje się też innymi źródłami , choć filmu jeszcze nie oglądałem – zastrzegł Szekowski. - Największa trudność tej roli to znalezienie fizyczności i emocjonalności krasnoludzkiej.
Rolę Bilbo Bagginsa reżyser powierzył Markowi Cichuckiemu.
- Mój bohater miał szczęście znaleźć się u boku wspaniałych nauczycieli, którzy pomogli mu być odważnym, prawym, postępującym w zgodzie ze swoim sumieniem. Co ważne, gdy nauczyciele Bilba postępowali wbrew głoszonym przez siebie zasadom nie zmuszali go, aby postępował jak oni. Pozostał w zgodzie z własnym sumieniem – powiedział aktor.
Wrażeniami z pierwszych prób podzieliła się także Monika Zaborska – odtwórczyni roli Elfa.
- Oprócz ogromnej pasji, którą ma w sobie Grzegorz, do pracy nad rolę natchnęło mnie jedno z naszych pierwszych spotkań. Grzegorz poprosił wtedy, abyśmy wrócili myślami do czasów naszego dzieciństwa, do mitów i baśni. Abyśmy właśnie na bazie własnego dzieciństwa spróbowali zbudować postaci i świat sceniczny, z którym mamy się zmierzyć – powiedziała aktora.
źródło i fot. : Teatr Dramatyczny
oprac.ak
Już 24 marca o godz. 10.30 – z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena - Teatr Dramatyczny wraz z Pijalnią Czekolady E. Wedel zaprasza na czytanie książki „Hobbit”. Z fragmentami powieści zapoznają młodych czytelników aktorzy: Jolanta Borowska, Arleta Godziszewska i Marek Cichucki. Wstęp na spotkanie jest wolny.
31 marca o godz. 12.00 - w ramach dnia otwartego organizowanego pod hasłem „Niech żyje teatr!”, widzowie także będą mogli spotkać się z aktorami przygotowującymi spektakl „Hobbit”. Na ten dzień przygotowane zostaną niespodzianki związane z powstającym przedstawieniem.
Spektakl „Hobbit” oparty jest na literaturze J.R.R.Tolkiena. Wystawiony za zgodą i na podstawie licencji The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises, zaadoptowany dla potrzeb scenicznych przez Grzegorza Suskiego. Hobbit oraz postaci, przedmioty, wydarzenia i miejsca zawarte w sztuce są znakami towarowymi oraz zarejestrowanymi znakami towarowymi The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterpises.
Bilety dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl
fot. Teatr Dramatyczny