Dodana: 26 czerwiec 2018 11:38

Zmodyfikowana: 26 czerwiec 2018 11:38

Podsumowanie sezonu artystycznego w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

Nagrodą dla spektaklu „Mayday” na Festiwalu „FUNfest” w Bielsku-Białej Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zakończył sezon artystyczny 2017/2018. Piotr Półtorak - dyrektor instytucji, podsumował ostatnie miesiące pracy.

Ilustracja do artykułu TD_Podsumowanie_szonu_konferencja (3).JPG

Kończący się sezon artystyczny jest kolejnym, który Teatr Dramatyczny może uznać za sukces. Od września do końca czerwca aktorzy zagrali 292 spektakle, które obejrzało 62 609 widzów. W poprzednim sezonie 332 spektakle obejrzało 54 516 osób. Publiczność sceny przy ul. Elektrycznej znowu wzrosła. 

Od września odbyło się osiem teatralnych premier. Do repertuaru teatru dołączyły takie spektakle jak: „Mayday” Ray’a Cooney’a w reżyserii Witolda Mazurkiewicza (nagrodzony na Festiwalu Komedii na Południu „FUNfest”, „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, „Autostrada” Michaela McKeevera w reżyserii Andrzeja Mastalerza, „Leon i Matylda” w reżyserii Andrzeja Sadowskiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Henryka Talara, „Kogut w rosole” Samuela Jokica w reżyserii Marka Gierszała oraz „W pustyni i w puszczy 3” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Adama Biernackiego. 

- Kończący się właśnie sezon był niezwykle pracowitym czasem. Udało nam się zrealizować aż osiem premier, które zostały bardzo pozytywnie odebrane przez naszych widzów. Potwierdzają to liczby - coraz więcej osób chce oglądać nasze spektakle. Jako Dyrektora bardzo mnie to cieszy, ponieważ postawiłem sobie właśnie taki cel: zachęcić jak najwięcej białostoczan i mieszkańców naszego regionu do korzystania z naszej oferty, zainteresować naszym repertuarem – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. 

Oprócz nowych spektakli, Teatr zaprosił widzów na festiwal „Kierunek Wschód”. W trakcie pierwszej edycji wydarzenia w Białymstoku gościły zespoły Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi oraz Teatru im. Tarasa Szewczenki z Charkowa na Ukrainie. W marcu odbyło się czytanie performatywne sztuki „Obława Agustowska”. Ponadto w ramach Sceny PracOFFnia widzowie mieli okazję obejrzeć nowe przedstawienie Teatru PAPAHEMA: „Skłodowska. Radium Girl” w reżyserii Agaty Biziuk. Przez cały mijający sezon Teatr Dramatyczny realizował także działania edukacyjne m.in.: warsztaty teatralne i lekcje teatralne. W Pijalni Czekolady E. Wedel odbywały „Bajkowe Poranki”, w trakcie których aktorzy spotykali się z najmłodszymi widzami. 

Teatr prezentował swoje spektakle także poza Białymstokiem. Aktorzy zagrali spektakl „Popiełuszko” w Rzeszowie, Zabrzu, Zielonej Górze, „Mayday” w Suwałkach i Bielsku-Białej, „Balladynę” w Indiach (w Mumbaju i New Delhi), a „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w Mińsku na Białorusi. 

W trakcie spotkania z dziennikarzami Piotr Półtorak zdradził także plany na nadchodzący sezon. 14 września odbędzie się premiera przedstawienia „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umiejący” inspirowanego m.in. nowelą Tomasza Manna w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka. Na listopad zaplanowano pokaz premierowy spektaklu „Gałązka rozmarynu” w reżyserii Rafała Matusza. Ponadto w nowym sezonie odbędą się premiery sztuk: „Obława Augustowska” w reż. Jana Nowary, „Trzy siostry” w reż. Piotra Tomaszuka i „Tresowany mężczyzna” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Przedstawienie dla młodzieży wyreżyseruje Grzegorz Suski. 

Od 22 do 30 września odbędzie się druga edycja festiwalu „Kierunek Wschód”. Wydarzenie będzie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Festiwal będzie kontynuacją kontaktów z najważniejszymi scenami wschodnich sąsiadów. W trakcie tegorocznej edycji festiwalu swoje spektakle zaprezentuje aż osiem teatrów: Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska, Obwodowy Teatr Dramatyczny z Grodna, State Small Theatre z Wilna, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. M. Zańkowieckiej z Lwowa, 5. Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, Teatr Polski z Bielsku-Białej. Jeden ze spektakli zaprezentują także gospodarze. Wstęp na wszystkie przestawienia będzie bezpłatny. Wejściówki będzie można odebrać w Kasie Teatru. 

Ponadto, na początku września aktorzy zagrają spektakle „Balladyna” i „Romeo i Julia” w Charkowie na Ukrainie (w Teatrze im. Tarasa Szewczenki). „Zemsta” w reżyserii Henryka Talara zostanie zaprezentowana na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie, przedstawienie „Popiełuszko” w październiku w Stalowej Woli, a „Balladynę” w listopadzie na 2. edycji Festiwalu Dni Polskiego Teatru na Litwie. W październiku, po raz pierwszy w historii teatru, odbędzie się transmisja telewizyjna przedstawienia Teatru Dramatycznego. Widzowie programu pierwszego Telewizji Polskiej będą mogli obejrzeć spektakl „Popiełuszko” w Teatrze Telewizji.

Do końca roku Teatr Dramatyczny realizuje projekty sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku instytucja otrzymała dotacje na festiwal „Kierunek Wschód”, ale także na zakup sprzętu akustycznego, stworzenie archiwum cyfrowego teatru oraz na program edukacyjny dla nauczycieli pt. „Lektury szkolne – lubię to!”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook