Dodana: 13 kwiecień 2021 10:33

Zmodyfikowana: 16 kwiecień 2021 11:29

„Kierunek Wschód V” z dofinansowaniem MKDNiS

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS) na realizację projektu „Kierunek Wschód”. Będzie to już piąta edycja festiwalu prezentującego polskie i zagraniczne spektakle.

Logotyp projektu "Kierunek Wschód". Widoczne elementy scenografii

„Kierunek Wschód” jest realizowany od 2017 roku. Celem festiwalu jest zacieśnianie współpracy kulturalnej państw zza wschodniej granicy Polski oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczach, a także poszerzanie oferty kulturalnej na obszarze oddalonym od największych ośrodków kulturalnych w Polsce. Instytucja do udziału w poprzednich edycjach przeglądu zaprosiła artystów z Polski: Rzeszowa, Bielska-Białej, Tarnowa, Torunia oraz z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Gruzji, Armenii. Ministerstwo na tegoroczną edycję „Kierunku Wschód” przyznało kwotę w wysokości 150 000 zł.

– Zależy nam na zaprezentowaniu widzom wartościowych zjawisk oraz najważniejszych trendów we współczesnym teatrze naszych wschodnich sąsiadów. Wydarzenie z pewnością wprowadza nową jakość do ponadregionalnego życia kulturalnego. Przedstawienia pokazane w trakcie festiwalu będą zarówno twórczymi interpretacjami polskiej i światowej klasyki, jak i nowatorskimi inscenizacjami, ukazującymi to, co aktualnie najważniejsze w sztuce teatralnej naszych wschodnich sąsiadów i gości zaproszonych z Polski – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Co roku wydarzenie odbywa się na przełomie września i października. Teatr Dramatyczny – podobnie jak w ubiegłych latach – planuje po każdym spektaklu zorganizować panel dyskusyjny, w którym wezmą udział aktorzy i widzowie, a także twórcy spotkań.

– Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja wydarzenia będzie mogła odbyć się w tradycyjnej formie i jesienią do Białegostoku przyjadą artyści zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jednakże mając doświadczenia hybrydowej formuły czwartej edycji „Kierunku Wschód”, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Jeśli będą dalej nas obowiązywały obostrzenia, zorganizujemy festiwal w innej, możliwej formule – wyjaśnia Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora.

Festiwal zakłada dotarcie do jak największej liczby odbiorców, w różnym wieku, dlatego wstęp na spektakle będzie bezpłatny. Dzięki darmowym wejściówkom, przedstawienia będą mogły obejrzeć także osoby, które na co dzień pozbawione są dostępu do dóbr kultury.


źródło: Teatr Dramatyczny
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Bartek Warzecha

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook