Dodana: 23 listopad 2020 07:49

Zmodyfikowana: 23 listopad 2020 07:49

„Cicho… sza…” – trwają przygotowania do premiery

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczęły się przygotowania do najnowszej premiery. Tym razem instytucja pracuje nad spektaklem dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Ilustracja do artykułu próba_Cicho_sza_TD_fot_Ewa_Krajewska (15).jpg

„Cicho… sza…” to najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego. Przedstawienie powstaje dzięki dotacji, którą instytucja pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”. Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiada Adam Biernacki.

- Cieszę się, że Adam Biernacki podjął się tego trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim jest stworzenie spektaklu skierowanego do wyjątkowej widowni.  Z Adamem Biernackim współpracujemy od kilku lat. Jest to nie tylko kreatywny i doświadczony twórca, ale także ceniony i uznany w środowisku pedagog teatralny - mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Na Scenie Foyer Teatru Dramatycznego wystąpią: Dorota Białkowska-Krukowska, Jolanta Borowska (gościnnie), Justyna Godlewska-Kruczkowska. Monika Zaborska oraz Piotr Szekowski. Scenografię do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka. Muzykę skomponował Filip Grycmacher. Za choreografię odpowiada Krystian Łysoń.

- Z wielką przyjemnością ponownie goszczę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, który chyba stał się już moim drugim domem. Cieszę się tym bardziej, że tym razem wraz z aktorami realizujemy spektakl, który jest wyzwaniem na kilku poziomach. Przede wszystkim kierujemy go do wyjątkowo wrażliwego odbiorcy: dzieci dotkniętych spektrum autyzmu, wymagających specyficznych środków inscenizacji oraz bardziej precyzyjnej i uważnej komunikacji – mówi reżyser.

Wizyta w teatrze będzie dla młodych odbiorców okazją do spotkania z kulturą ludową Podlasia. To właśnie ona będzie tematem przedstawienia.

- Scenariusz powstał na podstawie baśni „O trzech siostrach i chorej matce” spisanej przez podlaskiego etnografa, Zygmunta Glogera, a okrasiliśmy go muzyką inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami. Współpracujemy też z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, aby nasze sceniczne poszukiwania były adekwatne i dawały naszym małym widzom komfort i poczucie bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że sprostamy temu trudnemu zadaniu i zaproponujemy wartościowy artystycznie i merytorycznie spektakl – dodaje Adam Biernacki.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 12 grudnia. Partnerami Teatru Dramatycznego są: Fundacja Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, Podlaska Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Rozwój” oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu województwa podlaskiego.

 

źródło: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

fot. Ewa Krajewska/TD

facebook