Dodana: 20 luty 2017 12:32

Zmodyfikowana: 21 luty 2017 07:47

Sześćdziesiąt lat Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury

Jak na urodziny przystało – ten rok będzie wyjątkowy. Festiwale, warsztaty, koncerty, wystawy, a wszystko w nowoczesnej, atrakcyjnej formule. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ma trzy główne zadania: chronić dziedzictwo kulturowe, animować działania kulturalne i kształcić kadry kultury w regionie. Wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w jubileuszowych przedsięwzięciach – zapewnia Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u.

Ilustracja do artykułu a.jpg

Ten rok będzie także rokiem „Dziewczynki z konewką”. Wizerunek ten powstał w ramach zorganizowanej przez WOAK akcji Folk on the Street, która w nowoczesny sposób promuje kulturę ludową województwa podlaskiego, wprowadzając folklor do przestrzeni publicznej. Inspiracją dla muralu „Dziewczyna z konewką” jest podlaska  legenda o wielkoludach, pochodząca z opracowania Wojciecha Załęskiego. Grafika została wykonana na zamówienie  Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku przez Natalię Rak – absolwentkę ASP w Łodzi. Mieszkańcy regionu pokochali „Dziewczynkę z konewką”. Jest ona wspaniałą wizytówką nie tylko Białegostoku, ale całego województwa, ponieważ to jeden z najbardziej znanych murali nie tylko w Polsce, ale na świecie.  Śmiało można powiedzieć, że „Dziewczynka z konewką” została niejako obywatelką świata, bo zdjęcia muralu publikowane są w wielu międzynarodowych katalogach, między innymi w holenderskim czasopiśmie popularno-naukowym „Quest”, niemieckim „Musicforum” czy francuskim albumie „Découvre le street art”, jego zdjęcie pojawiło się też na okładkach czasopism „W drodze” i  „Polski Przegląd Dyplomatyczny”. Poczta Polska wydała znaczek i kopertę z muralem w ramach serii Sztuka ulicy – Street Art (nakład 120 tysięcy sztuk). Praca powstała w 2013 roku, ale jej popularność rośnie. Turyści odwiedzający województwo podlaskie przyjeżdżają pod budynek przy ul. Piłsudskiego 11/4, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Profesjonalni fotograficy organizując plenery czy też wizyty studyjne w Podlaskiem jako obowiązkowy punkt pobytu zamieszczają sesję muralu. „Dziewczynka z konewką” budzi wyłącznie pozytywne emocje. Udowadnia, że kultura ludowa może być przekazana w sposób ciekawy, atrakcyjny dla współczesnych odbiorców. Lansuje też wśród młodych ludzi trendy, swojego rodzaju modę na tradycję i folklor. A to obecnie znakomity sposób na popularyzację dziedzictwa kulturowego. Dlatego też WOAK zgłosił „Dziewczynkę z konewką” do Podlaskiej Marki Roku.

Jubileuszowe działania WOAK-u:

Marzec – Eko-kulturalni

Projekt zakłada cykl warsztatów z upcyklingu dla instruktorów z ośrodków kultury i nauczycieli ze szkół w województwie podlaskim, plener malarski dla artystów oraz happening ekologiczny, a także konkurs dla dzieci i młodzieży „Eko-Gwiazda”.

Kwiecień – Studia podyplomowe menedżerów kultury

Studia adresowane są do osób zarządzających placówkami kultury, twórców i animatorów kultury, do pracowników samorządów lokalnych zajmujących się sferą kultury oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką zarządzania w sferze kultury.

Maj – Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Teatrów Dorosłych „W międzyczasie”

Przegląd ma umożliwić prezentację dorobku artystycznego teatrów dorosłych (w Polsce jest niewiele takich możliwości), promocję twórczości teatralnej, wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami przeglądu, poszukiwanie nowych form teatralnych oraz inspirowanie instruktorów teatralnego ruchu amatorskiego.

Czerwiec – Dzień WOAK-u na deptaku (impreza plenerowa w miejskim parku)

Festyn rodzinny w parku miejskim Planty. W programie m.in. ciekawe warsztaty z rysunku, etnodesignu, pokazy grup działających przy WOAK-u, np. kuglarzy czy teatru, oraz prezentacje zespołów muzycznych.

Lipiec – Podlaska Oktawa Kultur

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”, największego przedsięwzięcia kulturalnego w regionie i prawdziwego święta tradycji i wielokulturowości.

Sierpień – Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej

Kilkudniowe warsztaty plenerowe ze śpiewu i tańca ukraińskiego, prowadzone przez członków zespołu Bożyczi. W programie są również ciekawe koncerty i spotkania.

Wrzesień – Folk on the Street

Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej, które w kreatywny sposób łączą inwencję artysty z bogactwem kultury ludowej. W ramach tegorocznej akcji powstanie, tradycyjnie już, mural inspirowany kulturą ludową oraz folkowe stojaki na rowery, które staną w kilku punktach w regionie. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook