Dodana: 19 luty 2019 09:38

Zmodyfikowana: 19 luty 2019 09:38

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok

Wystawy, projekcje, warsztaty, wypieki i wspólne śpiewanie – w środę (13 lutego br.) marszałek Artur Kosicki przedstawił propozycje wojewódzkich instytucji kultury z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok.

Ilustracja do artykułu Briefing prasowy _ Opera i Filharmonia Podlaska_13.02 (2).jpg

Prezentacja miała miejsce w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej  - Europejskiego Centrum Sztuki. 

- 19 lutego przypada setna rocznica odzyskania przez miasto Białystok niepodległości. To stolica regionu, w związku z tym podjęliśmy z zarządem województwa decyzję, że powinniśmy włączyć się w obchody tego święta – zaznaczył Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – W związku z tym jednostki kultury, które są podległe urzędowi marszałkowskiemu, przygotowały swoje propozycje, by uświetnić tę wspaniałą rocznicę.

W Książnicy Podlaskiej odbędzie się wystawa pod tytułem „Województwo Białostockie u progu Niepodległości” oraz Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ku niepodległości – kierunek północno-wschodni – 1918-1923.” - współtworzona z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Świetlną niespodziankę przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska. Na budynku przy ul. Podleśnej zostanie wyświetlony napis: „Wolny Białystok 1919-2019”, a w siedzibie OiFP przy ul. Odeskiej odbędą się działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży: warsztaty teatralne inspirowane historią stolicy regionu.

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok będą także okazją do „wycieczki” po Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Widzowie będą mogli poznać historię białostockiego teatru; dowiedzieć się, co łączy odzyskanie niepodległości i powstanie Teatru Miejskiego a także zobaczyć historyczny budynek „od kuchni”: zajrzeć za scenę, w kulisy, do garderób, obejrzeć wystawę teatralnych kostiumów i zrobić pamiątkowe zdjęcie z aktorami.

19 lutego interesująco będzie także przed białostockim Ratuszem.

– Zostanie wciągnięta na maszt replika chorągwi z 1919 r. z Orłem Białym, a tego zaszczytu dokona marszałek Artur Kosicki – zapowiadał szef Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechowski. – Zapraszamy też na projekcję ok. półgodzinnej prezentacji upamiętniającej wydarzenia związane z odzyskaniem przez Białystok niepodległości.

Dyrektor Lechowski przypomniał, że w Muzeum Historycznym (przy ul. Warszawskiej w Białymstoku) jeszcze do 28 lutego br. czynna jest wystawa pod tytułem „Białystok wkracza w niepodległość” prezentująca archiwalne fotografie, dokumenty, pamiętniki z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku proponuje spotkanie pod hasłem „Niepodległość słodko brzmi i smakuje” . Będzie to wspólne śpiewaniem żołnierskich piosenek a także prezentacja biało-czerwonych wypieków. 

ms

Zdjęcia: Michał Heller (OiFP) i Wrota Podlasia.

 

 

 

Pliki do pobrania

facebook