Dodana: 4 lipiec 2016 17:28

Zmodyfikowana: 4 lipiec 2016 17:28

Sukcesy reprezentantów województwa na 50 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą

W dniach 23 - 26 czerwca 2016 odbył się jubileuszowy - 50 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, na którym delegaci naszego województwa zdobyli wiele, ważnych nagród.

Ilustracja do artykułu Baszta.gif

Festiwalowe jury złożone z najwybitniejszych polskich etnomuzykologów                              i folklorystów ocenia autentyczność repertuaru, sposób jego wykonania, wiarygodność lokalnej gwary (w wypadku śpiewaków i zespołów śpiewaczych) oraz ogólny wyraz artystyczny.

Reprezentanci Suwalszczyzny (a do 1998r województwa suwalskiego) zawsze przywozili z Kazimierza znaczącą ilość nagród i wyróżnień, co jest gwarantem wiarygodności i autentyczności tutejszego folkloru (zespoły i soliści wykonujący przypadkowy, „biesiadny” repertuar nie mają czego w Kazimierzu szukać). Również w roku bieżącym odnieśli sukces:

 

W kategorii solistów śpiewaków:

 

- pierwszą nagrodę otrzymała śpiewaczka Anna Andruszkiewicz z Wiżajn (lat 93), wykonująca na tym festiwalu cykl pieśni sierocych; 

 

- drugą nagrodę otrzymał Marcin Lićwinko (lat 35) z Rogożynka gm. Lipsk, wykonujący lokalne pieśni właściwe dla mężczyzn – śpiewaków. Marcin Lićwinko realizuje w 2016r. stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego polegające na nauczaniu lokalnej młodzieży (głównie na terenie powiatu augustowskiego) lokalnej wielokulturowej tradycji śpiewaczej. 

 

W kategorii zespołów śpiewaczych:

- II nagrodę otrzymał Rodzinny Zespół z Rakowicz (gmina Lipsk), kontynuujący obrzędowy repertuar ongiś funkcjonujący na kulturowym pograniczu polsko- czarnoruskim;  

 

W kategorii „Mistrz- Uczeń” zapewniającej lokalną ciągłość kulturową (szczególnie docenianą obecnie, po ratyfikacji w grudniu 2010r. przez Polskę Konwencji UNESCO z 2003r „O ochronie niematerialnego dorobku kulturowego

- drugą nagrodę otrzymała mistrzyni Beata Szyszko- Anzulewicz z Rutki- Tartak wraz ze swym 12- letnim uczniem Przemysławem Wierzchowskim za pieśni właściwe dla obszaru pogranicza polsko- litewskiego.   

 

W nowej kategorii folkloru rekonstruowanego  „Folklor- kontynuacja” (dającą szansę uczestnictwa w kazimierskim festiwalu miłośnikom kultury ludowej, którzy aktywnie przyswoili sobie lokalną tradycję kulturową bez bezpośredniego przekazu):

- drugą nagrodę otrzymała śpiewaczka z Suwałk Anna Szafranowska;  

- trzecią nagrodę duet śpiewaczy (złożony dwóch studentek) Zuzanny Kozłowskiej z Augustowa oraz Magdaleny Balewicz z Maćkowej Rudy gm. Krasnopol.

 

Z pozostałych 14 powiatów województwa podlaskiego reprezentanci zdobyli następujące nagrody i wyróżnienia:

 

- w kategorii zespołów śpiewaczych - zespół śpiewaczy z Turośli- wyróżnienie;

- w kategorii solistów instrumentalistów - Eugeniusz Piaścik na harmonii pedałowej z Dębnik- III nagroda;

- w nowej kategorii "Folklor- kontynuacja" - kobiecy zespół śpiewaczy ze Zbójnej- II nagroda;

- w kategorii "Mistrz- Uczeń" zwanej w Kazimierzu "Duży- Mały"- mistrz Jan Kania uczący na harmonii pedałowej w Zbójnej dwóch chłopców - jurorzy przyznali nagrodę drugiego stopnia.

 

 

Jurorzy 50 Kazimierskiego Festiwalu umieścili w swym protokole następujący apel:

(…) Głównym celem Festiwalu jest ochrona tradycyjnego repertuaru oraz tradycyjnego sposobu muzykowania i śpiewu, co jest zgodne z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją UNESCO 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. (…)

Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i narodowej.

Komisja z pełnym przekonaniem stwierdza, że Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą powinien być traktowany jako realizacja postulatów zawartych w Konwencji UNESCO z 2003 roku „O ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego”, ratyfikowanej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w grudniu 2010 roku i ustawowo przyjętej przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2011. Zatem instytucja, jaką jest Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych powinna zostać wpisana na „listę dobrych praktyk” przewidzianą przez tę Konwencję (...).

 

Komisja z uznaniem podkreśla starania wykonawców o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego języka regionalnego oraz regionalnych strojów. Z aprobatą stwierdza większą dbałość wykonawców o stronę tekstową prezentowanych utworów, co pozwala uwydatnić zawarte w tekstach treściowe przesłania.

 

W protokole jurorzy umieścili również następujący apel do samorządów:

(…) Jury nieustannie apeluje do władz samorządowych wszystkich szczebli, aby w dalszym ciągu wspierały artystów ze swoich obszarów administracyjnych. Ich działalność jest przecież sposobem promocji lokalnej kultury oraz własnych regionów na forum ogólnopolskim.

Komisja z uznaniem dostrzega obecność w Kazimierzu, razem z wykonawcami, przedstawicieli władz samorządowych różnych szczebli. Dla artystów ludowych jest to znakomite wsparcie i dowód uznania ich talentu oraz osiągnięć artystycznych.

 

Tegoroczny jubileuszowy festiwal odbył się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy; w skład 19- osobowego Komitetu Honorowego wchodził m. in. Józef Murawski (kierownik zespołu „Pogranicze” z Szypliszk) oraz prezes ZG Stowarzyszenia Twórców Ludowych Waldemar Majcher z Olsztyna.    

 

W bieżącym roku jako konferansjer po raz siódmy w Kazimierzu funkcjonowała Anna Adamowicz spod Wilna, prowadząca od kilku lat Jarmarki Folkloru w Suwałkach .

Wyjazd festiwalowej ekipy z Suwalszczyzny został zrealizowany autokarem współfinansowanym przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

 

Niżej podpisany podczas koncertu laureatów otrzymał przyznaną przez komitet organizacyjny 50 jubileuszowego Festiwalu mosiężną tzw. honorową basztę kazimierską, zaś od Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego honorowe wyróżnienie w postaci imiennej plakiety przyznanej m. in. za 33 kolejne instruktorskie pobyty na kazimierskim festiwalu. 

Źródło: Mirosław Nalaskowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook