Dodana: 19 styczeń 2016 10:47

Zmodyfikowana: 19 styczeń 2016 10:51

Styczniowe propozycje Galerii im. Ślendzińskich

„Pulsująca” wystawa, poezja ks. Jana Twardowskiego i spotkanie z Cezarym Domarusem – Galeria im. Ślendzińskich zaprasza

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

Kiedy już nie ma małych dworków

Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza –  21 stycznia o godz. 18:00  do siedziby przy ul. Waryńskiego 24a na spotkanie pt. „Wszystko się pozmieniało, nie ma małych dworków”. O poezji ks. Jana Twardowskiego w 10. rocznicę śmierci poety, w ramach trzynastego wieczoru z cyklu Dialogi poetyckie, opowiedzą Jerzy Binkowski i Waldemar Smaszcz.
Wstęp wolny.

------------------------------------

Ks. Jan Twardowski, chociaż urodził się w Warszawie i spędził tam niemal całe długie życie, nieodmiennie podkreślał, że ukształtowały go tradycje dworku polskiego. Rodziny bowiem zarówno ojca, Jana Twardowskiego, jak i matki, Anieli z Konderskich, wywodziły się z mazowieckiego ziemiaństwa, raczej ubogiego, niż zasobnego, ale hołdującego szlacheckim tradycjom. A to pod zaborami oznaczało wychować dzieci na Polaków – „to tradycja także mojego domu”. (…)

Na początku lat trzydziestych jeden z braci matki, Wacław Konderski, nabył niewielki majątek Druchowo koło Płocka, gdzie w latach gimnazjalnych poeta spędzał wakacje. Poznał wówczas życie w mazowieckich dworkach, zapamiętał zwłaszcza niedzielne konwersacje przy obiedzie prowadzone wyłącznie po francusku, wyprawy staroświecką karetą do kościoła w Koziebrodach i odwiedziny sąsiadów. Kiedy po wojnie świat ten odszedł ostatecznie w przeszłość, ks. Jan Twardowski pisał z nutą nostalgii: Wszystko się pozmieniało nie ma małych dworków/ pachnących owocami i pastą do podłóg/z zazdrostkami w oknach z lawendą w szufladzie...

 

Sto tysięcy wierszy

Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 zaprasza – 22 stycznia o godz.18.00 na Sto tysięcy wierszy:
Spotkanie z Cezarym Domarusem (ur. 1966), poetą i prozaikiem pokolenia „Brulionu”, autorem m.in. powieści „Caligari express”, „Wierszy po/lity/tyli/cznych”, „Zwrotek”, czy lirycznych esejów o języku pt. „Podania”. Prowadzenie: Dawid Bujno.
Wstęp wolny.

---------------------------------

Poeta dla wtajemniczonych, szara eminencja współczesnej polskiej awangardy. Mówi się, że Cezarego Domarusa zna może piętnastu czytelników, ale każdy z nich – dosłownie każdy – jest jego zagorzałym fanem.
Do tego grona zalicza się również kilku uznanych i wpływowych twórców. Podobno jeśli pozna go jeszcze kilku czytelników – na przykład na spotkaniu w Galerii – i dowie się, jak działa na nas język (także poetycki), może okazać się to niebezpieczne.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook