Dodana: 21 październik 2015 11:17

Zmodyfikowana: 21 październik 2015 11:17

Specjalny pokaz przedpremierowy filmu „Janis: Little Girl Blue”

Janis Joplin to jedna z ikon światowego rocka i bogini dźwięku. Wygląda jednak na to, że to nie wszystko. Zainspirowała całe pokolenie kobiet, które zaczęły śpiewać rocka. Jej życie pełne było burzliwych romansów i uzależnień wykańczających ją fizycznie i emocjonalne. Ale jedno pozostawało niezmienne - jej całkowite oddanie muzyce. I to nie zmieniło się aż do śmierci w 1970 roku. Miała wtedy 27 lat.

Ilustracja do artykułu janis FB..jpg

specjalny pokaz przedpremierowy filmu „Janis: Little Girl Blue” reż. Amy J. Berg.

2 listopada godz. 18:00 Kino Forum

Before Jesień z Bluesem

Bilety: przedsprzedaż 15zł, w dniu projekcji 20zł.

Wstęp do filmu – Jan Chojnacki

Narratorem dokumentu jest sama Janis Joplin. Jej słowa pochodzą z listów, jakie pisała do rodziny, przyjaciół i kochanków. Odczytuje je Chan Marshall - wokalistka Cat Power. Najnowszy dokument nominowanej do Oscara reżyserki wychodzi poza rockowy stereotyp Janis Joplin i przełamuje dotychczasową legendę zbudowanej wokół jej życia. Dzięki jej osobistym wyznaniom dostrzegamy delikatną, wrażliwą, ale jednocześnie pełną mocy kobietę.

Amy Berg 
Amerykańska reżyserka i producentka filmów dokumentalnych. Była nominowana do Oscara za debiutancki film dokumentalny "Deliver Us From Evil" w 2006 roku.

 

JAN CHOJNACKI

Jako absolwent wydziału handlu zagranicznego w latach 70. zdołał uniknąć ściślejszych związków z ekonomiką PRL, ale nie zdołał zostać najlepszym gitarzystą wszechczasów. Oddał się więc służbie krzewienia świadomości muzycznej jako dziennikarz, producent i wydawca.

Od 1975 r. jest współpracownikiem radiowej Trójki. Kojarzony przede wszystkim z autorską audycją „Bielszy odcień bluesa” (40 lat na antenie!) współtworzył także audycje: „Nie tylko dla orłów”, „Każdy gra inaczej”, „Lista przebojów dla oldbojów”, „Radioman”, „Wejście smaku” i wiele innych.  Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki. W latach osiemdziesiątych we współpracy z Wojciechem Mannem redagował miesięcznik „Non Stop” i cykliczną audycję telewizyjną „Non Stop Kolor”. Przez dwie ostatnie dekady XX w. szefował wydawnictwom fonograficznym Polton i Warner Music Poland. Był wydawcą, a czasem także współproducentem płyt Czesława Niemena, Tadeusza Nalepy, Irka Dudka, Martyny Jakubowicz, Kultu, Voo Voo, Dezertera, a nawet Maryli Rodowicz.

W 2001 r., łącząc przyjemne z pożytecznym, utworzył Baobab Productions (www.blueschojnacki.pl). Pod tym szyldem wyprodukował kilkaset audycji radiowych dla Trójki i Złotych Przebojów oraz kilkadziesiąt programów telewizyjnych dla TVN Turbo i TV Plus. Baobab Productions wyprodukował także ponad czterdzieści książek z płytami CD dystrybuowanych przez Agorę w serii Biblioteki Gazety Wyborczej. W 2005 r. uruchomił internetowe Radio Baobab (www.radiobaobab.pl), które dzięki autorskiemu wsparciu niezawodnych przyjaciół Wojciecha Manna, Krzysztofa Materny i Antoniego Piekuta zyskało sobie rzeszę wiernych słuchaczy na całym globie.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook