Dodana: 29 czerwiec 2016 11:05

Zmodyfikowana: 29 czerwiec 2016 13:16

„Śladami zapomnianego Podlasia - nasza tożsamość w pamięci przyszłych pokoleń” – wystawa plenerowa

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Fundacja Zapomniane Podlasie zapraszają na plenerową wystawę fotografii „Śladami zapomnianego Podlasia - nasza tożsamość w pamięci przyszłych pokoleń”

Ilustracja do artykułu wystawa-03.jpg

Wernisaż wystawy odbył się 29 czerwca o godz. 12.00. w otwartej plenerowej galerii, od strony wschodniej promenady Rynku Kościuszki w Białymstoku, na dziedzińcu zabytkowego klasztoru Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego, róg ul. Sienkiewicza.
Wystawę będzie mozna oglądać do 31 lipca.

Pomysł wystawy narodził się podczas wędrówek po wiejskich, przygranicznych obszarach województwa podlaskiego. Autorzy zdjęć spotkali na swojej drodze wiele pięknych, ulegających degradacji zabytków, także ich życzliwych gospodarzy. Uświadomiło im to, jak mało wiemy o bogactwie kulturowym i religijnym Podlasia, które ulega powolnemu zapomnieniu. Chcąc temu zapobiec, podjęli się misji ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego i piękna drewnianej architektury Podlasia, bowiem tylko religia, język i obyczaje mogą pozwolić na zachowanie tożsamości obecnych i przyszłych pokoleń.

Na fotografiach zostały uwiecznione drewniane, wiekowe obiekty sakralne, kapliczki oraz tradycyjne zabudowania wiejskie z regionu. Zyskają one szanse na włączenie ich w kulturowo-turystyczne szlaki, obejmujące zasięgiem teren województwa podlaskiego: Podlaski Szlak Kulturowy Drzewo i Sacrum, Szlak Rękodzieła Ludowego, Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, staną się tez niezwykła atrakcja Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Veloo.

Przedsięwzięcie ma na celu ukazanie niepowtarzalnej mozaiki etniczno-religijnej regionu, skłonienie do refleksji i przyczynienie się do wzmocnienia poczucia tożsamości oraz więzi emocjonalnych mieszkańców regionu z jego dziedzictwem kulturowym. Ponadto powinno stać  się inspiracja do dalszych działań w kierunku rewitalizacji społecznej zdegradowanych obszarów miejskich i wiejskich w oparciu o istniejący potencjał kulturowy i społeczny

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook