Dodana: 19 wrzesień 2019 14:18

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2019 14:18

Rap rodzi się na Podlasiu

Napisać tekst, nagrać wokale i wyprodukować teledysk - z tym wszystkim przez kilkanaście tygodni musieli poradzić sobie uczestnicy projektu “Się kręci”, w którym udział wzięła młodzież z Domu Dziecka w Białowieży i drużyn harcerskich Buki z Czeremchy i z Milejczyc. Uczestników projektu czeka jeszcze jedno wielkie wyzwanie: będą musieli zaprezentować swoje utwory 22 września przed publicznością, podczas gali finałowej projektu.

Dzieci w plenerze. Maja pomalowane twarze. Projekt Się Kręci (5).jpg

“Się kręci”, to cykl warsztatów z tworzenia rapu i produkcji teledysków. Przez trzy miesiące uczestnicy projektu pisali własne teksty, uczyli się rapować, szukali swego "flow" i - ostatecznie - nagrali swój własny utwór w studiu.

 

Rejestracja utworu przy wsparciu doświadczonych raperów zamknęła pierwszy etap projektu, którego ważnym punktem był tygodniowy obóz w osadzie leśnej w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Uczestnicy projektu “Się kręci” mieszkali w domu położonym w środku lasu, gdzie wodę czerpali ze studni, a posiłki przygotowywali na ogniu. “Młodzi ludzie rozpoczęli tu przygodę z rapem i naturą. Musieliśmy wspólnie zadbać o posiłki, drewno, wodę czy ogień według naszej naczelnej zasady: działamy razem! Przez siedem dni szczelnie wypełnionych zajęciami pracowaliśmy ze słowem, głosem i muzyką godząc to wszystko z codziennymi obowiązkami” - mówi Zofia Michalik, koordynatorka projektu “Się kręci”. Lista zajęć podczas obozu w puszczy obejmowała m.in.: edukację regionalną i przyrodniczą, komunikację interpersonalną, pisanie tekstów, zajęcia wokalne i z ekspresji scenicznej.

 

Drugim etapem projektu była produkcja i udział w realizacji teledysków według własnej koncepcji. W ramach warsztatów ich uczestnicy tworzyli scenariusze, mierzyli się z reżyserią i obsługą sprzętu filmowego. W efekcie powstały trzy klipy wideo. “Praca na planie filmowym to wyzwanie nawet dla profesjonalistów. Przekazanie za pomocą obrazu, tego co człowiekowi siedzi w głowie, to nie lada wyczyn, nie mówiąc już o grze aktorskiej czy mierzeniu się z kamerą. To, czego w największym stopniu wymaga praca na planie filmowym, to współpraca całego zespołu. W naszym projekcie od pierwszego do ostatniego dnia właśnie na to kładliśmy największy nacisk i po efektach jakie widać m.in. w teledyskach, mogę śmiało przyznać, że to właściwa droga” - ocenia Zofia Michalik. 
Zajęcia na obu etapach prowadzili profesjonaliści i profesjonalistki z różnych dziedzin, specjalizujący się w innowacyjnych metodach pracy, mający doświadczenie w pracy warsztatowej z osobami defaworyzowanymi.

 

Ostatnim wyzwaniem dla młodzieży biorącej udział w projekcie “Się kręci” będzie występ i prezentacja własnego utworu podczas koncertu finałowego w Hajnowskim Domu Kultury (22 września, godz. 18:30). “

Podczas projektu uczestnicy przechodzą przez wiele procesów, zaczynając od nauki, kreacji, radzenia sobie w surowych warunkach, poprzez budowanie relacji z innymi, przełamywanie barier, poznawanie swoich możliwości, po poszukiwanie własnej tożsamości, ścieżki twórczej i - co, być może, najważniejsze - zyskanie poczucia własnej wartości. Młodzież podczas projektu przechodzi przemianę, której ślady znajdują odbicie w piosenkach i teledyskach” - dodaje organizatorka projektu. Młodą załogę “Się kręci” wesprą podczas finału swoimi występami doświadczeni raperzy.

 

Tegoroczna podlaska edycja projektu “Się kręci” jest już jedenastą w historii tego przedsięwzięcia, a w Podlaskiem  odbywa się drugi rok z rzędu (wcześniej także w Wielkopolsce, woj. dolnośląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim). “W tym roku znowu jesteśmy na Podlasiu i widzę wyraźny postęp u osób, które ponownie uczestniczą w warsztatach. Cieszę się, że owoce zeszłorocznej pracy dojrzewają, bo projekt powstał właśnie po to, by spożytkować energię młodych osób w kreatywny sposób. Każdy, kto do niego przystępuje na wszystkich etapach zmaga się z wieloma wyzwaniami. Niesamowite jest obserwowanie jak uczestnicy z czasem zyskują pewność siebie, ale także pokorę. Bardzo doceniam fakt, że możemy pracować z bardzo różnorodną grupą, poznawać oryginalne osobowości i niesamowite miejsca w Podlaskiem. W tym projekcie niezwykle istotna jest dla mnie integracja i dostrzeganie siebie nawzajem. Bywa to trudne, ale myślę, że i w tym roku ponownie udało nam się stworzyć silne plemię" - podsumowuje Zofia Michalik, koordynatorka projektu “Się kręci”.

 

Podlaska edycja projektu “Się kręci” 2019 realizowana jest przez Centrum Inicjatyw Międzykulturowych „Horyzonty", we współpracy z  Domem Dziecka w Białowieży, MOKSiR w Kleszczelach, 104 Wielopoziomową Środowiskową Drużynę Harcerską Buki (z Czeremchy i Milejczyc), a dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Co o projekcie sądza jego uczestnicy?

“Czym jest dla mnie projekt ‘Się kręci’? Moim zdaniem to nie jest projekt, to jest jedna wielka rodzina, która toleruje kim jesteś i czym się interesujesz, wspiera cię w tym, mimo różnych problemów. Jest to zbiór ludzi których kocham z szczerego serca.”

Błażej Kotowski, uczestnik SIĘ KRĘCI 2019

“To, że się w tym projekcie znalazłem było najlepszą rzeczą na wakacjach. To, że w jednym miejscu było tylu pasjonujących, inspirujących ludzi, rówieśników pełnych pasji i chęci... nie ma nic cenniejszego niż tworzenie wartościowych rzeczy z wartościowymi ludźmi, w świetnej atmosferze." -

Kacper Keczyński, wolontariusz SIĘ KRĘCI 2019.

„Osoby, z którymi miałam okazję zetknąć się dzięki ‘Się kręci’ dały mi mnóstwo satysfakcji i radości. Ten projekt pomaga otworzyć się przed światem. Na co dzień nie ma zbyt wiele możliwości, by zrozumieć rzeczy, o których się wcześniej nie myślało, a przede wszystkim – poznać nowych, wspaniałych ludzi, którzy otwierają przed nami serca i chcą nas nauczyć tolerancji i pokochania rzeczy, które się robi dla siebie i innych”

Ania, uczestniczka SIĘ KRĘCI 2018

Fanpage projektu na portalu facebook  www.facebook.com/siekreci111 

Wydarzenie “Koncert finałowy Się kręci Podlasie 2019” www.facebook.com/events/1148003535389776/ 

mat.org.
oprac.ak

facebook