Dodana: 14 lipiec 2016 14:03

Zmodyfikowana: 14 lipiec 2016 14:03

Pracownia R5 zaprasza na wystawę „ Kiedy przyszli…”

Wystawa składa się z instalacji („Boże Narodzenie”, „Pandemonium”, „Magazyny”, „Broszki strachu”, „Łańcuch listów” etc.) stworzonych w różnym czasie i różnych miejscach, zgromadzonych w jednej przestrzeni dzięki wspólnemu tematowi. Wszystkie te prace łączy motyw panicznego strachu przed akceptacją władzy nacjonalistyczno-konserwatywnych i katolickich sił politycznych oraz poczucie porażki w kontakcie z nią, jak również temat utraty umiejętności dostrzegania „bólów fantomowych” historii i ponownego ich nabycia. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 lipca o godz. 18.00 w Pracowni R5 przy ul. Raginisa 5 w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu plakat danill.jpg

Niemollera, który usiłował wytłumaczyć bezczynność niemieckich intelektualistów oraz ich porażkę w stawianiu oporu nazizmowi.

Obiekty wykonane z kruczych stóp są nazwane „broszkami strachu” (Angstbrosche) – tak samo, jak niemieccy obywatele zniesmaczeni nazistowskim reżimem określali partyjne oznaczenia. Instalacja „Pandemonium” jest przejściową wersją pracy „Czerwony Dywan – Nosze – Transparenty” zestawioną z obiektami z „Bożego Narodzenia”.

Instalacja ta składa się z cegłówek upozowanych na cukierki i ułożonych na zielonym trawniku przed wejściem do galerii. Jeden z „cukierków” został użyty do zbicia szyby, odsłaniając w ten sposób przestrzeń wystawy.

“Kiedy przyszli…” jest częścią długofalowego projektu „Stan Obniżony”, który odnosi się do sytuacji w socjo-politycznym systemie, która ustanawia fundamenty istniejącego porządku społecznego i kształtu opinii publicznej, kwestionuje moralność oraz polityczne, prawne i etyczne standardy. Artysta proponuje alternatywny tytuł dla tego projektu, który brzmi „Dissociative Resocialization” i którego definicja pomaga zagłębić się w obszar jego artystycznych poszukiwań: jest to powtórzona socjalizacja, która dokonuje się poprzez indywidualne życiorysy i zmienia jego/jej podejście, cele, normy i wartości. Stanowi ona psychologiczny mechanizm obronny, dzięki któremu człowiek zaczyna patrzeć na to, co się dzieje, jakby wydarzało się to komuś innemu. Artysta analizuje ten rodzaj sytuacji w nowym projekcie jako symptom kondycji współczesnego społeczeństwa.

 


Daniil Galkin urodzony w 1985 roku w Dnietropetrowsku na Ukrainie. Należy do młodej generacji ukraińskich artystów kształtujących zrozumienie roli oraz znaczenia sztuki współczesnej na Ukrainie i za granicą. Studiował w Liceum Sztuk Plastycznych i Teatralnych oraz na Akademii Konstrukcji i Architektury w Dnietropetrowsku gdzie mieszka i pracuje.

Pochodzący z Ukrainy artysta jest stypendystą programu rezydencjalnego Gaude Polonia. W Polsce zrealizował w tym roku wystawę w CSW Kronika w Bytomiu. Współpracuje także z Galeria Arsenał.

 

Wernisaż odbędzie się 15 lipca o godzinie 18:00

Miejsce: Pracownia R5, ul. Raginisa 5, Białystok

Kuratorka wystawy: Małgorzata Józefowicz

Koordynacja wystawy: Katarzyna Siwerska

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook